BIMCO’nun Yeni Başkanı Sabrina Chao Oldu

 

Denizcilik sektörünün en büyük çatı kuruluşu olan BIMCO’nun (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi) ilk Türk ve ilk kadın başkanı olarak görev yapan Şadan Kaptanoğlu, 20 Mayıs’ta çevrim içi düzenlenen Genel Kurul’da başkanlık görevini Hong Konglu armatör Sabrina Chao’ya devretti.

Ancak BIMCO’nun yenilikçi yaklaşımı Kaptanoğlu ile devam edecek. Kaptanoğlu, iki yıl boyunca BIMCO Geçmiş Dönem Başkanı olarak bilgi birikimi ve deneyimini aktarmayı sürdürecek. İki yıllık başkanlığı süresince BIMCO’da doğa dostu yakıtlardan gemi insanlarının çalışma koşullarına, denizcilikte kadın istihdamının artırılmasından uluslararası suların güvenliğine pek çok konuda önemli adımlar atan Şadan Kaptanoğlu, 120 ülkedeki meslektaşlarına seslenerek, “Birlikte zoru başardık. Uluslararası ticaretin yüzde 90’ını üstlenen deniz taşımacılığı, salgın döneminde durmaksızın hizmet verdi. Salgında tüm dünya sınırlarını dahi kapatmışken gıdadan ilaca, tekstilden diğer tüketim mallarına tüm dünyada erişimi sağladık. Her gün 61 binden fazla gemi ve 1,7 milyon denizci tüm hayati ihtiyaçlarımızı karşıladı” dedi.

BIMCO’nun Kaptanoğlu döneminde en önemli gündem maddelerinden biri olan korsanlıkla mücadelede önemli bir adım atılarak Gine Körfezi Korsanlığı Önleme Deklarasyonu yayınlandı. Tüm dünyaya çağrı niteliği taşıyan deklarasyona atılan imza sayısı şu ana kadar 158’e ulaştı.

BIMCO İlklerin Öncüsü Oldu

Eski başkan Kaptanoğlu, denizcilerin salgın döneminde aylarca görev yerlerini terk etmeden kendilerini riske atarak çalışmayı sürdürdüklerini ve BIMCO’nun Mürettebat Değişikliği Maddesini yayınlayarak liderliği üstlendiğini anlattı. Sektörün önemini dünya kamuoyuna yansıtmak amacıyla farkındalık filmleri serisini başlattıklarını, bu yolla 1,7 milyon denizcinin sesi olmaya çalıştıklarını belirterek “Biz evlerimizde ihtiyaçlarımıza kolayca ulaşabiliyorsak bunlar gemiler sayesinde oluyor. Covid-19 salgını süresince bize bu hizmeti yine hiç aksatmadan gemiler sağladı. Bu nedenle de pandemi tüm dünyanın denize ve denizciliğe bakışını değiştirdi. Bizim için de bu dönem denizin, denizcinin önemini bu sektörün dışındaki insanlara da daha rahat ve güzel anlatabilmek açısından iyi bir fırsat yarattı” diye konuştu. Kaptanoğlu’nun başkanlığı döneminde başlatılan farkındalık filmleri serisinin ikincisinin ön gösterimi genel kurulda gerçekleştirildi.

Kaptanoğlu Önce “Çevre” Dedi

Başkanlık görevini devraldığında odak noktasını çevre olarak belirleyen Kaptanoğlu, “Geçtiğimiz iki yıl çevrenin en büyük önceliğimiz olması gerektiğini gösterdi. Çevre ve iklim üzerindeki baskıyı kaldırmak için üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) karbon salımını sıfırlama hedefi doğrultusunda yoğun şekilde çalışan BIMCO’nun sektörde bu konuda somut adımlar atılmasının da öncüsü olduğunu ifade eden Kaptanoğlu, “Tüm endüstri olarak iklim ve çevre üzerine çözümler bulmak istiyoruz. Dünyamız ve sürdürülebilir bir iş için yeniliklerin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bu nedenle beş milyar dolarlık araştırma fonunu önerdik. Hep birlikte çözüm bulmamız şart.” diye konuştu.

Denizciliğin Kurallarını BIMCO Yazıyor

Dünya denizciliğinin en üst düzey konseyi olan BIMCO 116 yıldır dünya armatörlerini çatısı altında toplayarak sektörün gelişimine yön veriyor. Denizcilik endüstrisini geleceğe hazırlayarak ülkeler arası ticari işleyişin sorunsuz olması için çalışmalar yapan BIMCO, sektördeki riskleri azaltacak ve önleyecek kuralları belirliyor. Dünya deniz ticaretinin anayasası sayılan 300’ün üzerinde sözleşmeyi yürürlüğe koyan BIMCO, bu sözleşmelerin güncellenerek sektörde standartların yükseltilmesini sağlıyor. Konsey ayrıca ticari tarafların yorum farkından kaynaklanan uyuşmazlıklarını da sözleşme ve hükümler üzerinden önleyerek dünya ticaretinin yüzde 90’ını kapsayan denizciliğin sorunsuz şekilde işlemesine yardımcı oluyor.

Tüm dünyada bilgi akışını sağlayan BIMCO, global ölçekte limanlar arası tüm gelişmeleri eş zamanlı olarak üyesi olan şirketlere iletebiliyor. Üyesi olan kuruluşlara ayrıcalık kazandırarak, daha verimli bir iş gücü sağlamak adına üyeler arasında diyaloga ve sektörün eğitimine de ağırlık veriyor. Balast suyu yönetimi ve deniz araçlarının yakıtlarında düşük sülfür kullanımı gibi çevresel konularda da çalışmalar yürüten BIMCO, ayrıca denizlerdeki terör, korsanlık, mülteci krizi, uyuşturucu kaçakçılığı gibi tehlikelerin azaltılmasında ve siber risklerle ilgili önlem alınmasını sağlayacak çalışmalarda aktif rol üstleniyor ve uluslararası arenada kurumlarla iş birliği yapıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir