Ataköy Marina Denizcilik Tekne Sahiplerinin Yanında

 

Ataköy Marina Denizcilik, denizcilik sektöründe verdiği başarılı hizmetleriyle tekne sahiplerine rehberlik ediyor. Ataköy Marina Denizcilik firmasının işletme müdürü Faik Kalkan, yabancı bayrak tescili ve bağlama kütüğü ruhsatı konularını ele alıyor.

En  Uygun Ülkeyi Beraber Seçiyoruz

Kalkan, yabancı bayrak tescil işlemleri ile ilgili kayıt yapılacak  bayrak ülkesini müşterileri ile beraber istişare ettiklerini belirtiyor. Kalkan, en uygun  bayrak ülkesini belirledikten sonra tüm gerekli kayıt ve tescil hizmetlerini sağladıklarını da ifade ediyor.

Bayrak seçimi sonrasını anlatan Kalkan: “Müşterilerimizin kararı neticesinde belirlenen bayrak ülkesi ile ilgili gerekli çalışmaları ve görüşmeleri sağlayıp, istenilen belge ve dökümanları müşterimize iletiyoruz. İstenilen belgeler tarafımıza ulaştığı takdirde sorun ve problem yaşamadan istenilen ülkede bayrak tescilini tamamlamış oluyoruz” sözleriyle, genel süreç hakkında bilgi veriyor.

Yabancı Bayrağa Sahip Olmanın Avantajı Kalmadı

Kalkan, yabacı bayrak sahibi olmanın eski avantajının kalmadığını söylüyor. Kalkan, yabancı bayraklı tekneye sahip olmanın asıl avantajlarının 2009 yılından önce yani bağlama kütüğü ruhsatname sistemine geçmeden önce olduğunu belirtiyor.

Kalkan, konuya açıklık getirmek adına yasaları açıklıyor: “2009 yılından önce Türkiye’de kayıtlı bulunan T.C bayraklı teknelerin vergi oranları son derece yüksekti ve bu durum tekne sahiplerini vergilerin düşük olması sebebiyle yabancı bayrağa teşvik ediyordu ancak günümüzde T.C bayraklı teknelerin boyuna göre harç alınması ve bu harcın uygun miktarda olması nedeni ile yabancı bayrağa olan talebi azalttı ve yabancı bayrak tamamen avantajsız duruma geldi.”

Türk Bayrağını Tavsiye Ediyoruz

Kalkan, Türk bayrağını tavsiye ettiklerini ve sebeplerini şu şekilde açıklıyor: “Günümüzde T.C bayraklı tekneler, alım-satım işlem kolaylığı, düşük vergi ödeme, alım-satımda arz- talep ilişkisi, yurt dışına çıkma zorunluluğunun bulunmaması gibi pek çok avantajı ile müşterilerimize ve denizcilerimize  tarafımızca tavsiye edilmektedir.”

Tekneleri Ruhsatlandırıyoruz

Bağlama kütüğü ruhsat hizmeti de verdiklerini belirten Kalkan, ruhsat alma sürecini anlatıyor: “Yeni inşa edilmiş ve denize atılmaya hazır teknelerin kayıt işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlayarak, bu tarz tekneleri ruhsatlandırıp deniz yolculuğuna hazır hale getiriyoruz. Bununla ilgili gerekli tüm müracaat işlemlerini tamamlayıp, takibini tamamen bizim sağladığımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı görevlilerce yapılan teknenin ölçüm ve kontrol işlemlerine istinaden işlemleri tamamlıyoruz.”

Kalkan ayrıca yeni kayıt olacak teknelerin Ce belgesi yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesi  ve yine Ce belgesi yönetmeliğine uygun motor takılması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir