Baran Yıldırım: viravira.co kullanıcı trafiği 1,2 milyona yükselecek…!

viravira.Co Kurucu Ortağı & Ceo’su Baran Yıldırım, ile viravira.co yatırımlarını değerlendirdik.

Tekne sahipleri ile tekne kiralamak isteyenleri bir araya getiriyoruz

viravira.co nedir? Nasıl çalışır?

Tekne sahipleri ile tekne kiralamak isteyenleri bir araya getiren, Türkiye’nin %100 online ilk ve tek tekne kiralama platformuyuz. Sitemize giren kullanıcılar diledikleri tekne tipini ve tarih aralığını belirleyerek 41 ülke ve 960 farklı lokasyonda bulunan 11.000 doğrulanmış tekne arasından kendilerine en uygun olanı seçerek tatillerini planlayabiliyor, kaptanlı veya kaptansız kiralama seçenekleri ile kolay ve hızlı bir şekilde rezervasyonlarını yapabiliyor. Misafirlerimiz arzu ederlerse deneyimli tatil danışmanlarımıza kolaylıkla ulaşarak hayallerindeki tatili onların rehberliğinde de planlayabiliyor. viravira.co olarak deniz turizmini, seyahat edenler için önde gelen tatil seçeneklerinden biri yapmak ve tekne rezervasyon sürecini güvenli, şeffaf ve kolay hale getirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

‘En İyi Fiyat Garantisi’

viravira.co’yu rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir?

viravira.co olarak bizi rakiplerimizden ayıran birçok özelliğimiz var. Sağladığımız faydaları 3 ana başlık altında topluyoruz. Bunlardan ilki ‘En İyi Fiyat Garantisi’. Doğrudan tekne sahipleri ve münhasır işletmeciler ile çalıştığımız için son derece rekabetçi fiyatlar sunuyoruz. Eğer müşterilerimiz bir tekneyi aynı hafta için farklı bir platformda daha uygun fiyata bulursa, bu fiyatı  vermeyi taahhüt ediyoruz. En İyi Fiyat Garantisi’ne ek olarak, THY Miles&Smiles programı kapsamında “20.000” Mil, Hopi ile 250 Paracık ve rezervasyon bedeline göre değişen ve 5.000 TL’ye varan indirim gibi çeşitli kampanyalarla kullanıcı memnuniyetini artıracak fırsatlar sunuyoruz.

Yüzde 100 ücret iadesi veya esnek tarih değişikliği seçenekleri sunuyoruz

Bir diğer önemli başlık güvenlik. Bu yıl sektöre getirmiş olduğumuz standart mücbir sebep politikası ile COVID-19 kaynaklı seyahat yasakları gibi durumlarda %100 ücret iadesi veya esnek tarih değişikliği seçeneklerini sunuyoruz. Buna ek olarak, sektördeki diğer tüm oyunculardan farklı olarak, misafirlerimizin bize emanet ettikleri rezervasyon bedellerini ticari hesabımıza almıyoruz; bu tutarlar tekne sahiplerine aktarılana kadar TCMB nezdindeki bir koruma hesabında güvence altında tutuluyor. İlgili tutarlar tekne sahibine aktarılırken de ıslak imzalı sözleşmeler ve sağlam bir hukuki alt yapı ile güvence altına alınıyor. Ayrıca platformda yer alan tüm tekne sahipleri bazı resmi belgeler talep edilerek doğrulanıyor.

Her 10 mavi tur teknesinden 7’si viravira.co’da kayıtlı.

Bir diğer önemli başlık ise tekne sayısı. Şu an Türkiye’de yer alan her 10 mavi tur teknesinden 7’si viravira.co’da kayıtlı. Dolayısıyla tatil severler tek bir platform üzerinden neredeyse pazarın tamamına ulaşabiliyor. Bunu yaparken de farklı iptal, mücbir sebep, sözleşme ve rezervasyon süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmıyor. Yat turizmi sektörünü standartları belli olan bir şemsiye altında topladığımızı söyleyebiliriz. Bunlar dışında da birçok katma değerli hizmet sunuyoruz. Bağımsız kullanıcı yorumları, kredi kartı ile ödeme ve taksit imkanı, 3 günlük ücretsiz iptal hakkı ve yüzde 100 online rezervasyon süreci bunlardan bazıları.

Sektör, yüksek sezonda %100’e yakın bir kapasite kullanım oranına yaklacak

2021 sezonu kiralamaları nasıl geçiyor, Rakamları paylaşır mısınız?

2021 sezonuna yönelik rezervasyon talepleri 2020 sezonunun kapanmasının ardından geçtiğimiz kasım ayı itibarıyla başladı. Sektör, pandemi nedeniyle tatilini 2021 yılına öteleyen misafirlerin etkisiyle yıla yüzde 15-20’lik bir doluluk oranıyla başlamıştı. viravira.co’da listelenen teknelerin mart ayı sonu itibarıyla doluluk oranının %40 seviyesini aştığını görüyoruz. Bayram haftalarının doluluk oranı ise %70 seviyesine yaklaştı. Bu yıl sektörün yüksek sezonda %100’e yakın bir kapasite kullanım oranına yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Tarihsel olarak baktığımızda Yat Turizmi Sektörü’ne gelen talebin %60-70’i yurtdışından geliyordu. Bu sene yurtiçi talep yurtdışı talepten daha fazla. viravira.co üzerinden gerçekleşen kiralamalarda da çok ciddi bir artış var; Pandemi’nin de etkisiyle rezervasyonların online’a kaydığını görüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre trafiğimiz %158, işlem hacmimiz ise %252 artış kaydetti. Bu yıl viravira.co olarak kullanıcı trafiğimizin 1,2 milyon seviyesine yükselmesini ve buna paralel olarak işlem hacmimizde 3 kata yakın artış yaşanmasını bekliyoruz.

40 farklı ülkede hizmet veriyoruz

Hangi ülkelerde tekne kiralama imkanı sunuyorsunuz?

viravira.co üzerinden kullanıcılar Türkiye dışında 40 farklı ülkede gulet, katamaran, yelkenli ve motoryat kiralayabiliyor. Portföyümüzde yer alan 11.000 tekneden yaklaşık 9.500’ü yurt dışında yer alıyor. Türkiye’de ise Turizm Bakanlığı’ndan belgeli 2.000 civarındaki mavi tur teknesinin yüzde 70’ten fazlası sistemimizde bulunuyor.

Knot, sektörümüzün en büyük sorununa çözüm üretecek

Uzun süredir üzerinde çalıştığınız Knot isimli ürününüzü yayına aldınız. Geliştirdiğiniz Knot sistemi hangi problemi çözmek adına hayata geçirildi, özelliklerinden bahseder misiniz?

Knot’ı sektörümüzün en büyük sorununa çözüm üretmek adına geliştirdik. Diğer sektörlere baktığımızda; otel, uçak bileti ve araç kiralama gibi dikeylerde gerçek zamanlı veri sağlanırken, Yat Turizmi Sektörü’nde bu mümkün değildi. Knot ürünümüz ile tekne sahipleri ve charter firmaları tekne bilgilerini, ödeme detaylarını, müsaitlik ve sezonsal fiyat bilgilerini içeren tüm verilerini anlık olarak hem viravira.co kullanıcılarıyla, hem de fiziksel acentalarıyla paylaşabilecek. İşletmecileri Excel ve defterden kurtarıyoruz ve verilerin telefon ve e-posta ile paylaşıldığı, hataya açık sor-sat modeline bir son veriyoruz. Knot sistemi ile tekne sahiplerini hızlandırıyor ve satış pazarlama konularına daha az zaman ayırarak operasyonlarına odaklanmalarını sağlıyoruz. Knot sistemi üzerinden tekne sahipleri verilerini gerçek zamanlı olarak güncellemenin yanı sıra kendilerine gelen rezervasyon taleplerini yönetebiliyor ve viravira.co’nun güvenli ödeme altyapısı sayesinde kolaylıkla ödeme alabiliyor. Tamamen tekne sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığımız Knot’ı hem büyük filolar hem de tek teknesi olan işletmeciler rahatlıkla kullanabiliyor. Geliştirdiğimiz bu sistemin %100 mobil ve tablet uyumlu olmasıyla tekne sahipleri denizdeyken de işlerini rahatlıkla yürütebiliyor. Knot ile tekne sahipleri tek tıkla takvimlerinde müsait olmayan tarihlerini kapatabilirken, saniyeler içerisinde rezervasyon taleplerine onay ya da opsiyon verebiliyor. Hiçbir talebin gözden kaçırılmaması için sistemi e-posta altyapısı ve gerçek zamanlı bildirim sistemiyle de destekliyoruz.

Yat Turizmi alanında yeni segmentlere de giriş yaptınız, biraz bundan bahseder misiniz?

DTO’nun verilerine göre Türkiye’de 2 bin civarında profesyonel mavi tur teknesi bulunuyor. Bu rakama ek olarak, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde 3.300 civarında günlük kiralanan tekne mevcut. Fragmente yat turizmi pazarını standartları belirli olan bir şemsiye altında toplamak için çıktığımız bu yolda önemli bir adım atarak günlük kiralanan tekneler segmentine de giriyoruz. Lansmana özel olarak günlük kiralanan 400 tekneden oluşan bir filo oluşturduk ve bunları önümüzdeki günlerde kademeli olarak yayına alacağız. Ayrıca, bugüne kadar gulet, yelkenli, motoryat ve katamaran tipi teknelerle hizmet verirken, 2 yeni tekne sınıfını da ürün portföyümüze dahil edeceğiz. Sürat motorları ile RIB denilen sert gövdeli şişme botlar da artık viravira.co’da listelenebilecek. Amacımız cruise gemilerini, yelken okullarını, su sporu ve dalış merkezlerini de sistemimize dahil ederek toplam büyüklüğü 2 milyar dolar olan Deniz Deneyimleri Pazarı’nı bir çatı altında birleştirmek.

Son olarak, yurtdışı planlarınızdan da bahseder misiniz?

Bugüne kadar attığımız adımlarla yurt içi pazarı bir şemsiye altında toplamayı başardık. Artık Türkiye’nin deniz turizmi alanında uzmanlaşmış bir pazaryeri var. Pandemi sonrasındaki süreçte yurt dışındaki kiralamalara daha fazla ağırlık vermeyi planlıyoruz. Global arenaya baktığımızda şunu görüyoru; İlk online tekne kiralama platformları 2013 yılında kuruldu. Dolayısıyla pazara en erken giriş yapan oyunculardan biriyiz. Eğer mevcut büyüme patikamızı koruyabilirsek online tekne kiralama pazarında lider oyuncu olmamamız için herhangi bir neden yok. Yeni dil ve para birimi destekleri sunmak ve belirli ülkelerde Türkiye’de olduğumuz gibi aktif hale gelmek önceliklerimiz arasında. 2021 yılında Rusya ve Almanya gibi pazarlara girmeyi hedefliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LIFE 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir