Büyük Bir Planma Hatası: Korint Kanalı

 

Bu kanalın yapımı için çok uğraşılmış ve arkasındaki hikâye oldukça ilginç. Hemen bir göz atalım bu olaylı kanalın yapımına.

Kanal, 17.yüzyılda Ege Deniz’inden İyonya Denizi’ne yolculukları kısaltmak amacıyla inşa edilmek isteniyor ki bu proje o zamanlar için oldukça ses getirmiş ve Yunanistan’da oldukça yankı bulmuş.1830 yılında, Yunanistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle ortaya atılan bu kanal fikri ancak 1881 yılında hayata geçiriliyor. 1830 yılında Yunanistan Başkanı Ioannis Kapodistrias kanal yapımı için başvurduğu Fransızlardan çok üst bir rakam alınca kanal projesi rafa kaldırılıyor.

Tam Açıldı Derken Kanal Yine Kapatılıyor

İlerleyen yıllarda açılan Süveyş Kanalı, Yunanlılar’da tekrar bir yankı uyandırıyor ve Korint Kanalı yeniden gündeme geliyor. Bu sayede 1881 yılında açılan kanal, Société Internationale du Canal Maritime de Corinthe tarafından 99 yıllığına üstleniliyor ama en başından dediğimiz gibi bu kanal birçok sıkıntı atlatmış. Kanalı işleten firma 10 yılı görmeden batınca, kanal yine ortada kalıyor.

Seneler Sonra Yapılan Büyük Hata Fark Ediliyor

1890 yılında kanal yeniden başka bir firmaya veriliyor. Firma üç yıllık bir çalışmadan sonra 1893 yılında kanalı gemilere açıyor. Kanalın serüveni tabii ki burada bitmiyor hatta daha yeni başlıyor diyebiliriz. Kanalı inşa eden Yunan firması, bu projede büyük yük gemilerinin bu kanaldan geçmesini ve onlardan gelecek geçiş ücretini hedefliyorlardı fakat yapılan bir tarihi hata çok sonradan fark edilecekti; kanal, yük gemileri için çok küçüktü!

Bu amaçla yapılmış olsa da kanal 6,5 kilometre uzunluğunda ve sadece 16,5 kilometre genişliğindeydi. E hal böyle olunca oradan ne gemi geçebilmiş ne de ticaret yapılabilmiş. Bu durum tabii ki Yunanistan’a büyük bir zarar olarak geri dönmüş.

Kanal Genişletilemiyor

Durumu düzeltmek için kanalın her iki tarafı genişletilmeye çalışılsa da bu işlem sırasında kopan kayalar kanala düşmüş. Bu durum yüzünden kanal belli sürelerle kapanmak zorunda kalmış.

Savaşta Naziler Tarafından Bombalanıyor

Çilekeş kanalın üzücü hikâyesi bitti mi dersiniz? Tabii ki hayır. İkinci Dünya Savaşı’na da tanıklık eden kanal, bu kez de Naziler tarafından bombalanıyor ve böylece gemi geçişleri bir kez daha engelleniyor.

Hikâyenin Sonu Mutlu Bitiyor

Uzun ve yorucu bir geçmişten sonra bile günümüze ulaşan Korint Kanalı hâlâ bile yük gemileri için kullanılmıyor fakat turistik gemiler ve turlar için oldukça uğrak bir nokta. Zaten kanala bakıldığında ne derece ufak olduğu anlaşılıyor. Zamanında yapılan bir hata beraberinde ilginç bir tarihi örgü oluşturmuş, öyle değil mi?

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir