Dalgıçların Yeni Gözdesi: Hatay Samandağ

Dalış turizminin öncü noktalarından olan Kızıldeniz’e gidemeyen dalgıçlar, ikinci seçenek olan Hatay Samandağ’ı tercih ediyor. Birçok farklı deniz canlısının geçiş noktasını oluşturan Samandağ Sahilleri, her gün farklı göçmen balıkları ağırlıyor. Ortaya çıkan renkli manzaralar ve canlı çeşitliliği görenleri kendine hayran bırakırken Samandağ, dalgıçların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Dalış turizminin öncüsü olan Kızıldeniz tecrübesini yaşayamayan dalgıçlar ve sualtı fotoğrafçıları için yeni bir fırsat; Hatay Samandağ! Süveyş Kanalının Akdeniz ve Kızıldeniz ile birleştiği noktalarda ülkemize gelen algler, çiçekli deniz bitkileri, planktonik canlılar, süngerler, halkalı solucanlar, eklembacaklılar, yumuşakçalar, tunikatlar ve balıklar, Kızıldeniz rüzgârlarının, Hatay’da esmesini sağlıyor.

Çizgili Kedi Balığı (Plotosus lineatus)

Zehirli bir omurgası olan çizgili kedibalığı, ölümcül olan ve gruplar halinde yaşayan bir tür. Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusunun batısında oldukça yaygın. Yılanbalığı veyahut çizgili yılanbalığı olarak isimlendiriliyor.

Mermer Karides (Saron marmoratus)

Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı’na geçen bu türün ilk görüldüğü yer Lübnan olsa da artık bizim sularımızda da görüyoruz. Hint-Pasifik kökenli olan mermer karides, kolay bakım avantajı olduğu için akvaryumlarda sıklıkla tercih ediliyor.

Külah Balığı (Fistularia commersoni)

Hint Pasifik ülkelerinde balık yemi olarak kullanılan bu canlı türünü 2000’den beri sularımızda görüyoruz. Yüksek adaptasyona sahip oldukları için çok kısa zamanda çoğalarak, sayıları arttı.

Sokar Balığı

Sıkıştırılmış kum yüzeyler ve sığ sulardaki küçük oyuklarda yaşayan Sokar balığı, uyumlu ve otçul bir balık olarak biliniyor. Sokar balıkları, iki farklı türü ile Akdeniz sularında yaşayan diğer canlılar üzerinde baskı yaratıyor.

Aslan Balığı (Pterois volitans)

Dalgıçların kesinlikle dokunmaması gereken bir tür olan bu canlılar zehirli resif canlılardan biri. Etçil deniz canlısı olan bu tür diğer balıkların yavrularıyla besleniyor ve bundan dolayı ekosistem için tehdit oluşturuyor.

Uzun Dikenli Deniz Kestanesi (Diadema setosum)

Akdeniz’de hızla yayılan denizkestanesi, Kızıldeniz’in istilacı bir türü olarak biliniyor. Mercan ekosistemlerinde ve tropikal Hint-Pasifik’te en yayın denizkestanesi türlerinden biri. Bu canlının içinde ayrıca kardinal balıkları ve karidesler yaşıyor.

Balon Balığı (Lagocephalus sceleratus)

Hint-Pasifik kökenli olan Balon balığı, masum gibi gözükse de dokunaçlarında siyanürden bin kat daha etkili olan bir zehir taşıyor.

Deniz Hıyarı (Synaptula reciprocans)

Deniz hıyarı, tüp ucundaki dokunaçlarını (tentaküllerini) beslenme için kullanıyor ve bir tehlike hissettiği an geriye çekiyor. Bu tür için ayrı zaman da deniz çöpçüsü diyebiliriz.

Tecrübeli Dalgıçlar Büyük Mağara’yı keşfediyor

Hatay Samandağ sadece göçmen deniz canlıların ev sahipliğini yapmakla kalmıyor bununla beraber farklı doğa oluşumları ile de kendine hayran bırakıyor. 1736 metre yükseklikteki sönmüş volkan Kel Dağı’nın altındaki bu mağaraya girmek için deniz seviyesinin 19 metre derinine dalmak gerekiyor. Rotanın toplam uzunluğu 300 metreyi bulurken, en uzak noktası ise 120 metre. Mağara iki adet büyük ve iki adet küçük galeriden, iki adet tünelden ve beş adet hava boşluğundan meydana geliyor. İçeride yer alan ve peri bacalarına benzeyen doğal oluşumlar tüm dalgıçları cezbetse de, mağarada yüzmek her dalgıca uygun olmuyor çünkü mağaraya girmek için üç yıldızlı dalıcı olmak gerekiyor.

Türkiye’de başka nerelerde dalış yapılabilir?

Türkiye, her konumdan oldukça şanslı bir ülke. Şüphesiz ki, ülkemizin en güzel getirilerinden biri de; suları. Türkiye deniz altını keşfetmek isteyen amatör veya profesyonel dalgıçlar için adeta bir cennet merkezi.

Fethiye / Akvaryum Koyu

İster profesyonel ister amatör…her dalgıcın muhakkak tecrübe etmesi gereken bir deneyim Fethiye Akvaryum Koyu. Yer altındaki gizli hayatı keşfetmek ve buradaki canlı çeşitliliğine şahit olmak isteyenler için kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsat.

Kaş / Uçanbalık Bankosu

Diğer bir adıyla “Flying Fish” olarak da anılan diğer dalış noktası ise Kaş’ta bulunuyor fakat yer altındaki güzelliklere rağmen suyun o kadar da nazik olmadığını söylemek gerek. Su, hem derin hem de güçlü bir akıntıya sahip. Her şeye rağmen zorlu dalışları seviyor ve denizde saklanan 65 metrelik eski İtalyan uçağının enkazını görmek istiyorsanız, Kaş sizi bekliyor!

Bodrum / Büyük Resif

Göçmen balıkların sıklıkla uğradığı başka bir güzellik merkezi olan Bodrum Büyük Resif… Erken saatlerde daha bir berrak olan suyuyla adeta kendini insanlara sunan bu dalış noktasında her türlü deniz canlısını görmeniz mümkün. Büyük Resif için, Bodrum’un en çeşitli balık türleri noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Çanakkale / Saros

Hem İstanbul’a yakın olmak hem de dalış keyfinden vazgeçmek istemiyorsanız, şahane bir adresimiz daha var; Çanakkale, Saros. Batık dalışları için oldukça iyi bir referans olabilecek bu dalış lokasyonunda, sığ yerlerde bile batıklar ile karşılaşmanız mümkün.

Deli Mehmet – Ayvalık

Genelde deneyimli dalgıçların tercih ettiği bir dalış noktası olan Deli Mehmet, Akdeniz’in kırmızı ve sarı galonlarının en çok görüldüğü yerlerden biri. Bölgede 60’tan fazla dalış noktası bulunan Ayvalık’ta her mevsim dalış yapılabiliyor ki bölgenin bu özelliği de dalgıçların kalbini kazanmaya yetiyor bile.

İzmir / Karaburun

Kışın bile 12-13 derece olan sıcaklıktan mütevellit çok da dalmaya uygun olmasa bile bu asla su severleri yıldırmıyor. Dalış merkezlerinin her daim açık olduğu Karaburun’da bot dalışları en popüler seçenek olarak yerini alıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir