GREENLINE YACHTS’TAN DÜNYADA BİR İLK DAHA

Greenline Yachts dünyanın ilk  % 100 elektrik motorlu charter filosunu başlatıyor

Alternatif enerji kaynaklı motorlu teknelerde dünya lideri olan Greenline Yachts, Norveç’te Canal Boats Telemark AS, W-Yachts ve Torqeedo ile işbirliği yaparak ilk % 100 elektrikli teknelerden oluşan filo anlaşmasını gerçekleştirdi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJE

 2019’da Boot Düsseldorf’ta başlatılan devrim niteliğindeki proje  E-Drive sistemiyle donatılmış altı yeni Greenline (iki adet Greenline 33 ve dört adet Greenline  39) tekne ile başlatılıyor.  Greenline 33 ve 39, lityum pil ve elektrik motor sistemleri ile  7 knot seyir hızında yada 11 knot azami hızda sessizce ve herhangi bir emisyon olmadan seyredebiliyor. Tekneler 80kWh akü kapasitesiyle, tek bir şarjla 40nm’ye kadar menzile sahipler. Güney Norveç’in en önemli tatil beldesi  Porsgrunn’da konuşlanan filo merkezi, uluslararası bir havaalanı ve Danimarka ile feribot bağlantısına yakın ve yerel tren istasyonuna sadece üç dakikalık yürüme mesafesinde. Bu popüler tatil beldesi, çarpıcı bir sahil şeridine , heybetli dağları ve  yoğun ormanıyla olağanüstü doğal güzelliğe ve su kanallarına sahip.

Norveç Çevre ve İklim Bakanlığına bağlı  Enova SF’nin bölgede kurduğu, Tesla’nın süper şarj ağına benzer şarj üniteleri ile donatılan bölge, elektrikli teknecilikte devrim yaratacak  yepyeni bir girişim olup ,  dünyanın diğer bölgeleri içinde başarılı bir örneği temsil ediyor. Denizlerdede elektrikli tekne kullanımının yaygınlaşması  için bir öncü bir plan görevini üstleniyor.

Greenline Yachts Satış ve Pazarlama Müdürü Luca Raumland konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Greenline Yachts,  ilk hibrit H-Drive modelini 2008 yılında piyasaya sürdü ve o zamandan beri hibrit motorlu teknelerde pazar lideri haline geldi. 2020’nin başından bu yana, üretimimizin % 60’ından fazlasını elektrikli veya hibrit sistemlerle inşa ettik . Buna rağmen bu proje bizi cok heyecanlandırdı. Giderek büyüyen sürdürülebilir enerji sistemleri hem son kullanıcılar için hemde yatırımcılar için , daha temiz ve verimli bir gelecek vaad ediyor.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir