Frers’in Tasarımı Hallberg-Rassy 57 Fark Yaratıyor

HR57, Hallberg-Rassy konseptinin en iyilerini, Frers’in tasarım ve geliştirme alanındaki en son yenilikleriyle bir araya getiriyor. Hem yaşam alanı, depolama, performans hem de kullanımı açıkça geliştirildi. Size yeni bir seviyede hızlı, kolay, rahat ve konforlu yelken yapmanın yolunu açıyor.
Hallberg-Rassy bugüne kadar 9.300’den fazla tekneyi gecikmesiz olarak söz verdiği tarihlerde teslim etti. HR57’nin de teslim tarihinde aynı hassasiyet gösterilecektir.

Muazzam Büyüklükte Güvertedeki Malzeme Dolapları 10 Metreküp
Baş kabinin önü ile demir dolabının arasında konumlanan büyük bir güverte depolama dolabı bulunur. Büyük bir kokpit dolabı, büyük bir arka güverte dolabı ve iki yanda güverte dolaplarına sahiptir. Sonuç olarak, 10.000 litrelik büyük bir güverte deposu mevcut.

Temiz ve Düzenli Güverte
Güverte temiz ve düzenlidir. Güvertedeki havalandırma menfezleri direğin ilerisindedir. Tüm güverte kapakları gömme olarak planlanmıştır. Arka kabin çatısına bütünleşmiş bir güneşlenme terası bulunmaktadır. Irgat mekanizması güverte seviyesinin altında gizlidir.

“Walk-In” Makine Dairesi
Büyük bir kapısı olan makine dairesi var. Dikkatli bir şekilde yalıtılmıştır ve kullanılan delikli alüminyum plakalar yalıtım değerini arttırır. Teknik ekipmanlar burada bulunur: Volvo Penta D4-180, 180 HP ana motor ve 17.5 kW düşük devirli jeneratör, temiz su sistemi, ısıtıcı, pompalar, filtreler, tatlı su sistemi için basınç dengeleyici, AquaDrive esnek bağlantı için motor şaftı, su yapıcı için yüksek basınç pompası, sadece bu ekipmanların bir kaçıdır.

İkiz Dümen
Geleneksel olarak bir Hallberg-Rassy kokpiti çok iyi olarak korunmuştur. Kokpit uzunluğu 2.90 metredir. İlk defa bir merkez kokpiti olan Hallberg-Rassy’de, tekne ikiz dümenle inşa edilmiştir.

İkiz Dümen Palası
Başarılı Hallberg-Rassy 44 ve 340 da olduğu gibi 57’de ikiz dümen palasına sahiptir. Bu, özellikle tüm zor hava koşullarında kolayca kontrol edilen konforlu bir tekne sunar. Her bir dümen palası, her koşulda kolay yönlendirilebilen ve kendi kendini ayarlayabilen dual yataklara sahip.

Katlanabilir Yüzme Platformu
Devasa bir yüzme platformu bir düğmeyle açılıp kapanabilir. Kapalı olduğunda, temiz ve iyi görünümlü bir kıç-ayna olur. Bu düzenleme aynı zamanda geleneksel bir yüzme platformuna göre daha fazla güverte alanına izin verir.

Entegre Bowsprıt
Gövdenin ve güvertenin bir parçası olarak lamine edilmiş entegre bir ”Bowsprit” inşa edilmiştir. Tasarım o kadar güzel ki sanatsal bir çalışma denilebilir.

Modern Yelken Yapısı
Yelken planı çağdaştır. Ağır hava şartlarında bile “Runner” ‘a gerek yoktur. Cenova için güverte altına monte edilmiş elektrikli “Furlex” bir düğme ile kontrol edilebilir. Yan çarmıklar bağımsız ayaklar ile ayrılır. Bu, güvertede kolay geçiş sağlar. Baş yelkeni kolaylıkla düzenleyip rahat bir kuruluma imkan verirken direğe de güçlü bir destek sağlar.

Teknik Özellikleri:
Tasarım Germán Frers
CE Sınıfı A – Limitsiz okyanus seyri
Gövde uzunluğu 17.44 m
Tam boy 18.44 m
Su hattı 16.77 m
Genişlik 5.15 m
Su kesimi 2.43 m
Ağırlık 28 ton
Salma ağırlığı 9.9 ton
Yelken alanı (Anayelken & cenova) 181 m²
Motor gücü(Hidrolik şaft) 132 kW / 180 HP
Motor Volvo Penta D4-180
Diesel yakıt deposu 1050 lt
Temiz su deposu 1030 lt

YACHTLIFE&TRAVEL

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir