Her Teknenin Bir Tasarım Hikâyesi Var

 

Gördüğümüz şık teknelerin nasıl tasarlandığını hiç merak ettiniz mi? Sürecin arkasındaki işleyiş oldukça karmaşık ve detaylı. Öyle ki tekne sahibinin hayallerine cevap verirken, bunu bir alt yapıya dökmek ve ikisi arasında bir köprü oluşturmak gerekiyor. Bu süreçten ve tasarımın detaylarından bahseden Red Yacht Design firmasının kurucusu Fatih Sürekli, tekne tasarım sürecinin tüm detaylarını okuyucularımızla paylaştı. Sürekli, müşterilerinden gelen isteklerin, tasarımsal olarak nasıl hayat bulduğuna dair bilinmeyen detayları gün ışığına çıkardı.

İlk Adım İstenileni Anlamak

Tekne tasarım süreci ilk önce müşterinin istekleri ve hayalleri doğrultusunda başlıyor. Burada müşteri; bir tersane de olabilir, kendine yat yaptırmak isteyen bir kişi de olabilir. Müşterinin istekleri; seri teknelerde farklı, tamamen kendisine özel yapılan custom one-off teknelerde farklı olabiliyor.

Öncelikle müşteriyi anlamaya çalışmak ve istediklerini çok iyi bir şekilde almak gerekiyor. Burada müşterinin isteklerine ek olarak firmanın da istenilen dış tasarım, iç tasarım veya teknik anlamda belirli soruları oluyor. Tasarım sürecinde tekne sahiplerinin istekleri oldukça önemli bir yere sahip. Bu süreçler tekne sahibinin kişiliğine göre oldukça değişebiliyor.

Tekne Tasarımı; Arzu  ve Gerçeğin Birleşimi

Sürekli,  bazı müşterilerin sürece yoğun bir şekilde dâhil olmak istediğini ifade ediyor. Bu tarz projelerde ise müşteriyi doğru şekilde yönlendirmek tasarım ofisinin görevi oluyor. Bazı istekler çok mantıklı ve projeyi iyi bir noktaya götürürken bazen tasarım ofisinin doğruyu göstermesi ve projeye önderlik etmesi gerekiyor.

Müşterilerin dış tasarım stili konusunda da belirli istekleri olduğunu söyleyen Sürekli, performans konusunda ise teknenin ana konstrüksiyon malzemesinden, makinelerine, maksimum ve cruise hızlarına ve yakıt tüketimine göre farklı farklı isteklerle karşılaştıklarını anlatıyor. Sürekli, tasarım ekibi için önemli olan bütün bu istekleri, müşteriyi hayaline götürecek şekilde birleştirerek en optimum tasarımı işlevsel, estetik ve performans kriterlerini baz alarak hayata geçirdiklerini ifade ediyor.

Eskizler Teknenin İskeletini Çıkarır

Belirttiğimiz aşamalar; teknenin hem tarz anlamında hem de üst düzey teknik koşullar anlamında firmanın yol haritasını baştan ortaya koyuyor. Bu istekler doğrultusunda öncelikle ana boyutlar ve genel yerleşim planı oluşmaya başlıyor. Sürekli, her şeyin başının eskizler olduğunu ifade ediyor. Eskizler; hem dış tasarımdaki stili ortaya çıkarırken hem de genel yerleşimin ana hatlarını oluşturuyor.

3D Modellemeyle Tekne Oluşturuluyor

Tasarımın bu sürecinde ön mühendislik çalışmaları yapılmaya başlanıyor. Buna; ön ağırlık çalışması, ana makine seçimi, hız hesaplamaları gibi çalışmalar eşlik ediyor. Daha sonra bütün dış tasarım, iç tasarım ve mühendislik çalışmaları dizayn spirali olarak sürekli başa dönüyor ve optimum tasarım oluşturuluyor. Dış tasarımda müşteriyle ortak karara varıldıktan sonra ise 3 boyutlu modelleme süreci başlıyor. Aynı zamanda genel yerleşimin netleşmesinden sonra interior tasarımın hem stili  hem de 3 boyutlu modellemesi başlıyor.

Tekne Sahibi VR Gözlük Sayesinde Teknede Tur Atıyor

Red Yacht Design, yüksek çözünürlük destekli VR çalışmaları yapıyor. Bu hem tasarım alanında firmanın mekânları boyutsal olarak daha net kavramasını ve stilin daha iyi oluşmasını sağlıyor.  Aynı zamanda müşteriler, VR gözlüğünü kullanarak yatlarının içinde ve dışında istedikleri gibi gezebiliyorlar. Bu şekilde tekne sahipleri, teknelerinin tasarım süreçlerine daha rahat dâhil olabiliyor. Dış tasarımda 3 boyutlu modelin oluşmasından sonra mühendislik tarafından strüktür çalışmaları yapılıyor. Strüktür çalışmaları; iç tasarımı 3 boyutlu  olarak daha net ve hatasız çalışılmasını sağlarken, diğer yandan üretimde yaşanabilecek bütün çakışmaların önüne geçiliyor.

Detaylı dış tasarım, iç tasarım ve 3 boyutlu borulama gibi aşamalarla süreçte son aşamaya geliniyor. En önemli konu ise; üretim başlamadan önce projenin bütün önemli noktalarının 3 boyutlu olarak tasarım projesinde çözülmesi. Bu şekilde başlayan ve ilerleyen projeler başarıyla sonuçlanıyor.

Fonksiyonellik Tasarımın Önündedir

Sürekli, tekne tasarımında en çok dikkat ettikleri hususlardan biri olarak; fonksiyonelliği formun önünde tuttuklarını belirtiyor ve formları tasarlarken her zaman yenilikçi olmaya dikkat ettiklerini vurguluyor. Bu yaklaşım hem dış tasarımda hem de iç tasarımda firma için bir öncelik.  Sürekli, her bir projenin yeni bir başlangıç olduğunu, bir önceki projelerden öğrendiklerini progresif olarak her alanda tasarımlarına yansıttıklarını belirtiyor.

“Yenilikleri Takip Etmek Bizim  İçin Bir Prensip”

Sürekli, firmanın çalışma prensibi olarak şunları söylüyor: “Geleceğin projelerini hayal ederken diğer yandan teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek de ekibimizin sürekli üzerinde durduğu bir çalışma prensibidir.  Yeni nesil bir tasarım ofisi olarak çalıştığımız mühendislik firmalarının sınırlarını zorlarken onlarla birlikte öğreniyoruz ve aslında günün şartlarına göre en optimum projeleri çıkarmaya çalışıyoruz. Dış ve iç mekânları tasarlarken konstrüksiyonu mutlaka çok dikkatlice inceliyoruz. Genel yerleşim çözümlerimizde sirkülasyon ve alanın en verimli şekilde kullanılması çok üzerinde durduğumuz konular.

Bir yatın sadece genel yerleşim çözümlerine bakarak ne kadar iyi tasarlandığını  anlayabilirsiniz.  Dış tasarımlarda ana stili ortaya koyarken mutlaka her bir detayı düşünmeye çalışıyoruz. Bunlara örnek vermek gerekirse güvenlik ekipmanlarından, mürettebatın yatı rahat idare etmesine kadar birçok konuyu önceden çözüyoruz.”

Yat Sektörü Hak Ettiği Yerde Değil

Sürekli, genel sektör değerlendirmesi için: “Önümüzdeki yıllarda Türk yat piyasasının dünya arenasında hak ettiği yere gelmesini temenni ediyoruz. Biz de bunun paydaşı bir tasarım ofisi olarak çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir