Denizcilik ihracat rekoru gemi ve yat hizmetleri sektöründe..!

Denizcilik sektörü büyüyor. 9 aydır dünyayı etkisine altına alan koronavirüs salgını Türkiye’de ihracatın arttığı tek sektör olan gemi ve yat inşasına olumlu yansıdı. Değişen turizm anlayışı ve izole yaşam isteği Eylül ayında gemi ve yat ihracatını yüzde 331 oranında arttırdı. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven, “ Artan dünya ihtiyaçlarının karşılanması ve izole yaşam isteği sektörümüze olumlu yansıdı” dedi.

Dünya ekonomisini olumsuz etkileyen ve pek çok sektörün zor duruma gelmesini sağlayan koronavirüs salgını gemi ve yat üreten firmalara olumlu yansıdı. Gemi, yat ve hizmetleri ihracatı, salgınına rağmen Türkiye’nin ihracatını arttıran en büyük sektör oldu. Yılın ilk iki ayında ihracat artış rekoru kıran sektör, Eylül ayındaki artış verileriyle Türkiye’nin ihracatını en fazla arttıran sektörü oldu. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 331,5 oranında ihracat artışı yaptı. İhracatın yaklaşık 160 milyon dolar tutarında olduğu öğrenildi. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven, “Yılın ilk dokuz ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26,9 oranında ihracat artışı yaptık. Bu veri bize 921 milyon 860 bin dolar tutarında ihracatı gösteriyor. 541 milyon doları gemi, 110 milyon doları yat, 106 milyon doları römorkör, 97 milyon doları feribot, 25 milyon doları yan sanayi, 41 milyon doları da tankerler ve diğer deniz araçları olarak kaydoldu” dedi.

En çok ihracat Norveç’e

En büyük ihracatın 214 milyon dolar ile Norveç’e gerçekleştirildiğini belirten Seven, 176 milyon dolar ile Marshall Adaları’nın ikinci, 65 milyon dolar ile Malta’nın üçüncü, 50 milyon dolar ile Lüksemburg’un dördüncü, 43 milyon dolar ile Birleşik Krallık’ın beşinci olduğunu vurguladı. Seven, “Sektörümüz 2020 yılının ilk 3 çeyreğinde Türkiye’nin tüm ihracatçı sektörleri arasında da en fazla artış gösteren sektörü. Bu başarımızda katkısı olan gemi ve yat inşa sektörümüz ile tüm paydaşlarımızı kutluyorum.  Covid-19 salgını döneminde seyahat kısıtlamaları nedeniyle gemi ve yatlar teslim edilememişti. Mart ve Nisan aylarında durgunluk yaşandı ama farkı kapattık. Yıl sonuna kadar teslimatı planlanan gemi ve yatlarımız var. Yılı ihracat artışı ile kapatmayı öngörüyoruz” dedi.

YACHT LIFE & TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir