Itama 75 Kendini Özel Hissedenler İçin Tasarlandı

 

ITAMA 75 SON DERECE YENİLİKÇİ BİR MODEL

Oldukça özel bir karbon lifi ve cam rüzgâr siperi ve avantop ile donatılan Itama 75, yeni, otoklav kalıplı karbon ve cam rüzgâr siperi yan taraflarda en az 10.70 metre uzunluğunda ve 4.50 metre genişliği ile yat severleri karşılıyor. Rüzgâr siperinin tam boyu dolayısıyla 26 metre olan Itama 75, benzersiz pencere kesiti ve pruvadaki güneşlenme güvertesine açılan pilot mahalline orijinal bir merkezi geçit yoluyla pantograf bir hareketle kayan geniş ön açıklık sağlaması açısından son derece yenilikçi özellikle sahip bir model olarak tasarlandı. Teknenin etrafında dolaşmak için suyolunu kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran Itama 75,  bu yenilik ile tüm alt güvertelere girişi hem daha güvenli hem de daha uygun hale getiriyor.

YENİLİK ANLAYIŞI İÇ TASARIMA DA YANSIYOR

Itama 75 modelinde kullanılan karbon lifi aynı zamanda bu boyuttaki bir çelik rüzgâr siperinin ağırlığından %60 tasarruf sağlıyor. Kokpit de oldukça yenilikçi özellikler taşımakla birlikte, kokpitin yaşam alanını ikinci, fakat daha canlı, yemek odasından ayıran merkezi bir dikme üzerine asılı dikey tasarımlı bir dümen yekesi konsoluna sahip olmasıyla yat sahiplerinin işini kolaylaştırıyor. Kumanda istasyonu, bir şemsiye gibi gerilerek 14.35 metrekarelik alan kaplayan sabit avantop yapısı ile korunan Itama 75, elektrikli tahrik sistemi sayesinde, üst bölümün ön muhafazası rüzgâr siperine kadar ileri doğru kayarak, 19 metrekarelik alanı kapatabiliyor.

ITAMA DETAYLARLA HAYAT BULUYOR

Itama 75, tasarım, ağırlık dağılımı ve mühendislikten oluşan göz alıcı kombinasyon, avantopu hem şık hem de oldukça yararlı hale getirmekte olup, merkezi dikmeler görüş açısını geliştirmek amacıyla bilinçli bir şekilde tasarım planlamasıyla oluşturuluyor. Küçük yemek odasının üstünü örten ileri-geri hareketli bimininin stiline de gösterilen özen, titizlikle çalışılan projenin güzel detayları arasında yer alıyor. Bu bimini, örtüyü otomatik olarak kapanan özel bir karbon yatak içine toplamak suretiyle açılıyor. Rüzgâr siperi ve avantop, tipik olarak 70’li yılların köşe ve konturlarına yeniden biçim vermede başarılı olmuş inanılmaz tasarım yeteneğini açıkça gösteriyor.

Kokpit, hem boyutu hem de dikkat çekici özellikleri bakımından belirgin bir biçimde dizayn edildi. Yaklaşık 60 metrekarelik alan, kokpitin ortasında bulunan at nalı şeklindeki kanepenin kumaşıyla dekore edilmiş ikinci bir yemek odasını içeren 4 bölüme ayrılıyor. Beyaz fiberglas dümen yekesi konsolu ve bunun kendine özgü siyah emniyet siperleri, aynı zamanda bu ikinci yemek odasının bir parçası olan oturma grubunu gizliyor.

İÇ TASARIMI ORİJİNAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR

Itama 75’in tasarımın amacı bu alanları LED yer ışıklandırması ve fiber optik aydınlatma gibi orijinal çözümler kullanarak mümkün olduğu kadar özel ve konforlu hale getirmek olduğu ifade ediliyor. LED yer ışıklandırması teknenin tüm yürüme yollarında kullanılarak hem ışıklı bir görüntü hem de güzel bir hava katılmış durumda. Geniş, hemen hemen her tarafı aydınlanan, çift bantlı yürüyüş yoluna sahip kıç tarafındaki güneşlenme güvertesi, teknenin filikası veya jet-skisi ile bunları denize indirecek küçük bir vincin rahatça yerleştirildiği hangarın üzerinde duruyor. Kokpit, uygun bir yüksekliğe kadar açılan ve aynı zamanda bir yüzme merdiveni gibi ikiye katlanan gömme bir borda iskelesiyle donatıldı. Ayrıca lüks yatta, lakerli beyaz renkte kenarları olan tik bir masa etrafında 12 kişinin oturabileceği ve beraber kaydırılarak büyük bir at nalı şekline dönüşen özel su geçirmez kumaşla döşenmiş iki adet konforlu kanepe de bulunuyor. Genel itibariyle, tüm mobilyalar üst kısımları ve kapakları tik ağacından yapılmış fiberglas çerçevelere sahip.

SAMİMİYET VE GENİŞ SOSYAL ALAN BİR ARADA

Itama 75’in standart yerleşiminde kaptan kamarası, tamamı ışıklandırılmış VIP kamarası ve birinde yan yana iki tek kişilik yatak bulunan, diğerinde ranzaların bulunduğu iki adet misafir kamarası olmak üzere 4 kamara ve 4 banyo ile kendi banyo ve tuvaleti olan iki kişilik bir mürettebat kamarası var bulunuyor. Yatın, ayrıca 3 kamara ve banyolu alternatif bir versiyonu da mevcut. Sosyalleşme eğilimini daha da geliştirmek üzere tasarlanmış olan bu yerleşim düzeni, kendi barı ve talep üzerine 60 inçlik bir TV ile sıra dışı genişlikte büyük bir yemek odasına da sahip.

Buradaki iç mekânlar teknenin ortasında bulunan lüks, tam ışıklandırmalı kaptan kamarasını çok daha konuksever hale getiren sıcak, hoş renklerle dekore edilmiştir. Kamara, teknenin ışığını yaymak için hususi alçak mobilya ve alt güvertelerden dahi denizle doğrudan görsel temas sağlamak için kamaranın her iki tarafına konulmuş iki adet büyük “açık manzaralı” pencereyle donatılmış ve enfes deniz manzarasının tadını çıkarmanız için soldaki pencerenin altına bir şezlong yerleştirilmiş durumda.

İÇ TASARIMI ÖZENLE SEÇİLMİŞ PARÇALAR OLUŞTURUYOR

Kamarada aynı zamanda tikten yapılmış aynalı, makyaj masası, koltuk altı saklama hazneli deri bir puf, geniş kabinli bir gardırop ve girişte başka bir klozet de bulunuyor. Burada ve VIP kamarasında yumuşak yünlü halılar ve doğal “kadife etkili” tik mobilya kaplamaları kullanılmış; yatak başlıkları ve çevreleri buna uygun deriyle kaplanmış vaziyette. Yatta, ikiz fon plakalarıyla takılmış olan LED ışıkları ve ayarlanabilir halojen spotlar içeren özel sabit tavan aydınlatma armatürleri de kullanıldı. Bu aydınlatma çözümleri hususi olarak Itama 75 için tasarlanmış olduğunu ifade ediliyor.

Kaptana ait banyo iki ayrı bölüme ayrılıyor: duş ve tuvalet. Hemen solda ikiz musluklu zarif, siyah, akrilik taş lavabo var. Mobilyalar dişbudak ağacından yapılmış olup, zemin için “wenge” ağacından seçildi. Büyük duş bölmesinin cam bir kapısı var ve Bisazza mozaik çinileriyle dekore edildi. VIP kamarasının ultra modern tarzına bakacak olursak, çok sayıda son derece pratik özellikler hemen gözümüze çarpıyor: yatak başlığına takılı olan kitap okuma ışıklarının mevcut olması ve yatağın her iki tarafında iki deri tezgâhlı yüksek bir tik platformu üzerinde yer alması gibi. Bunun altında ise büyük ve kullanışlı, doğal tik şifonyer ile iki tane daha saklama bölmesi bulunuyor.

Duvarlar Kaptan Kamarasındaki gibi zarif ve parlak lakerli perdah ile dekore edilmiş. Teknenin her iki tarafına, pruvalara doğru konulmuş olan iki misafir kamarası hem renk hem de malzeme olarak birbirine eş olacak şekilde tasarlandı. Hem yerler hem de mobilya için tik ağacı kullanılmış olup duvarlar keten lambri kaplı. İlk misafir kamarasında yan yana yerleştirilmiş tek kişilik iki yatak bulunurken, ikinci kamara ise ranzalarla donatıldı. Mürettebat kabininde de benzer bir yöntem kullanılmışsa da, bu kabine pulman bir yatak konularak üstteki yatağın katlanabilmesini sağlıyor.

HIZLI SÜRÜŞ  VE GENİŞ KAPASİTE

Yemek odası alanı gerçek zevki garanti eden seviyelerde potansiyel ve konfor sunuyor. Yünlü halının sıcaklığı, beyaz lakeli kenarları ve özel motorlu bir açılma mekanizması olan kare şeklindeki tik masanın etrafını saran büyük bir at nalı biçimindeki deri kanepeden daha üstün. Kanepede 8 kişi rahatlıkla oturabilir, karşısında ise içinde gömme plazma ekran bir televizyon bulunan uyumlu bir doğal tik bölme yer alıyor. Yemek odasının önünde, bir cam kapıyla ayrılan mutfak bulunuyor. Lakeli beyaz cila ile tamamen donatılan mutfağa yemek odasından ve mürettebat kamarasında direkt olarak ulaşılabilir ve mutfağın dışarıya açılan kendine ait ayrı bir merdiveni var. Alan, alta yerleştirilmiş ocaklı seramik cam ızgara ve bulaşık makinesi gibi özel birtakım donanımlara ve ayrıca Poltrona Frau katlanabilir deri koltuklu açılıp kapanır bir kahvaltı masasına sahip. Ayrı, paslanmaz çelik, çift kapılı buzdolabı mevcut olup, Kaptan merdivenine çıkan koridorda içinde çamaşır makinesi bulunan pratik bir saklama bölmesi var. Pruva kısmında bulunan misafir kamaralarına giden koridordaki duvarlara uyacak duvar lambrileri için fildişi renkli keten kullanıldı. İki adet 1826 hp MTU CR motoru ve Surface Drive sistemlerine sahip olan Itama 75, 42,5 knot azami sürate çıkabilir veya 38 knot hızla rahat bir şekilde seyredebilir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir