Uluslararası Tuzla Boat Show Kapılarını Açıyor

8 bin 337 km’lik kıyı çizgisiyle Avrupa kıtasının en şanslı deniz coğrafyasına sahip ülkemizde, tekne ve yat sektörünün beklediği Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı koronavirüs önlemleri alınarak kapılarını açacak. 9 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de de düzenlenecek olan Formula 1 yarışıyla aynı tarihlerde denizde başlayacak fuarda dünyanın en ünlü tekne ve yat markaları şov yapacak. Monaco ve Cannes gibi çok önemli iki fuarın iptal edilmesi Viaport Marina’daki fuarı ön plana çıkartıyor.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle değişen turizm alışkanlıkları, maviliklerin tekne ve yat ile keşfini gözde haline getirmişti. 8 aylık süreçte yüzde 12’nin üzerinde artan yerli tekne üretimi, küresel pandemiye ragmen sektör, yükseliş gösteren ender sektörlerden biri olmuştu. Türkiye’nin açık havada ve denizde düzenlenen en büyük tekne fuarı olan Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı 7-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Küresel pandemi nedeniyle uluslararası sağlık kuruluşlarının denetiminde Viaport Marina’da üst düzey güvenlik önlemleri alınarak gerçekleşecek fuarda, 2021 yılının en özel tekne tasarımları, 2020’nin son avantajları, ödüllü tasarımlar ve dünya markalarının öne çıkan modelleri sergilenecek. Bu yılki fuara Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Ukrayna ve Rusya gibi yakın coğrafyaların yanı sıra deniz turizminin gelişmiş olduğu Avrupa’dan büyük ilgi olduğu öğrenildi. Tekne üreticilerinin, Kasım’a kadar Rusya uçuşlarının açılmasını ve Avrupa’nın riskli seyahat ülkeleri listesinden Türkiye’nin çıkarılmasını beklediklerini söyleyen Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarlar Müdürü Emel Yılmaz, fuarın Türk deniz sektörünün tanıtılması için önemli rol oynadığını belirtti. Yılmaz, “Pandemi sosyal yaşantılarda büyük değişiklikler yaptı. İzole yaşam tarzı uzunca bir süre hayatımızın bir parçası olacak. Bu süreç tekne sektörünü olumlu yönde etkiledi. Yat siparişlerinde aile tipi dediğimiz 12-25 metre boylarındaki sipariş görüşmelerinde çok hızlı bir artış var. Fuarımıza katılan firmalar da yüzde 25 oranında satış artışı bekliyor. 07-15 Kasım tarihleri arasında 200’ün üzerinde yerli ve yabancı teknenin sergileneceği fuar alanı, Viaport Marina’nın güven ve hijyen kurallarına göre düzenlenecek. Marina içindeki alışveriş merkezi, Tema Park, Aslan Park gibi eğlence merkezleri çeşitlilik sunacak” dedi.

Monaco ve Cannes Fuarları İptal Edildi

Emel Yılmaz, “Avrupa’da salgının çok daha hızlı ilerlemesi ve kontrol altında tutulamaması nedeniyle dünyanın en önemli tekne fuarlarından Cannes ve Monaco fuarları iptal edildi. Bu fuarların iptal edilmesiyle, daha önemli hale gelen Boat Show Tuzla, yatçılık sektörünün en önemli buluşması olarak ön plana çıkıyor” diye konuştu. Ve ayrıca Fuarda yüzen ev gibi geniş kullanım alanı olan katamaranların yine ilk tercihler arasında olacağı, Fuarın, 9 yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de de düzenlenecek olan Formula 1 ile aynı günlerde gerçekleşeceği de öğrenildi.

 

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir