Kaptan Tarzı Takım Çalışması Eğitimi

Eğitimlerde yelkenli tekne ile iş dünyası arasındaki ilişki, metafor olarak kullanılarak “Kaptan Tarzı Takım Çalışması Eğitim Modeli” çerçevesinde simüle edilir.

Tekne ortamı ile işletme ortamı birbirlerine oldukça benzer.  Teknenin kendisi, işletmeyi; kaptan, lideri; mürettebat, ekip üyelerini; rakip tekneler, rakip işletmeleri; rüzgâr şartları, ekonomik koşulları ve yarış kuralları; rekabet kurallarını ifade eder.

Bu şartlar altında ve mevcut kısıtlı kaynaklarla ekibin stratejik kararlar alması ve bunu birlikte uygulaması beklenir. Teknenin ve çevresel şartların ekonomik metafor olarak kullanılması, hem katılımcıların bu metafor içinde kalmalarını sağlamakta ve hem de edindikleri bilgileri ve üstlendikleri rolleri kolaylıkla uygulama fırsatı sunar.

 

 

İlk Aşama “Ekibini Oluştur ve Oyuna Hazırla”

Günün ilk bölümünde gerçekleştirilen bu çalışmada; ekibe güvenlikle ilgili kısa bilgi verilmesinin ardından, temel yelkencilik detayları aktarılır. Bu kapsamda ekibin hızlı öğrenme yetkinlikleri ön plana çıkmaktadır. Bu bölümde, farklı ortamda ekibin birbirine uyumu ve koordinasyon içinde çalışması, öğrenme yetenekleri, yardımlaşma, problem çözme ve belirsizlikle baş edebilme özellikleri değerlendirilir.

İkinci Aşama “Çevresel Şartları Değerlendir”

Günün ikinci bölümünde, ekibin verimlilik ve çevresel farkındalık yetkinliğinin test edilmesi amacıyla ekipler arasında yarış simülasyonu yapılır. Bu aşamada ekibin sürekli değişen çevresel şartlara adaptasyonu ve ekip olarak rekabet ortamındaki davranışları ölçülür.

 

Kaynak: Kechisailing

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir