TUNCER Offshore’u Tekrar Canlandırıyor

 

Yuka Yacht sahibi ve 7 kez Dünya Şampiyonu Kerem Tuncer, kendisi gibi sporcular yetiştirmek ve Türkiye’de offshore yarışlarını tekrar düzenlemek için kolları sıvadı. Tuncer, Emre Güler ile kurduğu Marmara Motor Sporları Kulübü’nü faaliyete geçirdi ve hedefini uluslararası organizasyonlara yöneltti. Detayları Tuncer’den dinleyelim.

Offshore Yarışlarında Uluslararası Başarılar Elde Ettik

“Ben Kerem Tuncer. 2004 senesinde offshore ile olan hikâyemiz başladı. 2005’den itibaren offshore yarışlarına ilk Türk malı bir tekneyle katıldık. Ondan sonra 2008 senesinde yurt dışından bir tekne getirdik. O tekne ile ilk kez Türkiye şampiyonu olduk. Ondan sonra kendi teknelerimizi kendimiz üretmeye karar verdik ve 2008 senesinde Yuka Yacht’ı kurduk. Yuka Yacht ilk başta sadece pleasure katamaran tekneler ve yarış tekneleri üreten bir firmaydı. 10 sene kendi ürettiğimiz teknelerle yarıştık. 7 kere dünya şampiyonluğumuz oldu. Offshore sporuna çok emek vermiş bir çok abilerimiz oldu. Onlarla beraber Katar’da, Dubai’de, Norveç’te, Finlandiya’da yarışlar yaptık. Çok büyük başarılar yaşadık orada. Ardından yaklaşık 5 sene bir ara verildi,  Şimdi ise bizler Emre Güler’le beraber Marmara Motor Sporları Kulübü’nü kurduk.”

Sporcu Bir Nesil Yetiştirmeye Çalışıyoruz

“Amacımız: çocukların olmadığı yerde, gelecek olmadığını hissettiğimiz için sadece çocukları ve gelecekteki genç yarışçıları yetiştirmek üzere kurulmuş zihniyetli bir kulüp olmak. Amacımız bütün çocukları, dünyada yapıştırabileceğimiz genç kardeşlerimizi yetiştirmek.Motonotik sporunda yeni sınıflar ekleyeceğiz MiniMaran, Formula Future, mevcut C3-225 sınıfına ve jet ski için yetiştireceğimiz genç pilotlar olacak. Şu anda Yuka Yacht tabii ki bu tekneleri üreten bir firma. Sahibi olarak ben, hem de kulüp başkanı olarak, elimden gelen bütün tekneleri yeni çocuklar için, gençler için üretip yeni sınıflarda yarıştırmayı hedefliyorum. İnşallah, birkaç sene içerisinde minimum 500-600 lisanslı sporcu yetiştirmek ve dünyada daha fazla Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmeyi hedefliyoruz.”

Birçok Kulüp İş birliği Planlıyoruz

“Neden Marmara Motor Spor Kulübü? İsmini açıklamak gerekirse; babam da Marmara Yelken Kulübü’nün kurucu üyesidir. Babam da iyi bir denizciydi, yelkenci idi. Onun devamı gibi geldi. Aslında İstanbulluyuz. Tabii ki Marmara denizi çok önemli bir deniz bizim için. Yelken federasyonu ve Motosiklet Federasyonu ile beraber yine beraber çok büyük yol alacağız, işbirliği yapacağımız kulüpler olacak.”

Görüşmeler Devam Ediyor, Mayıs’ta Başlıyoruz

“İlk yarışları inşallah, bu sene Mayıs ayında başlatmayı istiyoruz. Şu an bütün görüşmelerimiz devam ediyor. Pilotlarımız, yeni katılacak olan arkadaşlarımız var. Onlara tabii ki bir eğitim verilecek. Belki çok zor bir dönemde böyle bir şeye giriyoruz ama ben bu sporun Türkiye’de çok daha başarılı olacağını ve bugün hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. İyi bir sporcu olarak, iyi bir sporcu yetiştirmek istiyorum ülkeye. Amacımız tekrar söylüyorum; kendi kulübümüz altında başta güvenlikleri en önemli olmak üzere, iyi yarışçılar yetiştirip, bilgilendirip yurt dışında da bizi temsil edecek genç sporcular yetiştirmek.”

Yarış Tecrübeleri Yuka Yacht’a Nasıl Yansıdı?

“Yuka Yacht’tan bahsedersem, Yuka Yacht dediğim gibi ilk başta, yarış tekneleri imal ederek işe başladı. Yarışlardan sonra pleasure tekneler yapmaya başladık ve üretimimizin yüzde 80’ini yurt dışına satan bir firmayız. Tabii ki yarış geçmişimiz ve yarış teknelerindeki  tecrübemiz bizim pleasure teknelerimize de yaramış bir tecrübedir yani o yüzden çok başarılı olduk, Türkiye’de pleasure teknelerde. Klâsik tekneler ürettik, pleasure katamaranlar ürettik, lobster tekneler ürettik. Şu an savunma sanayi ile alakalı yapmak istediğimiz yeni projelerimiz var. Bunların yine yüzde 80’ni yurt dışı ile alakalı.”

Bir Miras Devraldık

“Zamanında, Uğur Işık’ın kurduğu bir organizasyondu bu. Onun da emeği çok büyüktür. Onun desteği tartışılmaz ve hâlâ da biz destekler. Onla beraber biz bu işi öğrendik, bu işi geliştirdik. Bütün yatırımlarımızı ve know-how’ımızı dünya çapında hiçbir eksiğimiz olmadan devam ettirdik. Bütün üretimimizin yüzde 80’ni karbon kevlar ve vakum infüzyon olarak yapılmaktadır. Yuka Yacht Marmara Spor Kulübü’nün en büyük destekçisidir. Bir şekilde, beraber bir şirket ya da kulübü, kurum haline getirip büyütmek istiyoruz. Bizim buradaki amacımız sadece denizle değil, biz Motor Spor Kulübü tüm motor sporları branşlarında bütün gençleri yetiştirmeyi arzuluyoruz. Motosiklet Federasyonuyla da beraber paralel gidecek bir şey bu tabi biz motor sporları festivalleri yapmak istiyoruz aslında.”

Dünya Çapında Organizasyonlar Planlıyoruz

“İstanbul çok önemli bir yer, İstanbul çok büyük bir marka. Aslında Turizm Bakanlığı’nın da çok büyük destekleri var bu konuda. Amacımız dünyadaki bu organizasyonu yapan İtalya, Norveç, Finlandiya, Amerika, Katar, Dubai’deki sporcuları da Türkiye’ye getirip İstanbul’da misafir edip, büyük bir organizasyon yapmak istiyoruz. Yaklaşık 2.000 sporcudan bahsediyoruz ve İstanbul’da da Haliç, Boğaz, Kız Kulesi’nin yer aldığı mekanlar. Tüm dünya için çok önemli yerler, bu mekanların sahne olacağı büyük organizasyonları düzenleme planlarımız var.

Class 1, Xcat  Formula 1, P-1 hepsi daha önce de geldiler, burada misafirimiz oldular ve çok iyi ağırladık. Çok iyi organizasyonlar yapıldı Türkiye’de, tekrar bu organizasyonları faaliyete geçirmek istiyoruz.”

Yunanistan ile Ortak Bir Yarış Düzenleyeceğiz

Yuka Yacht son 4 senedir RIB, yani şişme bot da denilen, high performance çok hızlı karbon kevlar bot üretmeye başladı. Bu botlarla alakalı da biz tabi çok ciddi bir talep gördük, çok da iyi gidiyor. Amacımız aslında bu botlarla alakalı, belki Yunanistan ile işbirliği sağlamak istiyoruz. Çünkü biliyorsunuz Yunanistan’da da çok iyi markalar var, bot üreticileri var. Biz onlarla beraber ortak bir yarış da düzenlemek istiyoruz.

Bu komple Ege’de geçecek bir yarış. Biz Poker Run olarak bunu söyleriz. Ama bu iki ülkenin işbirliği olması, hem de dostane bir organizasyon yapmayı planlıyoruz. Muhtemelen bu yaz, bu organizasyonun da ilk temellerini atmış olacağız. Bu yarışlar Çeşme’den başlayıp, Göcek’e kadar sürebilecek olan açık deniz Offshore yarışları olacak. Böyle bir şeye vesile olmak da Marmara Motor Spor Kulübü olarak bizim için çok gurur verici bir şey olacağına inanıyorum.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir