Covid-19 (Koronavirüs) tatil alışkanlıklarını da değiştirdi

Covid-19, hayatımızın her alanında olduğu gibi tatil alışkanlarımızı da değiştirdi. Yat turizmi, pandemi ile beraber daha bir önemli hale gelirken, yat turizminin de asıl belirleyicisini hijyen kuralları oluşturdu. Charter firmaları temizlikte çıtayı çok yükseğe çıkarırken Deniz Ticaret Odası’nın şubeleri de birbirinden önemli önlemleri almış durumda.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (Koronavirüs), tatil alışkanlıklarını da değiştirdi. Tatilciler, yeni normalle beraber tercihlerini yatlardan yana kullandı.

Yat kiralama firmalarına büyük görev ve sorumluluk düşüyor

Pandemi sürecinde ‘yeni normal’e geçilmesiyle beraber, aile tipi sosyal izolasyona dayalı yat turizmi ön plana çıktı. Bu durumda da yat kiralama ve charter frmalarına büyük sorumluluk ve ödevler düşüyor. Yat firmalarına talebin yoğun olması yeni bir ekonominin de doğmasını beraberinde getiriyor.

Hijyen ve temizlik olmazsa olmaz

Yat kiralama frmalarına başvuran müşterilerin sorduğu soruların başında, ‘hijyen durumunuz nedir, hijyen ve temizliği nasıl sağlıyorsunuz’ soruları geliyor. Hijyen, müşteriler açısından son derece büyük bir öneme sahip. Hatta bu durum, olmazsa olmazlar arasında geliyor dersek yanılmamış oluruz.

Hijyen kurallarını yerine getiren charter firmaları bir adım önde

Koronavirüs, dünyaya 2 şeyi net bir şekilde öğretti. Sosyal mesafe ve hijyen. Başta sağlık bakanlığı olmak üzere kamu spotlarıyla desteklenen sosyal mesafe ve hijyen kuralları artık hayatımızın her alanındaki yerini almış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün Pandemi ilan etmesiyle beraber hijyen kurallarında da farklılıklar ve değişiklikler hayatımıza girdi.

Yat turizminde temizlik ve hijyen belirleyici oluyor

Temizlik ve hijyende durum böyle olunca tüm sektörler bir şekilde bu konuda müşteri leyhine cevap bulmaya, uygulamaya çalışıyorlar. Başta yat kiralama firmaları olmak üzere, marinalar, deniz sektörüyle iş yapan gastronomi firmaları hijyende çıtayı en üst seviyeye çıkarmış durumdalar. Zaten hijyen kurallarını yerine getiren charter firmaları da bir adım öne çıkıyor.

Yusuf Öztürk: Yat turizmine talep arttı, daha fazla gelir elde edebiliriz

Salgınla beraber tatil alışkanlıları da değişmiş durumda. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (IMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yeni tip koronavirüs salgını sonrası yat turizmine talebin arttığını açıkladı. Yeni dönemde, kitlesel turizmin popülaritesini yitireceğini, artık daha bireysel ve izole turizm şekillerinin revaçta olduğunu aktaran Yusuf Öztürk, Türkiye turizm gelirlerinin yüzde 20’sini oluşturan deniz turizminden de daha fazla gelir elde edilebileceğini söyledi. “İnsanların butik otellere, yat turizmine, mavi yolculuka taleplerinde ciddi bir artış gözlemliyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarında Mavi Yolculuk yeniden doğacak. Bunu önemli bir gelir kapısına dönüştürebiliriz” ifadesini kullanan Öztürk, yat turizminde kapasite ve hijyen koşullarının belirlenediği, 1 Haziran itibarıyla ‘Vira bismillah’ dediklerini aktardı.

Dinç: Hijten kuralları hayatımızın davamı için önemli

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, ‘Hijyen ve sosyal mesafe’ kavramlarıyla ilgili olarak,Tüm dünyada etkisini sürdüren ve başlangıçta çok sancılı bir süreci beraberinde getiren Covid-19 maalesef hiç beklenmeyen bir anda geldi ve hayatlarımızın tam ortasına yerleşti. Öncelikle sağlığımızı tehdit etti, şimdilerde de birçok ticari işletmenin geleceğini tehdit ediyor. Temizliğin ne kadar önemli bir kavram olduğunu gösterdi bizlere görünmeyen tehlikeli boyutuyla” ifadesini kullandı.

Hijyen, hep hayatımızdaydı ama sosyal mesafe bize göre değildi…!

Hijyenin hayatımızda hep olan bir kavram olduğunu ama sosyal mesafe çok da bize göre olmadığını belirten Dinç, “Artık hayatımızın bir parçası olan sosyal mesafe en az bir buçuk metre olması ve temas konusunu sıfırlıyor. Tüm bunlarla beraber maske takmak hem zorunlu hem de tedbirli olmamızın ön koşulu. Deniz turizmi tarafına baktığımızda, riski fırsata çeviren bir yerdeyiz. Bizim sahip olduğumuz turizm şekli biraz daha butik turizm. Daha çok kapalı gruplara hitap ediyor. Bu da demek oluyor ki misafirler sadece tanıdığı ve güvendiği kişilerle tatile çıkıyor” dedi.

Kiralanmayan yatımız yok, eylüle kadar doluyuz

“Şu anda sevinerek söylüyorum ki kiralanmayan yatımız yok denecek kadar az. Neredeyse eylül sonuna kadar tüm tarihler dolu” diyen Dinç şu bilgileri verdi: “Yat işletmecilerimiz öncelikle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 13.05.2020 tarihli, Konaklama ve Yeme İçme Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkındaki Genelgeyi baz alarak hareket ediyorlar. Bu genelge tüm konaklama ve yeme içme tesisleri için geçerli olduğundan deniz turizmi tesisleri ve araçları ile turizm amaçlı sportif faaliyet işletmelerinin faaliyetleri sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyuyor.

Covid-19 ve hijyen kurallarını uyguluyoruz

Tekne ortamında COVID-19 ve hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanıp, protokol düzenli aralıklarla değerlendirilip, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncelleniyor. Yine hazırlanan Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanıyor. Genel kullanım alanlarında (bekleme, dinlenme vb.) en az 1 metre mesafeye uyacak şekilde düzenleme yapılıyor.

Temizlik ve hijyen kişinin kendi duyarlılığı ile başlıyor

Korona günlerinde temizlik ve hijyen, önce kişinin kendisinde ve kendi duyarlılığı ile başlıyor. Ne kadar kural koyarsanız koyun, kişi kendi önlem almadıkça başarılı olamayız. Şu anda dünyada yaşayan tüm insanların hem mesafe hem de maske takma kuralına uyması şart.

Doğru yat temizliği

Doğru yat temizliğine gelince, bizim teknelerimizde en az kaptan ile beraber üç personel çalışıyor. Tabii ki bu, teknenin büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor. Mutfakta aşçı, odalarda gemici veya kamarot, teknenin genel durumunda kaptan sorumlu bunu teknenin büyüklüğüne ve standardına göre genişletebiliriz. Doğru demek kuralları en küçük ayrıntısına göre uygulamak demek. Teknelerimize gelen misafirlerimiz öncelikle genel bir kontrolden geçiyor, ateşi ölçülüyor, tüm bilgileri alınıyor. Gün içerisinde misafirlerin durumu belli aralıklarla kontrol ediliyor. Keza çalışan personelin de öyle. Tekne temizliğine gelince charter teknelerimizin çoğunda bulaşık makinası mevcut ya da çalışan personel kullanılan malzemeleri risk yaratmadan hijyenini sağlıyor. Teknenin kullanılan alanları yine çalışan biri tarafından günün belli saatlerinde temizleniyor. Günlük Gezi teknelerimizde durum daha farklı; çoğu tek kullanımlık yeme-içme malzemesi kullanılıyor.

İMEAK Bodrum Şube olarak üyelerimizi tek tek bilgilendirdik

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube olarak üyelerimizi her zaman çok önemseyen bir yerdeyiz. Onlar olmazsa biz olamayız. Pandemi döneminde tüm üyelerimizi tek tek aradık. İhtiyaçlarını sorduk. Tüm gelişmeler hakkında bilgi verdik. Yardıma ihtiyacı olanlara sadece sektörel değil, her anlamda ulaştık. Üyelerimizin faaliyetlerine kontrollü geçişinde bakanlıklarımızla sürekli istişare halindeydik. Yine ihtiyaçlar doğrultusunda, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran sayesinde bir çok genelge  kurduğu bağlantılar sebebi ile çıktı. Buradan Tamer Başkanımıza üyelerimiz adına teşekkürlerimizi iletiyorum.  Bir çok kere video konferans yöntemi ile toplantılar yapıldı. Bodrum Şube yönetimi olarak geceli gündüzlü çalıştık. Kendi sektörümüzde her meslek dalında olan vatandaşımız için ayrı ayrı çalışmalar yaparak zararları en aza indirgemeye çalıştık. Ayrıca faaliyete geçildiği dönemde tüm üyelerimize COVİD-19 Kuralların yazılı olduğu tabela ve maske dağıttık. Bir çok öneri geldi, ama şikayet yok denecek kadar azdı. Biz üyelerimizle hep beraber yol aldık. Yönetmeliğin söylediği şeyler belli COVİD-19 Kuralları; Maskeni tak, Mesafeni koru, Ellerini sık sık yıka bunun gibi diğer kurallar… İşletmeler için sterilize edilmek çok önem taşıyor. Tüm yatlarımızda bu kurallara eksiksiz uyuluyor. Bilinmesi gereken, farkında olmak ve duyarlı olmaya daha fazla odaklanmak. Kurallar tüm dünyada aynı yeter ki bunu uygulayabilelim.

İnanalım, tedbirli olalım ve kurallara uyalım

Çin’in Vuhan kentinden çıkıp tüm dünyaya yayılan bu salgın hastalık bize tedbiri ve yeniliği getirdi. Bu süreç değişim ile birlikte her alanda alışılmışın çok dışında yaşam standartlarını öğretti. Şu anda turizm kötü durumda belki fakat biz deniz turizm temsilcileri olarak bunu fırsata çevirdik ve tüm kurallara uyarak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Bu kurallarla ağırlamaya devam edeceğiz. Sektör olarak şu anda geçirilen zamanı telafi ediyoruz. Caherter teknelerimiz, günlük gezi teknelerimiz, su altı ve su üstü sporcularımız, yat imalatı, liman ve marinalar daha bir çok meslek kolumuzda çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Aynı zamanda daha mavi bir Bodrum için de denizlerimizin temizliğine önem veriyoruz. Pandemi döneminde dinlenen bu doğayı aynı sessizlikte koruyarak Deniz Temiz Derneği & TURMEPA Bodrum Şubesi olarak da bir çok projeyi hayata geçirmek üzereyiz. Ben diyebilirim ki inanalım, tedbirli olalım ve kurallara uyalım.”

Şeref Sevi: Covid 19’da en güvenli yer tekneler, teknede kalın

Kısa adı TYBA olan Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları ve Acentaları Derneği, Türkiye çapında önde gelen 80’in üzerinde ticari firmanın ve 350’nin üzerinde ticari yatın işletmecilerinin, acentalarının üye olduğu 2017 yılının nisan ayında kurulan bir dernek. Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Sevi, Covid-19’un birçok alışkanlığı değiştirdiğini ifade ederek, “Türkiye Ticari Yatçılığını Akdeniz çanağında hak ettiği en iyi yere getirmek, hizmet ve ürün kalitemizi yükseltmek, gerekli eğitimleri vermek ve üyelerimizin sorunlarıa çözüm üretmek derneğimizin ana hedeflerindendir” dedi.

Bakanlığın Biyosidal Ürün Tipi 1-2 ve 3’ü üyelerimizle anında paylaştık

“Covid Etkisi gerçekleşir gerçekleşmez, bunun kendi mesleğimize olumsuz etkilerinin neler olabileceğini düşünüp hemen gerekli tedbirlerimizi aldık” diyen Sevi, “TYBA Yönetim Kurulu olarak internet üzerinden yaptığımız toplantılar süresince covid sonrası sezon başladığında neler yapılmalı, nasıl önlemler almayız konusuna çözümler üretip ; Sağlık Bakanlığı’nca Biyosidal ürün tipi 1-2 ve 3 ruhsatına sahip ve fizyolojik doğala eşdeğer hem antiseptik, hem de dezenfektan özellikteki ürünü tedarik edeceğimiz bir firma ile anlaşıp ürünün detaylarını içeren, kullanımını anlatan detaylı bir bilgilendirmeyi tüm üyelerimiz ile anında paylaştık” ifadesini kullanıyor. Sevi, ayrıca ürünün kullanımını da anlatan bir videoyu hem ingilizce hem Türkçe olarak web sitelerinde paylaştıklarının da özenle altını çizdi.

Teknede temizlik ve hijyen bizim en büyük önceliğimiz

Temizliğin her sektör için son derece önemli bir unsur oldğunu ifade eden Sevi, şu bilgileri verdi: “Teknede temizlik ve hijyen bizim her zaman en büyük önceliğimiz oldu. Pandemi öncesinde de şimdi de temizlik ve hijyen bizim mottomuz. Teknelerden misafirlerimiz ayrıldığı zaman baştan aşağı tüm tekne dezenfekte edilir. Tüm alanlar hijyenik ürünler ile temizlenir ve yeni gelecek misafirlerine hazırlanır. En önemli husus misafirlerin temas edebileceği tüm alanların, kapı kolları gibi antiseptic ve dezenfektan ürünler ile temizlenmesi. Otellerde yapılan sertifikasyon tekneler için yapılmıyor ancak biz Dezenfekte Edilmiştir Belgesini çalıştığımız halk sağlığı firmalarından, teknelerimiz dezenfekte edildikten sonra Sağlık Bakanlığı data sistemine işleyerek dezenfekte edildiğine dair belgeyi temin edebiliyoruz.

TYBA olarak üyelerimizi tüm detaylarıyla bilgilendiriyoruz

TYBA Derneği olarak üyelerimizi en ufak gelişmeden haberdar ederek, tüm bilgileri en sağlıklı olacak şekilde paylaştık. Personellerinin hijyen eğitimi ve sertifikasyon konusunda özellikle bilgilendirilmeleri gerektiği konusuda paylaşımlarda bulunduk. Temizlik ile ilgili aldığımız her kararı ve uygulamayı gerekli mercilere ve bakanlıklara bilgi vermek sureti ile yaptık. Yönetmelik bizi genelde kapsar şekilde değil, daha ziyade otel, motel veya restaurant gibi yerleri kapsıyor ama bu bizim için öenmli değil.

Tekneler son derece güvenli, bu sene tekne tatilini özellikle öneriyoruz

Genel turizm ve misafir ağırlamanın getirdiği sorumluluk çerçevesinde biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve yurtdışından tatil için gelmek isteyenlere bu sene tekne tatilini özellikle öneriyoruz. Covid 19 konusu bu sezon tekneleri daha ön plana çıkardı diyebilirim. Güvenli tatil olarak tekneler tercih ediliyor, düşünmediğimiz kadar reklam yapıldı tekne tatilini ön plana çıkaran… Bizim için olumlu yanı bu, ancak olumsuz bir yanı da elbette yurtdışı piyasasına çalıştığımız için şu an yaşanan uçuş problemleri nedeni ile pek çok iptalin yaşanmış olması. Bu iptallerde seneye erteleme yapabildiğimiz gibi, tamamını iptal edenlere ücret iadelerini gerçekleştirdiğimiz için yaşanan ekonomik sıkıntılar oldu. Yerli piyasa için fiyatlarımız genel olarak döviz kuru ile olduğu için, makul oranda indirimler yaparak yerli misafirlerimizi de ağırlama yapıyoruz.

Yunanistan deniz sahasının kapalı olması en büyük sıkıntımız

Dernek olarak 2 sene yaptığımız bu sene de 3.sünü yapmayı planladığımız tekne ticaretine katkı sağlayan yat charter showumuzu pandemi nedeni ile 2021 senesine erteledik. Bu da ekonomik olarak bazı kayıplara neden oldu. Bir diğer yaşadığımız sıkıntımız da Yunanistan deniz sahasının kapalı olaması. Daha önce organize edilmiş olan Türkiye-Yunanistan turlarının da iptaline sebep oldu. Henüz açılacağı tarih de net olmadığı için şu an sadece yerli misafirlerimize elimizden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye devam ediyoruz. Mavi yolculuk adıyla dünyada tanınan bu turizm ve deniz destinasyonu ulkemizin ürettiği en onemli ve kaliteli hizmet sektörlerinin başında gelir. Ülkemizin doğası bizim en onemli sermayemizdir. İnsanı ve doğayı koruyarak ve saygı göstererek çalışmaya devam edeceğiz.”

Begüm Doğulu: Türkiye yat turizmi yeniden eski günlerine dönecek

Mart ayından bu yana gündemin birinci maddesi olan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, birçok alışkanlığı değiştirdiğini ifade eden Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğulu, “Covid 19 sürecinden sonra ‘Yeni Normal’ uygulaması ile 1 hazirandan itibaren start alan yatçılık sektörü, Turizm  Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın iş birlikteliği çerçevesinde yayınladıkları ve şart koşulan sağlık uygulamaları sayesinde, net bir şekilde yayınlanan bu kuralların uygulama kontrolü Liman Başkanlıkları’na verildi ve yatların bağlı bulundukları Liman Başkanlıkları yatlar sefere çıkmadan önce tebliğ edilen kurallara uygunluk denetimlerini çok sıkı bir şekilde kontrol etmektedirler. Her yat sefer öncesi nano teknoloji ürünlerle dezenfekte edilmekte olup her sefer öncesi tüm personel sağlık kontrolünden geçmekte ve herhangi bir semptom gösteren mürettebat varsa bu kişiler asla sefere dahil olamamaktadır. Tüm mürettebat sefer boyunca maske takmak mecburiyetinde olup gelen tüm müşterilerin ateş ölçümleri de gerçekleştirilmektedir” dedi. Korona günlerinde ‘temizlik ve hijyen’ nasıl yapılıyor, doğru yat temizliği kavramını açar mısınız, doğru yat temizliği denilince ne anlamalıyız sorumuza yönelik Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğulu şunları söyledi: “Covid 19 sürecinde ülkemizde uluslararası patent alınmış çok kaliteli dezenfektasyon ürünleri imal edildi. Her ticari tekne, bakanlıkların yayınlamış oldukları sağlık kurallarını uygulamak zorunda oldukları gibi aynı zamanda kendilerini ön plana çıkarmak  ve müşterilerine daha iyi sağlık koşulları sunmak isteyen yat işletmecileri de yat girişi paspas dezenfektanından tutun da, el ve yüz için kullanılan organik dezenfektanlara kadar seyahat boyunca gerekli koruyucu ürünleri tüm müşterilerine temin etmektedirler.”

Dernek olarak her ay üyelerimizle online toplantılar yaptık

Pandemi sürecinde dernek olarak çok çalıştıklarını, bilinçli işler ortaya koyduklarını aktaran Başkan Doğulu, “Biz, dernek olarak bu süreci üyelerimiz ile her ay online toplantılar yaparak çok sıkı ilişkiler içerisinde geçirdik. Üyelerimizin endişe ve şikayetlerini ilgili Bakanlıklara çok sık dile getirdik ve bakanlıklar tarafından sektöre çok yakın ilgi gösterildi. Şartlar ve kurallar ivedi bir şekilde belirlenip sektörün zarar görmemesi için dünyada ilk açılan denizcilik sektörü olma başarısını sağlayarak, yatçılık sektörünün mağduriyet yaşamasının önünü devletimizin başarılı politikaları neticesinde sağlayabildik. Üyelerimize tavsiyemiz, devletimizin bize sektörün mağdur olmaması adına gösterdiği ilgi ve alakanın karşılığında sağlık kurallarına uymayı ihmal etmeyip, sektörel ciddiyetimizi ve başarımızı dünyaya göstermemiz için bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmemiz yönündedir.

Biraz daha sabır gerekiyor

Covid 19 süreci maalesef tüm dünya yatçılığını ve denizciliğini diğer sektörlerden çok daha olumsuz etkilemiştir. Ancak bu süreç bittiğinde ülkemiz, başarılı yürüttüğü denizcilik sektöründe dünyadaki yerini her zamanki gibi alacaktır. Sadece hep birlikte biraz daha sabretmemiz gerektiğini belirtmek istiyorum” dedi.

Baran Yıldırım: Temizlik ve hijyen tekne kiralamanın olmazsa olmazı

Koronavirüs salgınının ardından hayatlarımızın baştan sona değiştiğini ve haliyle turizm sektörünün de bundan nasibini aldığını iafade eden Viravira.co Kurucu Ortağı & CEO’su Baran Yıldırım, “Turizm sektörü olarak net bir şekilde şunu görüyoruz. Salgın nedeniyle geleneksel tatil anlayışı tamamen değişmiş durumda. Salgın sonrasında tatil severler klasik tatil alternatifleri yerine, daha korunaklı ve tanıdığı, bildiği kişilerin bulunduğu tekne tatilini tercih ediyor. Salgın sonrasında aldığımız birçok önlem oldu. Bunlardan belki de en önemlisi kullanıcılarımıza sunmaya başladığımız Stressiz Covid-19 İptal Paketi. Bu paket ile salgın kaynaklı belirsizliklerden dolayı kiralama yapmakta kararsız kalan kullanıcılarımızı teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Misafirlerimiz yapmış oldukları rezervasyonları check-in tarihinden 30 gün öncesine kadar kesinti yapılmaksızın iptal edebiliyorlar. Tabii seyahat ya da sokağa çıkma kısıtlaması gibi mücbir sebepler devreye girerse son anda dahi misafirlerimizin tatillerini iptal etme hakları oluyor.

Tüm teknlerimizde oldukça kapsamlı bir temizlik yapılıyor

Tüm teknelerde misafirler tekneden indikten sonra, bir sonraki misafir grubu tekneye alınmadan önce oldukça kapsamlı bir temizlik yapılıyor. Bu, yıllar içerisinde tekne kiralama sektöründe oturmuş bir uygulama. Ayrıca sektör kuruluşlarının yayınlamış olduğu hijyen önerileri var. Tekne tesliminden önce teknenin detaylı bir şekilde dezenfekte edilmesi, kiralama aşamasında ise günlük olarak detay temizliğin yapılması, tekne çalışanlarının ve misafirlerin günlük olarak ateşinin ölçülmesi, tekne çalışanlarının maske ve eldiven kullanmasının sağlanması ve teknede el dezenfektanı bulundurulması önerdiğimiz önlemlerden bazıları” dedi.

Temizlikle ilgili alınan puanlar oldukça yüksek

Yat kiralamada ya da genel olarak yat tatillerimde temizliğin çok önemli bir unsur olduğunu ifade eden Viravira.co Kurucu Ortağı & CEO’su Baran Yıldırım, salgın sonrası izole ve korunaklı bir tatil alternatifi olduğu için yat tatiline ilginin oldukça yükseldiğini belirtti. Bu süreçte tekne sahipleri ve kiracılara düzenli olarak Sağlık Bakanlığı ve sektörün önde gelen kuruluşlarının yapmış olduğu yayınları ve uyulması gereken kuralları paylaştıklarını aktaran Yıldırım, “Tekne sahiplerimiz bu konuda oldukça hassas davrandıkları için kiralanan teknelere yapılan müşteri yorumlarına baktığımızda temizlik ile ilgili alınan puanların oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kiralama mürettebatsız olarak gerçekleşecek ise kumanya içerisindeki ürünlerin tekneye giriş aşamasında dezenfekte edilmesi, kişisel ve genel temizlik için dezenfektan kullanımı ve kapalı alanların gün içerisinde düzenli olarak havalandırılması kiracılara önerdiğimiz önlemlerin başında geliyor.

Ülke olarak çok şanslıyız, bir yarımada üzerinde yaşıyoruz

Ülke olarak çok şanslıyız, bir yarımada üzerinde yaşıyoruz. Karadan ulaşılamayan çok güzel koylarımız, yat turizmine uygun bölgelerimiz var. Kaptanla birlikte istediğiniz gibi rotayı belirleyip bu özel yerleri görme şansı elde ediyorsunuz. Teknede herkesten uzak, sadece tanıdığınız kişilerle birlikte tatil yapmak şu an şüphesiz en büyük avantaj. Kumanya alışverişinizi kendiniz yapıyorsunuz. Teknede temiz ve sağlıklı yiyecekler tüketiyorsunuz. Teknede tatil yapmanın en büyük avantajı ise rahatlık. Tekne tatili yapan misafirlerimizden bunu sıklıkla duyuyoruz. Birkaç parça eşya ile bugün ne giysem derdi olmadan çok rahat bir tatil geçirebiliyorsunuz” dedi.

YACHT LİFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir