Marmara Adası Yapay Resif Projesinde 2.Faz

 

Marmara Adası için gerçekleştirilen Yapay Resif Projesinin ikinci fazı için Tarım ve Orman Bakanlığından Mart ayında onay alınmıştı. Proje sahibi Gündoğdu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği, Balıkesir Üniversitesi ile iş birliği yaptı.

Projenin ön çalışma raporu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, Prof. Dr. Uğur Altınağaç ve Gökçeada Uygulamalı Bilimler Y. O. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Acarlı tarafından Ekim 2020’de hazırlandı.

Yapay Resifler Ne İşe Yarıyor?

Yapay resifler: ekosistemi desteklemek amacıyla yapılan beşeri varlıklardır. Bu projede de hedef: deniz canlıların barınmasına, beslenmesine ve üremesine imkân sağlayarak yeni yaşam alanları oluşturmak. Üreyen balıklar ekosistemi canlı tutarken, balıkçılık faaliyetlerine de destek verilmiş olacak.

“Av boyu ve deniz çöpleri ciddi bir sorun”

Çalışmaları yöneten Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Türker: “Marmara Adaları Yapay Resif Projesinde, doğal resiflere en çok bir mil uzaklıkta seçilen yapay resif alanlarından iki tanesinde, resifler atılmadan önce, uzatma ve trol ağları ile dört farklı mevsimde yapacağımız örnekleme çalışmalarının ilkini gerçekleştirdik. Çıkan örneklerin ilk tasnifini Marmara Adası, Gündoğdu Köyünde gerçekleştirdik. Ne yazık ki elde ettiğimiz türlerin av boyunun çok küçük olması, civarda çok ciddi bir av baskısı olduğuna işaret ediyor. Deniz çöpleri bu bölgede de çok ciddi bir sorun.

Çeşitli Deniz Canlılarına Ev Sahipliği

Örnekleme sırasında elde ettiğimiz türlerin boyu çok küçük olmakla beraber; Diplodus annularis (İsparoz), Mullus barbatus (Barbunya), Mullus surmuletus (Tekir), Triglia lucerna (Kırlangıç), Sparidae’lerden (İzmaritgiller), Serranus scriba (Hani Balığı), Conus sp (Deniz salyangozları), trol ağına takılmış bir takım Anthozoa (Mercan), Scophthalmidae (Kalkan Familyası), Scorpaena porcus (İskorpit), Asteroidea (Deniz yıldızları) ve Crustacea (Kabuklular) sınıfından birkaç kabukluya ve bir de Istakoza rastladık.

“Deniz altını analiz ediyoruz”

İlk örneklemesini 6-7 Mart tarihinde gerçekleştirdiğimiz bilimsel araştırmamız ile demersal ve pelajik tür çeşitliliğini örnekleyerek bölgelerin stok tespit analizlerini yapacağız. Türlerin biyolojik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bazı parametreleri kayıt altına alıp, çift taraflı metodla tespitler yaparak, istatiksel işlemlere tabii tutacağız. Bu işlemlerle, türlerin eşeysel olgunluğu, kaç yaşında olduğu ve av baskısı hakkında bilgi sahibi olacağız. Edindiğimiz tüm bilgileri istatistiksel değerlendirmelere tabi tutarak stok tespiti yapacağız” dedi.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir