Mustafa Kemal Atatürk’ün Değerli Yatı: Savarona

 

Savarona’nın öyküsü aslında Türkiye’de başlamıyor. Savarona, Brooklyn Köprüsü’nü inşa eden mühendis John Roebling’in kızı Emily Roebling Cadwallader tarafından yaptırıldı. Savarona, Hamburg’da Blohm ve Voss tersanelerinde 4 milyar dolar bütçe ile inşa edildi.
Savarona Atlantik, Akden ve Kuzey Afrika sularını geçse de ABD’ye yüksek vergiden dolayı giriş yapamadı.

Bu sırada eski devlet yatı olan Ertuğrul’un verdiği hizmette artık sona geliyordu. Hatta yeni bir yat arayışına sebep olan olay şöyle gelişir; 1936 yılında Kral VIII.Edward, İstanbul’u ziyaret ettiği esnada, Ertuğrul isimli yatta, Atatürk tarafından ağırlanır. Bu misafirlik sırasında, eski Ertuğrul’un bacasından dökülen kurumlar, VIII. Edward’ın beyaz pazenlerini kirletir.

Artık bu noktada, Ertuğrul’un emekli olması gerektiğine karar verilir. İşte böylece, Saranova ve Atatürk’ün yolları burada kesişir. Saranova, Türk devleti tarafından satın alınarak 1938 yılında Türkiye’ye getirildi.

Yat önce iki aylık bir yenilenme dönemi geçirdi, daha sonra kullanıma sunuldu. Bu sıralarda Atatürk’ün hastalığı iyice nüksetmişti fakat burada da çalışmayı bırakmadı ve Saranova birçok önemli ismi ağırladı, birçok önemli karara ev sahipliği yaptı. Atatürk, Saranova’da 54 gün vakit geçirebilmişti. Savarona, Hint Okyanusu’nda yaşayan bir Afrika kuğusu türü. Yatın ismi de buradan esinlenişmiş.

 Yatın özellikleri nedir?

Uzunluğu 136 metre olan Saranova, direği 16 metre, iskeleti 6.1 metre ve en yüksek hızı da 18 deniz miliydi. İç tasarımı Donald Starkey tarafından yapılmıştı.

Konforu ve iç dekorasyonu için tam anlamıyla “mükemmel” olarak nitelendirebiliriz çünkü Savanora çok titizlikle çalışılmış bir projeydi. İçinde özel kamara ve banyolar, zengin bir kütüphane, modern bir müzik seti, plak koleksiyonu, 20 kişilik bir yemek salonu, yüzme havuzu, Türk hamamı bulunuyordu.

Oldukça geniş bir mutfağı vardı. Her zaman 300 kişilik bir ziyafet için gerekli her türlü malzeme kilerde tutulurdu. Soğuk hava deposunda 10 ton et ile 2 ton balık alabilecek yer vardı.

Saranova şu an nerede?

Atatürk’ün vefatından sonra II.Dünya Savaşı’nda Türk Deniz Kuvvetleri tarafından eğitim gemisi olarak kullanıldı. 1989 yılında hurdaya çıkması için emir verildi ancak Kahraman Sadıkoğlu, yatı 49 yıllığına kiraladı. Saranova tekrar bakma alındı ve 425 işçi, üç yıl çalışarak yatı yeniden iyi bir duruma getirmeyi başardı.

2013 yılının son zamanlarında Sadıkoğlu’ndan alınan yat, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden restorasyona sokuldu. 10 ay süren bakım çalışmalarından sonra Savarona, “tecrübe seferi”ni tamamlayarak, yeniden devlet kullanımına verildi.

 

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir