Osmanlı’nın Dünyada Bir İlki Gerçekleştiren Denizaltısı: Abdülhamid

 

Denizaltıları, teknolojinin en havalı örneklerinden biri. Tabii ki bizler bu teknolojiye çok alışığız ama eskiden böyle değildi. Eski zamanlarda denizaltıları oldukça korkutucu olarak nitelendiriliyordu.

Denizaltılarının Osmanlı’ya dayanan bir geçmişi var. Hatta bir denizaltıyla başardığımız bir ilk olduğunu bile söyleyebiliriz.

Yıl 1719…

Osmanlı Sultanı III.Ahmed’in oğullarının sünnet şenliği için Ser Mimar İbrahim Bey tarafından yapılan ve şekli timsaha benzeyen denizaltı sayesinde Osmanlı ilk kez denizaltı kavramıyla tanışıyor. Tahtelbahir isimli denizaltı bu anlamda bir ilki oluşturuyor olsa da hikâyenin devamı var.

167 yıl sonrasına geldik. Devir; II. Abdülhamid devri…

II.Abdülhamid, değeri 11 bin Sterlin olan iki denizaltı siparişi veriyor. İsveç yapımı olan Nordenfelt isimli denizaltılarının ilki 1886 yılında, ikincisi ise 1888 yılında teslim ediliyor.

Dünyada hedefe su altında torpido atan ilk denizaltı: Abdülhamid

Sipariş üzerine gelen iki adet denizaltına Abdülmecid ve Abdülhamid isimleri veriliyor. Abdülhamid isimli denizaltıyı tarihe kazıyan ise dünya çapında gerçekleştirdiği bir başarısı oluyor. Bu başarı şu anda küçük gözükebilir ama o dönem için tarihi kitaplara geçecek kadar büyük.

Heyecanla izlendi

1888 yılında Dolmabahçe önüne getirilen denizaltı, hedef olarak belirlenen eski bir vapura kitlendi ve torpidosunu ateşleyerek hedefi on ikiden vurdu. Bu sırada dünyada bir ilk daha gerçekleşiyordu. Bu gösteriyi boğazın her iki tarafındaki halk ve yabancı elçiler heyecanla izliyordu.

Bu heyecanlı gösteri hâlâ bile tarihte bir ilk olarak gösteriliyor. Bu hareket, o zamanlar öncü bir teknoloji olan bir adımdı ve diğer ülkeler için büyük bir tehdit anlamına geliyordu.

İlk Denizaltının Teknik Özellikleri

Boy: 31 metre
Genişlik: 6 metre
Su üstünde hız: Saatte 11 km
Su altında hız: Saatte 4 km
Test derinliği: 49 metre

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir