Popüler Bir Spor: Buz Dalışı ve En İyi Rotaları

Adından da anlaşıldığı gibi buz dalışı; tamamen ya da kısmi olarak buzla kaplanmış fakat görüş açısının net olduğu sulara yapılan dalış türü.

Buz dalışlarının en belirgin özelliği giriş ve çıkış noktalarının belli olması yani yazın dalış yaptığınız sular gibi istediğiniz yerden giriş-çıkış yapamazsın çünkü devasa ve tehlikeli buz kütleleri buna izin vermez. Diğer bir nokta ise; karanlık. Derinlere doğru indikçe bastıran karanlık da bu işin neden tehlikeli olduğunu anlatıyor aslında.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Buz dalışı, kesinlikle profesyonel bir dalış türü. Sadece merak ya da hobi mahiyetinde yaşanamayacak bir deneyim. Öncelikle tam bir dalış eğitimi almalı ve dalış konusunda tecrübeli olmalısınız. Arkasından gireceğiniz suyu tanımalı ve özellikle buzun kalınlığını iyi ölçmelisiniz. Suya girmek için buzu kırmanız gerekecek ve bunun için de doğru ekipmanlar önemli. Ekipman demişken, eksi derecelerde dahi olmak üzere vücudu sıcak tutacak termal dalgıç kıyafetler tercih edilmeli.

Dalış sırasında aceleci olmamanız da çok önemli. Bağlı olduğunuz grup lideriniz ile iletişimi koparmayın. Kimi rotalar oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor bunun için de kılavuz halat kullanabilirsiniz. Böylece yönünüzü karıştırmadan, geldiğiniz gibi dönebilirsiniz. Son olarak, en korkulan durum olan hipodermi gerçeğini de unutmayın. Suyun derecesini ve suda kalma sürenizi iyi ayarlamanız, hayati bir önem taşıyor.

Buz Dalışı için Rotalar

Zara Tödürge Gölü – Sivas

Listeye bizden bir yerle başlayalım. Şu anda ülkemizde buz dalışı pek popüler değil, daha kült biçimde ilerliyor. Bu deneyime cevap veren Sivas’ta, şu an için bilinen tek nokta. Burada Aralık’ta başlayan sezon, ortalama Mart ayına kadar devam ediyor. Çevrede yardım alabileceğiniz birçok dalış merkezi ve dalış rehberi bulunuyor.

Tobermary – Kanada

Kanada’ya kış çok erken geliyor dolayısıyla bu noktadaki göller, Mart gibi donmuş oluyor. Dünya çapında buz dalışı için oldukça popüler bir nokta. Fathom National Marine Park’ta yer aşan Huron Gölü’ne özellikle uğrayın çünkü burada 7 metre derinliğinde bulunan 36 metrelik Sweepstakes Gulet batığı bulunuyor.

 

Antarktika

Anemonun ve mercanın dünyası da diyebiliriz, Antarktika için. Muhteşem deniz canlılarına şahitli edebileceğiniz, sizi büyüleyecek yerlerden bir tanesi. Ocak ve Mart ayları arasında sezon açılıyor, aman kaçırmayın!

 

Beyaz Deniz – Rusya

Avrupa kıtasının donan tek denizi olma ünvanını taşıyan Beyaz Deniz ayrıca çok renkli deniz çeşitliliğine de ev sahipliği yapıyor. Bu dalış sırasında; hardal sarısı kelp yatakları, kırmızı, turuncu ve beyaz anemon bahçeleri, grimsi kurt balıkları, kırmızı iskelet karidesleri, kaya balıkları ve Beluga balinalarını görebilirsiniz. Ocak ayında denizde kış dalışları başlıyor, bunu da belirtelim.

Tasiilaq Fiyordu – Grönland

Kış dalışının en zirve yerlerinden birisi. Bu noktada her zaman su üzerinde gördüğünüz buzulları, su altında keşfetme şansı yakalıyorsunuz. Çok keyifli olsa da şunu da belirtelim; buzullarda sıklıkla kırılma meydana geliyor bu yüzden küçük buzulların etrafında kalmanız can güvenliğiniz için çok önemli. Aksi takdirde kırılan büyük buzullar kötü durumlara yol açabilir.

Paijanne Gölü – Finlandiya

Bu göl, diğerlerinden biraz ayrı çünkü burada buz tabakasına dalış yapmıyorsunuz aksine, buz tabakası gölün üzerini kapladığı için yeni bir perspektif ile dalış deneyimi yaşıyorsunuz.

 

Baykal Gölü – Rusya

Yüzlerce farklı deniz canlısına ev sahipliği yapan, dünyanın en eski gölü olan Baykal’da sezon Ocak ayından başlıyor. Gölün en büyük özelliği; kış vakti bile görüş açısı çok net. İki kıta levhası arasında kalan göl, içindeki kocaman yarıklar ile 2 bin 300 metre derinliğe kadar keşfetme şansı tanıyor.

 

 

Sassolo Gölü – İsviçre

Burası profesyonel dalgıçların gözde rotalarından bir tanesi ama dikkat edelim; profesyonel! Burası sadece bir göl değil, içinde buz tünelleri denilen yapılar yer alıyor. Bu nokta aynı zamanda doğa fotoğrafçıları için tercih ediliyor çünkü tüneller tamamen kendiliğinden oluşan, doğanın bir harikası.

 

Lago del Naret – İsviçre

Buz dağlarının arasında dalış yapacağınız harika bir rota daha! Burası, buz dağları arasında dalış yapılabilen tek tatlı su dalış noktası. Burada önemli bir konuya vurgu yapalım; Temmuz’un ilk haftasında sezon açılıyor ve sadece birkaç hafta sürüyor çünkü buzullar kısa bir sürede eriyor.

 

Kuzey Kutbu – Alaska

Alaska Kenai Yarımadası’nda yer alan Summit Gölü, uzunca bir sezon dalış imkânı sunuyor. Göl, bin 200 metre yükseklikte ve bunun için bir dalış planı yapmadan evvel irtifa dalışı hakkında tecrübeniz olmalı. Eğer bir tecrübeniz yoksa da ders almanız, dalışınızı mümkün hale getirecektir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir