Seher Becel’in Yat Lavaboları Beğeni Topluyor

 

Yat denilince aklımıza birbirinden güzel lüks deniz taşıtları geliyor. Yatlara sahip olmak harika bir deneyimken bir de onları dekore etmek yat sahiplerinin içinde güzel heyecanları tetikliyor. Yatlar ev dekorasyonundan biraz daha özen ve titizlik istiyor. Kısıtlı mekânları özelleştirmek ve en üst verimi almak için doğru seçimler yapmak bu konuda önemli bir noktayı oluşturuyor.

Yat dekorasyonunda birçok farklı parçayı bir araya getirmek ve bu parçaların nihai uyumu sağlaması konforun seviyesini belirliyor. Yat sahipleri, yatına en özel parçalar ile donatmak isterken, kişiye özel yapılan dekorasyon her zaman ilk seçenekleri oluyor. Bu arayışa köprü olan Seher Becel, seramik ile yaptığı yat lavaboları ile yat sahiplerine özgün lavabo modelleri sunuyor. Uzun yıllardır seramik ile iç içe olan Becel, kendine ait atölyesi ve özel tasarımlarıyla bir kez daha seramik sanatına hayranlık uyandırıyor. Seramik ile harika tasarımlar ortaya koyan Becel, yaptığı yat lavaboları ile büyülüyor.

 Kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul doğumluyum. Ön lisansımı 1996-1998  ve Lisansımı 2000-2004 Çukurova Üniversitesinden aldım. 2004 Yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden mezun olduktan sonra farklı seramik atölyelerinde sanat ağırlıklı tasarımlar yaptım. Sanat galerileri ile uzun süre çalıştım. 2015 yılında İstanbul Bakırköy’de yer alan kendi sanat galerimi ve seramik atölyemi kurdum. 150 sanatçı ile çalışıyorum. Seher Becel Sanat Galerisi’nde Sanatçılara sergiler açıyorum. Yatçılık ve yat ekipmanı fuarları yanı sıra sanat fuarlarına da katılıyorum. Galerimin içinde yer alan seramik atölyemde sanatsal ve endüstriyel (Lavaboları) tasarımlarımı gerçekleştiriyorum.

 Seramik ile nasıl tanıştınız?

Seramik ile 1996 yılında Üniversitede seçtiğim seramik bölümü sayesinde tanıştım. O tarihten bu güne kadar eğitim sürecim de dâhil hem sanatsal hem endüstriyel birçok tasarımım iyi koleksiyonerlerin koleksiyonlarına ve evlerine girdi. Seramik sanatı benim hayatım.

 Yat lavaboları ile normal ev lavaboları arasındaki yapım farkları nelerdir?

Yat lavaboları ile normal ev lavaboları arasındaki en bariz fark ağırlıkları. Evler, butik oteller, restoranlar için ağır ve kalın cidarlı lavabolar tercih edilirken, yatlarda durum tam tersi. Daha küçük ve hafif ağırlıkta modeller tercih ediliyor.

 Lavaboları şekillendirme ve boyama sürecini bizimle paylaşır mısınız?

Lavaboların formlarını ve renklerini uygulanacağı yatın dokusuna, banyosundaki konulacağı yüzeyin ebatlarına, rengine, o yatın sahibinin hobilerine varana kadar her anekdot göz önünde bulundurarak tasarlıyorum. Çamurunu dayanıklılığı en yüksek çamuru seçerek işe başlamak en doğrusu. Ayrıca çamurun rengi de üzerine uygulanacak dekor ve sır tabakasının rengini öne çıkaracak tonlarda olması gerekir. İstenilen şekli kusursuz bir biçimde vermek sancılı sürecin ilk basamağı. Çünkü kalıp kullanmadan elle şekillendirdiğim lavaboyu oda nemine gelene kadar kontrollü bir biçimde kurutmak gerekiyor.

Hızlı kurutma lavabonun çatlamasına neden olur. Çamur istenilen kuruluğa eriştikten sonra sıra çamurun seramiğe dönüştüğü ilk sihirli an olan ilk fırınlama işlemine gelir. Bu işlem sonunda çamur seramiğe dönüşür. Yüzey ıslandığında artık toprak çamura dönüşmez. İlk pişirimden sonra sırada renklendirme ve sırlama işlemi vardır. Yine elle boyanan, dekore edilen lavabo yine elle sırlandıktan sonra lavabo tekrar pişirilir. Bu pişirim sayesinde sır tabakası seramik bünyeyi tamamıyla kaplar ve su yalıtımı sağlar. Lavabo montaja hazırdır.

İstenilen her çeşit, renk ve ölçüde lavabo yapılabilir mi?

El yapımı seramik lavabo sadece bizim hayal gücümüz ile sınırlı. Yani sınırsız. İstenilen her renkte, her dokuda, her formda ve her ölçüde lavabo yapılabilir.

Fabrikasyon lavabolar ile el yapımı lavabolar arasındaki fark nedir?

Fabrikasyon lavabolar kalıp ile şekillendirilir. Aynı lavabodan yüzlerce hatta binlerce üretilebilir. Endüstriyel lavabolar çift cidarlıdır. Bu nedenle iki cidar yani et kalınlığı arasında boşluk bulunur. Bu boşluk kullanım risklerini doğurur. Yani lavabonun içine düşen fön makinası lavaboyu kırabilir. El yapımı özel tasarım lavabolarda tek cidar vardır ve endüstriyel lavaboların çift cidarı kalınlığındadır. Buda kullanımda lavaboya dayanıklılık sağlar. Mekana uygun tasarlandığı için tektir, eşsizdir.

İlham kaynağınız nedir?

İlham kaynağım tabiat ana. Dünyada var olan dokular, renkler, okyanuslar, gökyüzü ve içlerinde barındırdıkları binlerce canlı benim için bitmek tükenmek bilmeyen bir hazine gibi.

 Kırılma veya çatlamalara karşı bir sigorta mevcut mudur?

Mekâna uygun tasarlanan ve sadece bir adet üretilen lavabonun demirbaş olarak montajının yapılması ile Kırılma ve çatlamalar ancak çok büyük darbelerle olur. Üretimden kırık ya da çatlak çıkan hiçbir ürün montaja verilmez. Montajdan sonra oluşacak üretime bağlı olmayan sorunların garantörlüğünü yapmıyorum.

2021 yılında nasıl bir lavabo trendi ile karşılaşacağız?

2021 de üretilecek olan yatların renk ve dokularına paralel ve uygulanacağı alana uyumlu lavabolar çıkacak karşımıza. Bunu değiştirebilecek tek unsur marjinal fikirleri olan bir iç mimar ya da tekne sahibi ile beyin fırtınası yapıyorsam özgürüm demektir. Fikirlerimizi karşılıklı sunarız. En çok tutulan fikir uygulanır. Aslında farklı fikirler belki yeni akımlara yelken açar.

 Yatlar için hazırladığınız başka ürünler de bulunuyor mu?

Yatlar kadar değerli özel üretimlerin içine değerlerine değer katacak ürünlerim mevcut. Orijinal sanat eserleri (Resim, heykel, seramik), Kahvaltı takımları, yemek takımları uygulamalarım arasında. Tek bir yat için özel üretim Lavabonun yanında, yine o yat için sofra seramikleri ve orijinal eserler harika bir enstantene oluşturur.

Sahip olduğunuz koleksiyonlar var mı?

Aynı zamanda sanat galerisi sahibi olarak orijinal sanat eseri koleksiyonu yapıyorum.

 Gelecekte sizi farklı koleksiyonlar tasarlarken görebilir miyiz?

Tabii ki durağanlık bana göre değil. Zaman ve mekân neyi gösterirse tasarım o yönde gelişir. Seramik yeri geldiğinde heykel olarak yaşam alanlarımıza girerken, yeri gelir bir lavabo yada duvar kabartması olarak hayatımıza girebilir. Seramik sıcak bir malzeme. Bir ruha, farklı bir anlatıma sahip. Sınırsız ve eşsiz. Koleksiyonumu sanatsal seramiklerimde yapıyorum. Sergilemek, insanların beğenilerine sunmakta sancılı sürecin bir ödülü gibi.

RÖPORTAJ: BAŞAK KANIK

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir