Tatiana Kalite Anlayışı İle Sektöre Yeni Bir Yön Veriyor

 

Bilgin Yat’ın adından çokça söz ettirdiği modeli Tatiana, yat meraklıları için büyük bir cazibe merkezi haline geliyor. Tatiana’nın tüm oluşum süreçlerini gerek tersane yetkililerinden gerekse H2 Yacht Design firmasının Yat Tasarımcısı Jonny Horsfield ve Unique Yacht Design firmasının Genel Müdürü Emrecan Özgün’den Tatiana’yı dinledik.

DENİZİN ÜZERİNDE BİR EV KONFORU İNŞA ETTİK

Şu an için üç gövdenin üretim aşamasında ilerlenen Bilgin 263 serisinin Proje Müdürü Sencer Güner, ilk gövdenin suya inmesiyle Türkiye’de şimdiye dek inşa edilen en büyük özel yat unvanını aldığını söyledi ve “Üretim süreci üç gövde de hemen hemen aynı olsa da, üçüncü yat farklı bir yerleşimle şaşırtacak gibi görünüyor,” diye sözlerine ekledi. Ülkede ve dünyada yat sektörünün ilgisini üzerine çekmeyi başaran, serinin ilk gövdesi olan 80 metrelik Tatiana, uzun süreli bir çalışmanın ve emeğin ürünü. Tersane Müdürü Mehmet Şengün, şirket bünyesinde 400’ü aşkın çalışanın bulunduğunu ve tersane olarak dekorasyondan mobilyalara kadar ince detayları da kendi içlerinde halledebildiklerinin altını çiziyor. Bilgin Yat’ın bugün geldiği noktada da her detayı ince işçilikle ele alabilmesinin payı olduğu şüphesiz.

Tatiana’nın iç yerleşimi ile ilgili görüşlerine danıştığımız Yat Tasarımcısı Jonny Horsfield ise yaşadıkları tasarım sürecini şu şekilde dile getiriyor: “Tatiana, özel ve benzersiz malzemelerle, ayrıntılara vurgu yapan bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkıyor. Yaşam alanlarında kullanılan dokular, yat sahiplerini ilk andan itibaren cezbediyor. Siparişi veren müşterimiz son derece aile odaklı biriydi. Ailesi ve arkadaşları ile sosyalleşmeyi seviyor ve yaz aylarını yatında geçiriyordu. Müşterimiz yıllardır sektörün içinde yer alıyordu ve birkaç tane daha yatı vardı. Bu yüzden tam olarak neyi, sevip neyi sevmeyeceğini biliyordu. Arkasına yaslanıp rahatlamak istiyor ve ailesini ve arkadaşlarını eğlendirmeyi seviyordu.”

Tatiana’nın yaşam çizgilerine baktığımızda cömert alanlara, büyük bir spaya ve arka güvertede bir plaj kulübüne sahip olduğunu görüyoruz. Şengün’ün de deyimiyle Bilgin 263 serisi denizdeki yaşamın tadını çıkarmak için gerekli tüm olanaklara sahip, evden uzakta bir ev hissi veren, modern, detaylı bir konforu sağlıyor.

İÇ TASARIM BİRÇOK DETAYI AYNI ANDA SUNUYOR

“İç tasarım müşterimizin talep ettiği her şeyi sunmalıydı,” diyen Horsfield, sözlerine şöyle devam ediyor: “Tatiana hakkında konuşursak; iç mekân teması hafif ama zengin bir palete dayanırken, tasarım kesinlikle net ve çağdaş bir his veriyor. Tatiana, modern dış cepheyi mükemmel bir şekilde tamamlayan, genel olarak çarpıcı bir iç mekâna sahip. İç mekânın ana özelliklerinden biri; çarpıcı plaj kulübü olarak gösterilebilir. Burası, yatın merkez üssü olarak sayılıyor ve bir merdivenle doğrudan ana salona bağlanıyor.”

TATIANA LÜKSLERİN MERKEZİ

Tatiana, iç ve dış tasarımındaki kaliteyi, yaşam alanlarında da gösteriyor. Lüks yatın, sosyal alanları birçok keyifli deneyimi aynı anda yaşatmak üzerine bir araya getirilmiş. Tatiana 9 metrelik iç yüzme havuzu, mekâna doğal güneş ışığı veren çatı pencereleri ve bar, şezlong, hamam, masaj odası dâhil misafirlerini eğlendirecek tüm lükslere sahip. Yat, iç mekânlar ile deniz arasındaki yakın ilişkiyi vurgulayan, denizin ötesini ortaya çıkarmak için açılan iki büyük gövde kapısı bulunuyor. Bilgin 263, 14 kişiye kadar konaklama imkânı sunuyor; yat sahibine özel kabin, ana güvertede 3 VIP kabini ve alt güvertede 4 misafir kabininden oluşan toplamda 8 süit mevcut.

Ayrıca Tatiana, yüksek düzeyde hizmet ve rahat bir lüks yat deneyimi sağlamak için teknede 23 mürettebat taşıma kapasitesine sahip. Tekne sahibine çok sayıda büyük pencereden denize gerçek bir bağlantı kurma fırsatı da sunulmuş. Horsfield, Bilgin Yat’ın  işlevsel bir deneyim yaratmak için çok çalıştığını ve Bilgin 263’ün her odasının cömertçe boyutlandırıldığını ifade ediyor.

TATIANA LÜKSÜN VE AYRINTININ BİRLEŞİMİ

Tatiana’nın lüks bir konfor sunduğu ve yatın, lüks modernin katmanları olarak tanımlanabileceği ifade ediliyor. Tasarımda kullanılan detaylara değinecek olursak temiz, şık bir görünüm için açık ve havadar bir his elde edilmek istendiğini söyleyebiliriz. Bunu yapabilmek adına tersane hafif ve dokulu lüks malzemeler kullanmayı tercih etmiş. Zengin Macassar kaplama ve hafif okaliptüsün yarattığı zıt kombinasyon ise modern çizgileri vurgular nitelikte.

Tatiana’yı, bol miktarda mermer ve arkadan aydınlatmalı mermer, 3B oymalı taş ve güçlü dokular gibi detay dokunuşları ile birleştirildi. Tatiana’nın öne çıkan özellikleri, üst güvertede özel bir daire, tam donanımlı bir spor salonu, iskele tarafında alt güvertede sauna ve büyük bir sinema. Yatın, güvertesinde özel bir ofis bulunurken, bir spor barı olarak temalı çarpıcı bir skylounge, inanılmaz derecede rahatlatıcı ve sosyalleşme alanı haline getirildi.

Tatiana’nın oluşum sürecinde yer alan Unique Tasarım firmasının Genel Müdürü Emrecan Özgün Tatiana’nın kendi içerisinde ve sektör içerisinde oldukça nadir bir parça olduğunu belirterek, lüks yatın kendi başına bir ikon olduğunu söylüyor.

TATIANA KENDİ BAŞINA BİR TREND YARATIYOR

Tatiana’nın benzersiz yat tasarımı ve mimarisi ile Bilgin 263’ün tasarımı ve konfor unsurları ile gerçekten türünün tek örneği olduğu apaçık. Özgün’ün deyimiyle tasarım klişelerinden kaçınılmış. Detayla bakıldığında şık ve seksi bir profile sahip çekici bir yat ortaya konduğunu söylemek mümkün. Yaşam alanlarındaki çeşitlilik, normalde hacimli tasarımlar gerektirir. Bilgin 263, tüm dünyada yatçılık sektörüne hâkim olacak bir tasarım anlayışına sahip bir yat. Bu, onu bugünün çelik-alüminyum süper yatları arasında trend belirleyici yapıyor.

HEM SPORTİF HEM ŞIK

Yat sahibi hem sportif hem de erkeksi bir yat hayal ettiğini söylediğinde gerek tasarımcılar gerekse tersane bu konu üzerine yoğunlaşmış. Mehmet Şengün, bu süreçte farklı özellikleri birleştirerek konukları evlerinde gibi hissettirmek için geniş bir ekiple pek çok detaya özenle yaklaştıklarını belirtiyor. Bilgin 263 yatları, içte ve dışta sürprizlerle dolu. Ana oturma odasına bağlı olan beach club, hem oldukça ulaşılabilir hem de büyük toplantılar için yeterince geniş bir alan sağlıyor.

DENİZİ HİSSEDECEĞİNİZ BİR YAT

Bir yatın boyutu büyüdükçe, sahibinin denize olan bağını hissetmesinin biraz daha zorlaştığı bilinen bir gerçek. Bunu önlemek için Bilgin 263’te büyük pencereler, özel teraslar ve açık hava sosyalleşme alanları kullanılmış. Tatiana’nın her kabini, orada kalan misafirlere farklı bakış açıları sunuyor. Tatiana, 19 deniz miline kadar yelken açmasını sağlayacak dengeli ve optimize edilmiş bir üst yapıya sahip.

Görünen o ki Tatiana yalnızca tasarım konusunda değil performansı bakımından da ilgileri üzerine toplamayı başarıyor. 2.560 kW’lık ikiz motor ve bir jeneratörün gücü ile 12 deniz mili hızla seyreden 40 metrelik bir yatta görmeye alıştığımız yakıt tüketimi saatte 250 litre civarında. Yani Tatiana, sadece tasarım tutumu ile değil performansıyla da farklı ve yepyeni bir konsept olarak nitelendirilebilir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir