Bodrum’un Koyları Harika Bir Tatil Vadediyor

 

Yaz geldi mi Türkiye’nin her bir noktası ayrı bir manzaraya dönüşüyor. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında oldukça sevilen bir tatil bölgesi olan Bodrum’da o kadar güzel koylar var ki her birine gitmek ve bu güzelliklerin tadını çıkarmak gerekiyor. “Nereye gitsek?” diye düşünenler için hazırladığımız rehberde neler var, neler…

Göktürkbükü Cennet Koyu

Bir kere gidenin aklını başından alacak bir güzelliğe sahip Cennet Koyu, Göktürkbükü’nde bulunuyor. Bodrum’un biraz iç bölgesinde kalan bu güzel koy, henüz tamamen keşfedilmiş değil bu yüzden pek kalabalık olmuyor. Elbette ki çevresinde herhangi bir tesis bulunmuyor. Koyun suyu oldukça derin, yüzme esnasında dikkatli olmanız gerekiyor.

 

Yalıkavak Koyu 

Bodrum’un olmazsa olmaz noktalarından biri de Yalıkavak Koyu. Yalıkavak, birçok tatil teknesi ve meşhur balık restoranlarıyla gelenlere cıvıl cıvıl bir ortam sunuyor. Üstelik suyu da bir hayli temiz olan bu muhteşem koya bayılacaksınız. Ayrıca, koyda bulunan yel değirmenleri tekneden izlemek için keyifli bir manzara yaratıyor.

 

Gümüşlük Koyu 

Bu koyun, birinci derece arkeolojik sit alanı olduğunu belirterek başlayalım. Myndos Antik Şehri kalıntıları üzerinde yaşayan koyun tarihi yapısının neredeyse tamamı korunmuş. Sakin bir tatil geçirmek ve tarihe tanıklık etmek isteyenlerin ilk durağı bu koy olmalı.

 

Bağla Koyu

Bodrum’a 14 kilometre mesafede kalan Bağla Koyu, Bodrum’un çok sevilen noktalarından biri. Koyun temiz ama soğuk suyu, güneşin yakan etkisine karşı bire bir.  Birçok deniz canlısına şahit edebileceğiniz bu koyda, balıkları beslemeden geçmeyin.

 

Hattat Palmiye Koyu

Bu koyda bulunma şansı yakalamış herkes koyu “huzurlu” olarak niteliyor. Sessiz ve huzurlu bir yaz tatili arıyorsanız, bu koy tam size göre. Güzel koyun suyu oldukça ılık ve temiz. Yani; tam bir yaz insanıysanız bu koy sizin için yaratılmış olabilir.

 

Torba Koyu

Geçtiğimiz her gün biraz daha keşfedilen Bodrum’un güzel koylarından biri daha. Dalgalı deniz sevmiyorsanız, bu koyu tercih edebilirsiniz. Yeşilliklerle donatılmış koyun deniz suyu hem temiz hem de ılık. Deniz altının kumdan değil, taştan oluşması sebebiyle deniz her zaman berrak.

 

Bitez Koyu

Şimdi de, berrak ve ılık suyuyla sizi yeşillikler arasında bizi karşılayan Bitez Koyu’na yakından bakalım. Bitez Koyu, dalış yapmak için harika bir nokta. Biraz karada da vakit geçirebilirim derseniz eğer, Gümbet’in meşhur barlar sokağına da oldukça yakın.

 

 

Kargıcak Koyu (Balıkçılar Koyu)

Bodrum’un el değmemiş nadir koylarından olan Kargıcak Koyu’nun diğer adı Balıkçılar Koyu. Burada, balık avlayan birçok tekne görebilir ve eğer şanslıysanız taze balıkların tadına bakabilirsiniz. Denizin suyu biraz soğuk da olsa kesinlikle görülmesi gereken bir koy. Koyun bir anda derinleştiğine dair uyarımızı da yapalım.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir