Tekne Tasarımı Güçlü Bir Hayal Gücü Gerektirir

 

Tekne tasarımı denilince herkesin kendince hayal ettiği bir tekne illaki vardır fakat bu tasarımları hayata geçirmek için dikkat edilmesi gereken birçok unsur var. Tekneler güzel olduğu kadar işlevsel ve teknik donanımlarıyla da memnun edici olmalı. Bu yüzden tasarım denilince, birbiriyle iç içe geçmiş birçok süreci ele almış oluyoruz aslında. Starline Yachts firmasından tersane ve üretim müdürü Atilla Kalaycı, tekne tasarımının sınırlarını ve süreçlerini gözler önüne seriyor.

Tekne Tasarımı Diğer Tasarımlar Gibi Değildir

Yat ve tekne tasarım süreçleri, başlangıçta dünya üzerindeki her dizayn içeren meslekler gibi görünse de aslında tümünden farklı ve ayrı bir yeri vardır. İnsanlar için vasıtalar, evler, makineler vb. tüm tasarlanan donanımların temelinde ihtiyaçları yatarken, tekne ve yat tasarımı ise tasarımcının bireysel hayal gücü ve teknik bilgisini harmanlayarak ortaya çıkardığı özgürlüğün dışavurumudur.

Diğer tüm yapısal tasarım ürünlerde, tasarımcılar ve mühendisler ayrı ayrı çalıştıkları için ortaya çıkan fikirler genellikle süreç içerisinde evrilerek, tasarımcının hayalinden başka bir şekle bürünebilir.

Tasarım Tekniğe Göre Şekillenir

Denizcilikte ise tasarımcıların çoğu teknik kökenli olduğu için tasarım daha hayal aşamasında iken zihinde teknik normlara göre şekillenmeye başlar. Bu sayede tasarlanan teknenin, tasarımcının hayaline en yakın seviyede vücut bulabilmesi gerçekleşmiş olur.

İyi bir tasarımcı,; global denizcilik sektörünü, teknik gelişmeleri, malzeme teknolojilerini ve işçilik kalite seviyelerini takip eder. Bu izleme zamanla paralel olarak, tasarımcının zihnini de sürekli refresh ve reforme eder.

Birçok Detay Tasarımı Belirler

Hayal edilmiş ve teorik olarak şekillendirilmiş tekne projesi, zihinden taslağa dökülmeye başlar. Eğer tasarımcı belirli bir müşteri ve firma adına bu tasarımı yapıyor ise taslak aşamasında ya müşteri ya da üretici firma ile tüm majör ve minör detayları belirlemelidir. Bu bir nevi AR-GE ve ÜR-GE karışımı süreçtir. Üretilecek ürünün yat veya tekne olması sebebiyle üretim maliyeti ve zaman yönetimi önemlidir.

Hayal edilen ve taslağa dökülerek üretiminin başlanacağı projenin, üretici veya müşteri talepleri dikkate alınmazsa, geri dönüşü zor hatta bazen imkânsız bir ürün ortaya çıkarabilir.

Müşteri veya üretici firma tarafından da onaylanan tasarımlar, yapısal ve donanım olarak gruplandırılarak, üretilebilirliği ve malzeme/teknoloji kontrolleri yapılarak nihai halini alır ve proje haline getirilirek imalata servis edilir.

Uyulması Gereken Standartlar Var

Tekne tasarımı, bilinen yaygın görüşün aksine sonsuz ve sınırsız bir dünya değildir. Tasarımcının zihnen, teorik ve pratikte bağlı kalması gereken standartlar, malzeme/üretilebilirlik ve elbette maliyet kriterleri vardır. Üretilebilen her şey tasarlanabilir ancak bahsettiğimiz kriterlerden bağımsız her hayal ve teorik tasarım üretilemeyebilir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir