Teknelerde Doğru Çıpa Seçimini Nasıl Yaparsınız?

 

Nasıl her tekne kendine has özelliklere sahipse, çıpalar da öyledir. Bir çıpadan en yüksek verimi almak istiyorsanız hesaba katmak zorunda olduğunuz birçok etken var; teknenin boyu, ağırlığı, kullanım alanları gibi. Seneca Marin firmasının Genel Müdürü Mert Özmenç, doğru çıpa seçimine dair önemli detayları bizimle paylaştı.

Çıpa Türlerini İyi Tanıyın

Çıpalar şüphesiz teknelerin olmazsa olmazlarıdır. Genel olarak çıpaları ikiye ayırabiliriz; Ddip zemine gömülen ve dip zemini tutan. Çeşitlerine göre baktığımızda karşımıza yüzlerce model çıkar. Bu modellerin hepsinden bahsetmek mümkün olmasa da, sektörde en çok karşımıza çıkan modeller; admiralti, simüs, danfor, pulluk ve balıkçı tipi dediğimiz modeller olarak sıralayabiliriz ancak  bu modellere genel  olarak baktığımızda çoğunun  büyük tonajlı gemiler için tasarlandığını ve çalışma prensiplerinin ağırlığa dayalı olduğunu  görürüz.

Bu bahsettiğimiz çıpaların her birinin avantajları ve dezavantajları bulunur. Bunlara örnek vermek  gerekirse;  admiral çıpalar hafif tekneleri tutmakta fena olmasa da, ağır tekneleri tutmakta pek de iyi değillerdir. Bunun yanı sıra demir atım alımları oldukça zordur ve locaya düzgün bir şekilde  oturmaları mümkün değildir. Başka bir örnek ise; simüs tipi demirdir. Çiposuz çıpa türlerine girmesi bir avantaj olarak görülebilir ancak taramaya başladığı zaman tutma yetisini geri kazanması pek mümkün değildir.

Ayrıca  çıpa türlerini sadece  tasarım olarak değerlendirmek doğru değildir. Kullanılan malzemede burada çok büyük bir noktadır. Mesela; fiber bir motor yatta döküm demir çıpa kullanımı hem görsel  hem de  malzeme kalitesi  olarak olumsuzluklar yaratır. Bu olumsuzluklara en güzel örnekleri pas yapmış, yamulmuş çıpalar olarak görebiliriz. Sektörde  gördüğümüz  bu  olumsuzluklardan yola çıkarak bütün bu olumsuz  örneklerden muaf bir model ile çalışıyoruz.

Teknenin Boyu ve Ağırlığı Çıpa Seçimini Etkiler

Çıpa seçimlerinde en önemli etken teknenin boyu ve ağırlığıdır. Farklı ağırlık ve tekne boylarına göre üreticilerin hesapladığı, test ettiği değerler vardır. Her zaman en ağır çıpa en iyi çıpa demek değildir. Çıpa – zincir – ırgat ve fırdöndü seçimlerinin yapılırken doğru kombinin oluşturulması gereklidir. Çıpa ağırlık seçimi yapılırken ırgatın özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor .Özellikle ırgatın dipten koparma gücü, çıpa seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birinci özelliktir.

Mevsim Şartları Çıpayı Etkiler

Zemin şartları çıpa seçimini etkileyen diğer faktörler arasındadır. Kumluk, yoğun posedonyalı zeminler ve sert zeminler çıpa tiplerini belirlerken dikkat edilmesi gereken faktörlerdir.

Yedek Çıpa Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Teknede her zaman yedek çıpa bulundurmak acil durumlarda güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Çıpanız kopabilir, kaybolabilir veya fırtınalı bir havada ikinci bir çıpa olarak kullanabilirsiniz. Tekne ağırlık ve boyuna göre yedek çıpanızı seçebilirsiniz. Yedek çıpanın kolay saklama özelliği, yer tutmaması önemlidir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir