Yaz Geldi, Teknelerde Sezon Hazırlığı Başladı

 

Yaz mevsiminin yavaştan göz kırptığı şu zamanlarda, tekneler bir bir elden geçiriliyor. Boyası, mekanik sistemi, elektronik aletleri derken birçok detaya sahip teknelerde kontrol edilmesi gereken o kadar çok nokta var ki…Antalya Gemi Limited firmasından gemi yapı mühendisi  Özgür Havuz, bakım ve onarım çalışmalarına dair verdiği püf noktalar ile tekne sahiplerini bilgilendirdi.

İlk Adım Aküyü Kontrol Etmek Olmalı

Tekneyi, yeni sezona hazırlarken ilk kontrol edilmesi gereken yer; tekne aküsüdür. Akülerin, şarj durumları, dayanıklılıkları ve elektrik üretme kabiliyeti gözden geçirilmelidir.

Tekne Donanımları Titizlikle İncelenmeli

Teknenin donanım sistemini oluşturan; motor, dümen ve pervane sistemlerinin kontrollerinin dikkatle yapılması gerekiyor. Motor üzerinde herhangi bir yağ, yakıt, su kaçağının olmadığına bakılmalı, yağ ve yakıt kalitesi ile seviyeleri kontrol edilmeli ve çalışma saati göz önünde bulundurularak filtre, kayış gibi yedek parçaların durumu iyice tespit edilmelidir. Kış sezonunu denizde geçiren teknelerde ise dümen, pervane, şaft ve motor, deniz suyu giriş-çıkışları veya kirlilik gibi kontrol edilmesi gereken noktalar için dalgıç yardımına başvurulabilir.

 Atlanmaması Gereken Detaylar

Karada olan ve denize indirilmek için hazırda bekleyen teknelerde önce zehirli boya uygulaması yapılmalı. Bu sayede tekne, gövdesine yapışacak deniz canlılarından korunuyor. Elbette, uygulanacak zehirli boyanın doğru seçilmesi ve doğru uygulanması gerekiyor.

Diğer bir adım olarak, teknenin tesisat sistemlerinin kontrol edilmesi geliyor. Deniz suyu alış ve çıkışlarının yapılmasını sağlayan vanalar, hortum bağlantıları ile birlikte olası herhangi bir su sızdırma olasılığına karşı muhakkak kontrol edilmeli.

Gözden kaçmaması gereken diğer bir tekne parçası ise tutyalardır. Deniz suyunun yarattığı elektrolizleri üzerinde toplayan tutyalar, teknenin dışarıda kalan pervane, şaft ve diğer metal parçaların erimesin engelleyerek, teknede önemli bir rol oynar.

Olmazsa olmaz dediğimiz teknedeki önemli diğer donanım ise ırgattır. Zincir, çapa ve ırgattan oluşan demirleme sisteminin çalışır ve bakımlı olması gerekir.

Yelkenlilerde Arma ve Donanım Kontrol Edilmeli

Yelkenli teknelerde arma ve yelken donanımını kontrol etmek gerekiyor. Teknede olabilecek ana direk ve tel bağlantıları, herhangi bir bozulma, paslanma ya da aşınma gibi olası sorunlar nedeniyle dikkatlice gözden geçirilmeli ve mekanik sistemler olan vinçler, makaralar ve rayların çalışma performansına bakılmalı. Yelkenler ve halatların üzerinde yıpranma, yırtık olmadığından emin olunmalıdır.

Can Güvenliğini Önemseyin

İster yelkenli, ister motoryat olsun. Can güvenliği kesinlikle şakaya alınmamalı ve teknedeki yangın tüpleri, can yelekleri, can Salı ve işaret fişekleri gibi tüm güvenlik önlemlerini içeren malzemelerin kontrolü sağlanmalı ve eksiklikler vakit kaybetmeden giderilmeli.

En Doğru Hizmet İçin Uzman Yardımı Alın

Gelişen denizcilik sektöründe, her bütçeye uygun farklı yapı ve malzemeler bulunabiliyor fakat elde edilen bu malzemelerden en doğru verimi almak için işinde uzman kişilere başvurmak gerekiyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir