Yeni Başlayanlar İçin Tüplü Dalış Rehberi

Tüplü Dalış Nedir?

2021 yılında yalnızca İngiltere’de 15.000’den fazla kişi tüplü dalış yapmıştır. Tüplü dalışı öğrendikten sonra mercan resiflerini keşfedebilir, yunuslarla yüzebilir ve batık gemi keşfine çıkabilirsiniz. Su altı mağaralarını bile ziyaret edebilirsiniz. Tüplü dalış, dünyanın yerçekiminin ötesinde olmaya benzer bir ağırlıksızlık hissine sahiptir.

Tüplü Dalış Kursları

Yeni başlayanlara yönelik kurslardan, uzmanlık alanlarında bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyen daha deneyimli dalgıçlara yönelik kurslara kadar çok sayıda scuba kursu mevcuttur. Yeni başlayanlar için, PADI veya SSI Open Water Diver sertifikası veya BASC Ocean Diver gibi kurslar, size açık denizde dalışa başlama becerileri kazandıran harika başlangıç ​​yerleridir.

SSI Open Water Diver kursu 3 gün sürmektedir. Bu, bir arkadaşınızla birlikte 18 m derinliğe kadar kendi dalışlarınızı planlamanıza izin verir. Tüplü dalış kursunuzu tamamladıktan sonra bilginizi ve eğitiminizi genişletmek için seçebileceğiniz birçok başka uzmanlık kursu da bulunmaktadır.

Kurslar sınıf derslerini, pratik dersleri ve e-öğrenmeyi içerir. SSI, kursunuzla ilgili tüm bilgileri ve ayrıca kayıt defterinizi içeren bir telefon uygulaması kullanır. Sonunda yazılı bir test bile var, ancak bu genellikle çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. İlk uygulamalı dersleriniz yüzme havuzunda, sonraki aşamalar ise göl, deniz gibi açık sularda gerçekleştirilmektedir.

Hangi Tüplü Dalış Ekipmanlarını Kullanmalısınız?

Tüplü dalış kursunuzu tamamladıktan sonra bilginizi ve eğitiminizi genişletmek için seçebileceğiniz birçok başka uzmanlık kursu da bulunmaktadır. Diğer önemli dalış ekipmanları arasında yüzdürme yeteneğinizi kontrol etmenize yardımcı olacak bir dalış BCD’si ve su altında nefes almanızı sağlayan bir dalış regülatörü bulunmaktadır.

Tüplü Dalış Ortalama Ne Kadar Sürer?

Su altında geçireceğiniz süre, daldığınız derinliğe ve tankınızın içerdiği hava miktarına bağlıdır. Ortalama bir hava tankı yaklaşık 200 bar veya seksen fit küp basınçlı hava ile doldurulur. Bu tür bir tankla yaklaşık kırk fit (on iki metre) derinliğe dalmak size kırk beş ila altmış dakika arasında hava sağlayabilir.

Eğer dalışınız on sekiz metreye (altmış feet) ulaşırsa, hava tankınız sizi otuz ila kırk beş dakika boyunca dalmaya devam ettirebilir. Ne kadar hava kullandığınızı izlemek, dalış sürenizi ölçmenin bir yoludur. Önceden belirlenen orta noktaya ulaştığınızda geri dönmeniz gerekir. Acil durumlar için her zaman 50 barlık küçük bir hava rezervine izin verilir ve yarı yol hesaplamasına dahil edilmez.

Tek Başıma Tüplü Dalış Yapabilir miyim?

Tecrübeli dalgıçlar dahil hiç kimse tek başına tüplü dalış yapmamalıdır. Güvenliğin sağlanması adına deneyimsiz dalgıçlar her zaman daha deneyimli bir dalış partneriyle birlikte çalıştırılmalıdır. Dalgıçların karşılaştığı ana tehlikelerden biri derin suların güçlü ve dönen akıntılarıdır.

Bazı akıntılar özel olarak lokalizedir ve yüzey suyu sakin görünse bile sürekli olarak mevcuttur. Bu tür koşullarla nasıl başa çıkılacağını tam olarak anlamak için saatlerce dalış pratiği yapmak gerekmektedir. Su çok dalgalıysa veya kötü hava bekleniyorsa asla dalmamalısınız.

Tüplü Dalışa Nasıl Hazırlanılır?

Tüplü dalışa hazırlanmak için en az bir güne ihtiyacınız vardır. Silindirde depolanan kuru hava, normalden daha fazla nem kaybetmenize neden olur. Dehidrasyonu önlemek için önceki gece alkolden uzak durmalısınız. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, akşamdan kalmaysanız ya da soğuk algınlığından sonra hâlâ yorgunsanız asla dalmayın.

Gün içerisinde az ve sık su içerek su tüketiminizi artırın. Dalış için size enerji verecek yiyecekleri yemeye çalışın ve yemekten dalışa kadar bir veya iki saat ayırmaya çalışın.

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir