Tutyalar Sektörün Öncüsü Altın Çıpa’dan Sorulur

 

1992 yılında Türkiye, Altın Çıpa sayesinde tutya kavramıyla tanıştı. Altın Çıpa, Türkiye’de ilk kez tutyaları mühendis gözüyle inceledi. Bu şekilde atılan ilk adım sayesinde ülkemizde bir sektör daha gelişmiş oldu. Altın Çıpa firmasının sahibi  Ömer Pınarlı Er, geçmişten günümüze kadar sektörün aynasını tuttu.

Tutyalar Ne İşe Yarar?

Teknenin denizin altında kalan metal  bölümlerini korozyondan korumak için alüminyum ve çinkodan tutyalar imalat edilir. Bunlar, teknenin belli metal kısımlarına bağlanarak denizdeki korozyonu ve teknedeki elektriklenmeyi üstüne çeker. Bu şekilde tutyalar eriyerek, teknenin metallerine zarar gelmesini önler.

Tutyalar Ne Sıklıkla Değiştirilir?

Yat ve teknelerde tutyalar yılda bir sefer değiştirilmeli. Gemilerde; geminin karaya çekileceği tarihe ve geminin ebatlarına göre hesap yapılır ve ona göre tutya eklenir.

Altın Çıpa Sektörün Öncüsü

Altın Çıpa 1951’den beri denizcilik sektöründe fakat tutya sektörüne 1992’de girdi. O tarihlerde Türkiye’de tutya kavramı bilinmediği için yurt dışı pazarları analiz edildi ve  buna istinaden tutya üretimi için laboratuvar kuruldu. Bu atılımı sayesinde Türkiye’de tutya sektörünü Altın Çıpa göğüsledi. Firma şu anda bakır, alüminyum ve çinko tutyalar üretiyor.

Eski ve Yeni Tutya Anlayışı

Yurt dışında faaliyet gösteren bir kuruluş olan DME tarafından tutya üretimi için düzenlenen kurallar ve şartnameler bulunuyor. Şu anda sektörü bu kurallar belirlese de önceden böyle değildi.

Türkiye, henüz sektörle tanışmamışken çinko ve alüminyum maddeler kesilip, tekneye bağlanırmış fakat tutya sektörünü Türkiye’ye taşıyan Altın Çıpa sayesinde artık tutya sektörü daha profesyonel.

Tutya Sektörü Avrupa’dan Neden Geç Geldi?

Önceleri Türk gemileri, sadece yurt dışı seyirlerinde tutya kullanırdı. Türkiye’de kimse tutyalar hakkında bir çalışma yapmamıştı.

Tutyaların birer demir parçası olmadığını belirten Pınarlı Er, bu işin tamamen bir mühendislik olduğunu vurguluyor. Altın Çıpa öncesi dönemlerinde genel tutya anlayışı sadece kalıp demir dökümlerden ibaretti; lavın kalıplara dökülmesiyle elde edilen tutya anlayışı hâkimdi.

Sektörün Yüzde 35’i Altın Çıpa Tutyaları

Şu an yat sektörünün yüzde 35’i, tekneleri için Altın Çıpa’nın tutyalarını tercih ediyor. Altın Çıpa’nın  gelecek seneki hedefi ise; bu oranı yüzde 50-60’a çıkarmak.

Pınarlı Er, firmanın neden bu sektöre girdiğini anlattı: “Yat sektöründe tutya açığı vardı, yatların çok düzgün korunmadığını gördük. Piyasada tutya diye verilen ürünleri gördük. Buradan yola çıkarak tekneleri daha iyi nasıl koruruz diye düşündük. DME’den yardım aldık. Tutya sektörü, güncel ve canlı bir sektör.”

Mersin Limanı’na Altın Çıpa Dokunuşu

Altın Çıpa, yeni Mersin Limanı için 40 tonluk bir tutya üretimi ve anot üretimi gerçekleştirdi. Burada dalgıçlarla beraber çalışan firma, dalgıçlar sayesinde büyük metallere kaynak yaparak, akım testleri gerçekleştirdi.

Çin de Tutya Sektörüne Girdi

Pınarlı Er, Çin’de tutya sektörünün de başlamasıyla başından geçen bir olayı şu şekilde dile getirdi: “Denizcilik sektöründe Türkiye kendi başına bir dünya. İtalya taş sektörü ya da Almanya makine sektörü gibi. Şimdi de Çin tutya üretimine başladı. Üstelik fiyatlar çok uygun değil. Oradan bir ham madde getirdik fakat güvenemedik. Metal içeriğinin gözle anlaşılması söz konusu değil. Bir metalin tutya için uygunluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Şu anda orada rakamlar ucuz. Biz, Londra Borsası’ndan ithal ürün alıyoruz. Çin’de bu işi çok iyi yapan firmalar var ama yine de güvenilmiyor.

Çin’de bir numune getirttik ve bu metalin analizini yaptık. Söyledikleri numune ile  analizdeki numune uyuşmadı.  Birazcık farklı çıksa bile o ürün tutya olmaz. İnce ayarlı bir iş; geri dönüşümden alan var, denizden çıkan tutyaları alıp eritenler var…”

Teknecilerin Bilinçlenmesi Gerekiyor

Tutyalar, teknelerde düşünüldüğünden daha önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden Pınarlı Er, herkesin bilinçlenmesi gerektiğinin altını çiziyor: “ Ucuz bir tutya tekneye zarar verir. Teknenizin şaftını, pervanesini değiştirmek zorunda kalırsınız. Hesabınız bir anda artar.”

Yıllık Kapasite 250 Ton

Altın Çıpa, pandemi şartlarında yıllık olarak 200-250 ton üretim yapıyor. Firma, yurt dışına açılmak için adımlar atmaya başladı. Şu anda Malta ile görüşmelere devam eden Altın Çıpa geleceği oldukça parlak görüyor. Pınarlı Er, Avrupa ve Türkiye işçiliğini arasındaki farkın, Avrupa’ya büyük avantajlar sağladığını ve bu anlamda yurt dışında ciddi bir potansiyelin olduğunu belirtti.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir