Tuzla Boat Show Güzelleri Alıcılarını Bekliyor

Ülkemiz tekne ve yat sektöründe tüm dünyada hem işçilik hem malzeme hem de kalite ve marka olarak konuşulmaya devam ediyor. Durum böyle olunca birbirinden önemli yat ve tekne-boat show fuarlarını da birbiri ardına görmek mümkün. İşte bunlardan biri de Tuzla Boat Show… 7-15 Kasım tarihleri arasında deniz tutkunlarının buluşma adresi olan Tuzla Boat Show farklı boy ve türde teknelere ev sahipliği yapıyor.

Bu tekneler çok iddialı

Fuarda birbirinden önemli tasarımlar, birbirinden önemli modeller yer alıyor. Fuarın gözdeleri, fuarın güzelleri alıcılarını bekliyor.

Fuarın güzelleri alıcılarını bekliyor

Kimi tasarımı, kimi şıklığı, kimi motor gücü, kimi eski ve yeniyi aynı potada buluşturmasıyla dikkat çekiyor. Tuzla Boat Show’da fuarın güzelleri alıcılarını bekliyor.

Bakanlar hayran kalıyor

Yeniliklerin tanıtıldığı fuarda tasarım ve şıklık adeta birbiriyle yarışıyor. Bakanın bir daha baktığı, hayran kaldığı fuar; Türkiye yat ve denizcilik sektörüne çok ciddi katma değerler sunuyor. Tuzla Boat Show’da dikkat çeken teknelerden bazılarına birlikte göz atmaya var mısınız?

SUN ODYSSES 410

2018’de yılın teknesi seçilen Sun Odyssey 440 ve yılın teknesine aday gösterilen Sun Odyssey 490 modellerinin devamı niteliğinde olan Sun Odssey 410, Marc Lombard tarafından tasarlanan gövdesiyle stabilite ve performansını oldukça artırmış. Ferahlık ve konfor açısından son derece iddialı olan model engelsiz yan güverte konseptiyle son derece güvenli. 12,95 metre tam boya ve 3,99 metre ene sahip tekne, Jean-Marc Piaton ve ekibinin imzasını taşıyan iç tasarımlarıyla bu boyutta bir yelkenli için şaşırtıcı bir potansiyeli ortaya koyuyor. Hem görsel hem de fiziksel olarak iç mekânı maksimize etmek için alışılmadık bir tarzda tasarlanan tekne, iki veya üç kabin seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Sun Odssey 410 standart olarak 40Hp Yanmar motorla donatılırken 45Hp Yanmar motor opsiyonu da sunuyor.

FİRST YACHT 53

2018 yılının sonunda First serisini yenileyerek dört yeni küçük spor tekne sunan Beneteau, serisinin ilk teknesi First Yacht 53 ile yelken tutkunlarının gözdesi oldu. Beneteau’nun 2016 yılında başlattığı tasarım yarışmasında dikkatleri üzerine çeken iki isimden biri olan Lorenzo Argento’nun iç ve güverte dizaynını üstlendiği modelin gövde unsurlarındaysa yarışmanın dikkat çeken diğer ismi Roberto Biscontini imzası bulunuyor.

First Yacht 53 alçak güvertesi, geniş iç mekânları, kullanışlı donanım ögeleri ve üstün malzeme kalitesiyle sınıfındaki diğer yatlara meydan okuyor. Tekne, aynı hacimde olan rakipleriyle kıyasladığında üç kamaralı yerleşim planıyla fark yaratıyor. Roberto Biscontini’nin otuz yıllık Amerika’s Cup tecrübesi, First Yacht 53’e son derece iyi bir yelken performansı ve mükemmel dengelenmiş bir gövde sağlıyor. Model, konforu ve dinamizmiyle Beneteau’nun gurur duyduğu bir tekne olarak dünya denizlerinde boy gösteriyor.

LAGOON SEVETY 7

Lagoon ve Nauta Desing iş birliğiyle tasarlanan Seventy 7, performans ve dayanıklılığın yanında geniş yerleşim alanlarıyla da dikkat çekiyor. Dünya prömiyerinin ardından Asya Boating Awards’ta 65 feet üstünde “En İyi Yelkenli Yat” ödülünü alan 23 metre boyundaki Seventy 7’nin owner kabinindeki özel balkon, Lagoon’un bundan sonraki modellerinde de şaşırtıcı yeniliklere devam edeceği mesajını veriyor.

Deniz mimarisini Marc Van Peteghem ve Vincent Lauriot-Prévost’un üstlendiği, zarif iç mekânlarında İtalyan Nauta Design’dan Massimo Gino’nun imzası bulunan modelin dış tasarımı ise Patrick Le Quement’e ait. Hassas çizgilerle zarif bir karaktere sahip olan modelde, gövde ve üst güverte yapısı arasındaki ilişki ustaca çizilmiş ve uyum içinde tasarlanmış. Geriye taşınmış direk sayesinde tekne merkezine yakınlaştırılmış yelken alanı, Lagoon Seventy 7’nin performansını kusursuzlaştırıyor. Model, 2×180 veya 2×230 HP makinelerle donatılabiliyor.

SELEDA

Mengi Yay Yatçılık tarafından inşa edilen ve tamamen ahşap gövdeye sahip tekne 27 metre boyunda, 6,6 metre genişliğinde. Bir master, bir VIP ve iki misafir kabiniyle sekiz konuk ağırlayabilen yatta mürettebat için de ayrıca kabinler bulunuyor. Oğuzhan Güler tarafından şekillendirilen yatın dış tasarımında ana gövde çizgileri Hollandalı firma Ginton Naval Architects imzası taşıyor. Seleda, 2017 yılında “Uluslararası Yat ve Havacılık Ödülleri”nde 25-40 metre arası motor yat dalında aldığı ödülle adından söz ettirdi. 25 metrekare yerleşime sahip master kabini ve 30 metrekare salonuyla oldukça geniş yaşam alanları sunan yatın master kabininde kış ayları için düşünülen elektrikli şömine kabine ayrı bir hava katıyor. Yarı deplasmanlı motor yat Seleda 80, Hp 2 Man motoruyla azami 17 knot hıza ulaşıyor.

JEANNEAU 51

Fransız yat markası Jeanneau’nun büyük yat modellerinden oluşan “Jeanneau Yachts” serisinin en küçük modeli olan Jeanneau 51, 2016 Cannes’da dünya prömiyeri yapmıştı. 15,38 metre boyunda, 4,70 metre genişliğindeki tekne, genelde büyük teknelerde adını duymaya alışık olduğumuz Philippe Briand ve Andrew Winch imzası taşıyor. İlk bakışta teknenin havuzluğundaki kasaraya vinç konulmadığı göze çarpıyor. Bu tercih, oturma ve yemek alanlarında bir rahatlama sağlamanın yanında vinçlerin kıçtaki ikiz dümene yaklaşmasıyla manevra kabiliyetini artırmaya büyük katkı sağlamış. Jeanneau 51’in ana yelken alanı 52,20, cenova alanı 55,90 metrekare. 80 beygir gücünde Yanmar Sail Drive motorla donatılan tekne; üç kamara, üç banyo ya da iki kamara, bir mürettebat kabini, üç banyo gibi farklı yerleşim planları sunuyor.

BALİ 4.8

Fransız yat üreticisi Bali’nin 14,82 metre tam boya sahip olan 4.8 lüks katamaranı bu boyda bir tekneden beklenmeyecek konaklama alanlarıyla dikkat çekiyor. Bali 4.8, on iki kişiye kadar konaklama sunan konforlu altı kabini, yenilikçi tasarımı, konforlu yaşam ve geniş güneşlenme alanlarıyla markanın en çok tercih edilen modelleri arasında.

Lasta Design Studio imzası taşıyan modelin iç mekânları maksimum konfor hedefiyle dizayn edilmiş. Geniş cam tercihiyle doğal ışığın iç mekânlara hâkim olduğu tekne, bu yönüyle oldukça dikkat çekici. Denizle geniş bağlantı seçenekleri sunan lüks katamaran, flybridge’deki oturma ve güneşlenme alanlarıyla da deniz keyfini bir üst seviyeye taşıyor.

İkiz 45 HP ya da 57 HP makinelerle donatılabilen model, fiberglas malzemeden imal edilmiş. 1000 litre yakıt ve 1000 litre su depolama tankı bulunan Bali 4.8, konforlu bir deniz keyfi sunuyor.

RİVARAMA SUPER

44 fitlik Rivarama Super, iki yıl üst üste 40 ila 60 fit arası kategoride “Avrupa’nın En İyi Açık Yatı” ödülüne layık görülen klasik Rivarama’nın geliştirilmiş versiyonu. Rivarama Super’in doğal zarafeti ve konforu, modele “yüzer süit” lakabını kazandıran iki ana özelliği olarak öne çıkıyor. Tamamen maun kaplı güvertesi bu yatı önceki efsanevi modellerin varisi yapıyor. Çift kişilik olarak tasarlanan Rivarama Super, tekne önünde konumlandırılan ve tüm olası konforları sunan bir master kabine ve yenilikçi bir yerleşime sahip. Özel malzemelerin kullanımı, değerli el yapımı yüzeyler, mükemmel yaşam alanları ve etkileyici performansıyla Rivarama Super, en talepkâr tekne sahipleri için bile ideal bir yat. 13,40 metre boy ve 3,88 metre genişliğe sahip olan tekne, ikiz MAN 26 800 motorla donatılmış. 41 knot azami hıza erişen Rivarama Super’in seyir hızı ise 36 knot.

NAUTİTECH 46 OPEN

Bavaria Nautitech Open 46, sınıfında en geniş dış yaşam alanına sahip tekne olarak lanse ediliyor. Flybridge’li versiyonu da bulunan tekne üç kabin, üç banyo veya dört kabin dört banyo olarak tercih edilebiliyor. 13,79 metre boyunda, 7,54 metre eninde olan katamaran tipi yelkenli yat, yüksek performanslı yelken seyrini ve konforu garanti ediyor. İskele ve sancakta bulunan dümen mahalli, yelken seyri esnasında optimum geniş açı sunarak denize tamamen hâkim olmanızı sağlıyor. Flaybridge versiyonunda ise teknenin yönetimi fly’dan gerçekleştiriliyor. Nautitech 46’nın geniş pencerelerle donatılan salonu 360 derece görüş açısı sağlamanın yanında aydınlık ve ferah bir ortam oluşturuyor. İç tasarımı Roseo Desing tarafından gerçekleştirilen modelin mimarisinde Marc Lombard imzası bulunuyor. Teknenin üç kabinli versiyonunda iskele gövdenin tamamına yayılan master kabin beklentileri fazlasıyla karşılarken, sancak gövdede ise her biri kendi banyosuna sahip iki adet kabin ve bir bağımsız duş kabini bulunuyor.

SEA RAY 320 SUNDANCER COUPE

Tüm varsayımları yıkarak iç ve dış mekân dengesini zarif ve çok yönlü bir şekilde yeniden yorumlayan Sea Ray 320 Sundancer Coupe, ferah havuzluk alanı, konforlu bir kabin ve modelin en popüler bölümü olmaya aday tekne önüyle son derece etkileyici. Model, yeni ve pratik özellikleriyle oldukça beğeni topluyor. İçten takma ve coupe versiyonlu yeni 320 Sundancer’ın baş güvertesinde üç kişilik, oldukça geniş güneşlenme yatakları bulunuyor. Modelin fonksiyonel bir şekilde dizayn edilmiş kabini dört kişilik konaklama kapasitesine sahip. Tekne arkasında iki tek kişilik yatak yer alırken, tekne önündeki oturma gurubu ise dolgu minderleriyle çift kişilik yatağa dönüşebiliyor. Kendi duşuna sahip tuvalet oldukça aydınlık. Standart donanımında 250 Hp ikiz Mercruiser motor bulunan 320 Sundancer, 350 beygirlik ikiz Mercruiser Axius sistemle donatılarak spor bot standartlarında sürüş keyfi sunuyor.

GALEON 485 HTS

Galeon’un üçüncü jenerasyon modellerinden Galeon 485 HTS, sportif açık güverte modeliyle yüksek manevra kabiliyetine ve heyecan verici bir sürüşe odaklanırken olağanüstü düzeyde bir konfor sunuyor. 13,28 metre boya ve 4,18 metre ene sahip 485 HTS’nin yerleşim planı, konforlu ve ferah bir yaşam alanı sunmak için tasarlanmış. Modelin salonu, giriş kapısı ve yanındaki camla arka havuzluktan ayrılarak yağışlı ve soğuk hava koşullarında rahat kullanım imkânı sunuyor. Ayrıca teknenin arka havuzluğu, donanıma eklenen hidrolik açılır/kapanır tekne giriş kapısı ve yan cam özelliği sayesinde salonla birleşerek open tekne keyfine olanak tanıyor. Geniş yaşam alanları sunan modelin arka havuzluğundaki masayı açık durumda tutarak oturma grubu ve güneşlenme alanını bir arada kullanmak ya da masayı kaldırarak geniş bir güneşlenme alanı elde etmek mümkün. Etkileyici dış profil, sportif tasarım ve lüks iç dizayna sahip olan Galeon 485 HTS, çift IPS 600 Volvo Penta motorla donatılmış.

MAZU 82

Mazu yatlarının en büyüğü olan Mazu 82, 2019 yazı sonunda görücüye çıktı. İç tasarımında Tanju Özelgin imzası bulunan model, Mazu yatlarına has açık güverte ve geniş gövde camlarıyla karbon kompozit inşasının güzelliğini gözler önüne seriyor.

Tam gövde enine sahip kullanıcı kabininde, direkt ve endirekt gün ışığı kullanılarak sade renklerle rahatlatıcı bir kaçış ortamı yaratılmış. Kullanıcı kabininin banyosu geniş bir duş ve özel armatürlerle göz dolduruyor. Banyo karşısındaki giyinme dolabı, uzun yolculuklarda tekne sahibinin tüm eşyalarını saklayabileceği kapasitede ve oldukça kullanışlı. Modelin VIP kabini kendi banyosuna sahip. Çift kişilik üçüncü kabinse tüm misafir ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte.

3 Volvo Penta IPS motorla (1350 – 1.000hp x3) donatılan Mazu 82, mükemmel performans, kolay sürüş ve rahat manevra kabiliyetini birlikte sunuyor.

GRAN TURİSMO 32

Günlük bir tekneden express cruiser’a mükemmel bir geçiş sağlamak üzere tasarlanan Gran Turismo 32, Gran Turismo serisinin gösterişini korurken Flyer 10’un güverte planından yararlanıyor. Beneteau tasarımcılarının geniş ve açık bir tekneyi konforlu ve ferah “hard top” ruhuyla harmanladığı tekne, tam genişliğe uygulanmış yerleşim düzeniyle optimum alan kullanımına sahip. İki adet çift kişilik yatak ve bağımsız bir duş alanı bulunan Gran Turismo 32’nin gövdesini kaplayan uzun pencereler ana kabin ve orta kabinin doğal ışıkla aydınlanmasını sağlıyor. Kokpitten ön güverteye geçişi kolaylaştıran Flyer modellerinden esinlenerek tasarlanan geçiş alanı güvenli olduğu kadar pratiklik de sunuyor. Outbord veya in-board seçenekleriyle sunulan Gran Turismo 32, 700 HP motorlara kadar donatılabiliyor ve 35 knot yüksek hız vadediyor.

BAVARİA C 42

Bavaria C 42, C serisinin karakteristik özelliklerini taşımasının yanında kendine has özellikleriyle de dikkat çekiyor. Modern ve devrimsel nitelikteki omurgalı gövde ve V şeklindeki baş tasarımı hem en iyi yelken performansını hem de alışılmışın dışında bir ferahlık sunuyor. 12,38 metre boy ve 4,29 metre genişliğe sahip Bavaria C 42, “V” şeklindeki yeni baş tasarımıyla su hattından güverteye doğru genişleyen bir hatta sahip. Model, çok geniş bir banyosu bulunan lüks iki kabin veya iki banyo üç geniş kabin seçenekleri sunuyor. Güverte kısmı yelken keyfini sonuna kadar yaşatmak için tasarlanan Bavaria C 42’nin “L” şeklindeki oturma alanı son derece ergonomik ve konforlu. Teknenin baş tarafında daha geniş bir hacim elde etmek için Bavaria Yachts ve İtalyan Cossutti Yacht Design ortaklığında özel bir çalışma gerçekleştirilmiş. Baş bölümde ortaya çıkan ilave hacim, en zorlu hava şartlarında bile konforlu ve güvenli seyri olanaklı kılıyor.

BOSTON WHALER 330 OUTRAGE

Amerikan tekne üreticisi Boston Whaler’in gezinti ve balıkçılık aktivelerine uygun olarak derin “V” şeklinde tasarladığı 330 Outrage, özel batmaz unibond üretim teknolojisiyle kıyılarda ve açık denizlerde daha güvenli bir seyir imkânı sunuyor. Dıştan takmalı motor sistemine sahip tekne iki adet 350 HP Mercury Verado motorla donatılmış. Azami 46 knot hıza ulaşabilen 330 Outrage, 10,08 metre boyunda ve 3,10 metre genişliğinde. Teknenin baş güvertesinde, orta konsolun hemen önünde yer alan iki kişilik güneşlenme yatağı, misafirler arası iletişimi kolaylaştıracak şekilde burundaki oturma alanıyla karşılıklı konumlandırılmış. Teknenin tam ortasında yer alan kaptan koltuğu iki kişilik olarak dizayn edilmiş ve istenildiğinde ayakta kullanım için ayarlanabilme özelliğine sahip. Teknenin kıç tarafında ise katlanabilir oturma alanı bulunuyor. Havuzlukta yer alan koltuklar istenildiğinde kapatılıp geniş bir balık tutma alanı sağlarken bu bölümde 189 litrelik bir de livar yer alıyor.

YACHT LIFE & TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir