Emre Güler: Uzun Bir Aradan Sonra Offshore Yarışları Türkiye’de!

 

Yuka Yacht sahibi ve 7 kez Dünya Şampiyonu olan Kerem Tuncer ile iş birliği yapan Emre Güler, Offshore yarışlarını yeniden düzenlemeyi planlıyor. Güler, kurdukları Marmara Motor Sporları Kulübü’nde Başkan Vekili olarak görev yapacak. Süreci, Güle’den dinleyelim.

Offshore Sporunu Yeniden Başlatacağız

“Merhaba, ben Emre Güler. Marmara Motor Sporları Kulübü’nün kurucularından birisiyim. Başkan Vekili olarak görev yapacağım. Kerem Tuncer ile birlikte daha önce Offshore yarışlarını organize eden ekipteydim. Kerem Tuncer ise daha önce yarışan 7 kez dünya şampiyonu olmuş başarılı bir sporcumuz. Uzun bir aramız oldu. O uzun ara sonrasında Kerem ile bir araya geldik. Yeniden Türkiye’de Offshore sporunu başlatmak istiyoruz.”

Birçok Spor Dalıyla İlgileneceğiz

“Ben 1980’li yılların başından itibaren Türkiye’de motor sporlarının içinde farklı görevler üstlenmiş birisiyim. Bu bağlamda, Kerem de aynı şekilde farklı motor sporları branşlarında yer almış bir arkadaşımız. Kurduğumuz Marmara Motor Sporları Kulübü’müz sadece Offshore sporu değil; bunun yanında otomobil sporları, motosiklet gibi branşlarlar ile de ilgilenecek. Tüm bu yarışları organize etmeyi düşünüyoruz.”

Çocuk ve Gençleri Geleceğe Hazırlıyoruz

“2022 yılında Offshore yarışlarını yeniden başlatmak istiyoruz. Offshore yanı sıra daha önce yine benim üstlenmiş olduğum Formula Fisher; 6-18 yaş arası çocukların ve gençlerin yarıştığı, bizim tüplü tekneleri kullandıkları, bot kullandıkları, slalom tarzında gençlere ve çocuklara yönelik organizasyonlarımız olacak. Bunun dışında yine Yuka Yacht tarafından üretilmiş olan mini marinlerimiz var. Bu mini marinlerin arkasında 9-9’luk motorlar takarak katamaran keyifini çocuklara ve gençlere yaşatmak ve sporun geleceğine hazırlamayı hedefliyoruz. Otomobil ve motosiklet konusunda da farklı etkinliklerimiz olacak. Ümit ediyoruz ki başarılı oluruz.”

Sıfır Atık Organizasyonlar Düzenleyeceğiz

“2000’li yıllarda elde ettiğimiz başarıları yeniden tekrar etmek istiyoruz. Günümüz teknolojisinde çok fazla yeni imkân var. Sosyal medya olsun, Youtube olsun. Bu tür unsurları kullanacağız sporumuzda. Daha önce yapmış olduğumuz gibi çevreci motorlarla bu yarışları organize edeceğiz. Yine daha önce olduğu gibi 2000’li yıllarda yaptığımız zaman çoğu kimsenin şaşırdığı karbon ayak izini silen bir organizasyonduk. Yine benzer çalışmalarımız olacak. Sıfır atık bir organizasyon yapmayı, Offshore yarışlarını sıfır atık yapmak istiyoruz. Kulübümüzün de bu anlamda girişimleri olacak. MARMOSK, çevre dostu bir motor sporları kulübü olacak. İlerleyen dönemlerde de uzaktan kumandalı tekneler, uzaktan kumandalı otomobillerle ilgili organizasyonlarımız olacak. Hedefimiz İHA’lar gibi İDA’ları da destekleyebilmek.”

Haliç’ten Tüm Türkiye’ye

“2022 yılı Türkiye Offshore şampiyonası için bugün itibariyle yapmış olduğumuz belirli planlarımız var. Şampiyonayı Mayıs ayında, İstanbul Haliç’te başlatmayı hedefliyoruz. Ardından Samsun, Adana, Bodrum, Marmaris, Antalya gibi yarışlar planlarımızda var. Bu görüşmelerimiz devam ediyor ve imkânımız olursa da şampiyonluğun son yarışını Kıbrıs’ta yapmayı düşünüyoruz. 2022 yılını Türkiye Offshore şampiyonosu olarak yaptıktan sonra 2023 yılında yeniden uluslararası federasyonumuz  U.I.M. çatısı altında Dünya Offshore Şampiyonasını Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Yarışa Katılma Kuralları Nelerdir?

Bu yarışlara kimler katılabilir? Bu konuda da biraz bilgi aktarayım. Teknelerimizin belli standartları var; boyları konusunda standartlarımız var, ağırlıkları konusunda standartlarımız var, motorlarımız konusunda standartlarımız var. Katamaran teknelerin katıldığı bir yarış organizasyonu; Offshore Klass 3 225 olarak tanımlanıyor. Burada kullandığımız motorlar standart 225 beygir makineler. Bu makinelerin hiçbir şekilde modifiye edilmemiş olması gerekiyor. Öncesinde teknik kontrol ekiplerimiz bunları kontrol ediyorlar. Eğer kuralların dışında bir özellik bulunursa, maalesef bu tekneleri diskalifiye etmek durumunda kalıyoruz.

Kimler pilot olabilir? 18 yaş üzerinde, ehliyeti olan, amatör denizci belgesi olan, gemici ehliyeti olan kişiler Spor Genel Müdürlüğü’nden lisansı almak kaydıyla bu yarışlara müracat edebilirler.

Gerçekçi Bir Test: Dank Test

Yalnız burada tekrardan bir teste daha tabi tutuluyor yarışçılarımız. Herhangi bir kaza anında teknenin içindeki panik anının smilasyonunu gerçekleştiriyoruz. Biz bunu dank test olarak tanımlıyoruz. Dank testi biz yapıyoruz. Bunu bizim uzman dalgıçlarımız eşliğinde bir havuzda veya denizde yapıyoruz. En son yapmış olduğumuz görüşmelerde havuz yerine açık denizde gerçekleşmesinin daha sağlıklı olacağı düşüncesine vardık.

Testi kısaca biraz anlatmak istiyorum; aynı kapalı kokpit imajını yaşatacak koltukta oturuyor pilotumuz. Kaskını giyiyor, mepsi, hava tüpü her şeyi içeride mevcut. Dalgıçlarımız şamandıra üzerinde duran smilatörü sallamaya başlıyorlar ve hiç beklenmedik bir anda biz o smilatörü devirip suyun içine batırıyoruz. Ondan sonra suyun içindeki dalgıç hakemlerimiz, bu arkadaşların tekne içinde çaparizden kurtulmalarını gözlemliyorlar. Hortumlardan kurtuluyorlar, hava tüpünü alıyorlar, havayı alıyorlar ve buradan panik yapmadan çıkabiliyorlar mı bunu test ediyoruz. Bu testten de başarılı olduğu takdirde yarışa kabul ediyoruz. Bu testin belirli bir süresi de var, 18 ay geçerli oluyor bu test. Bir defa yapılarak biten bir test de değil, sürekli her sporcunun yapması gerekiyor, sağlık kontrollerinin tam olması gerekiyor. Sağlıklı arkadaşları aramızda görmekten mutluluk duyarız.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir