Viaport Marina Birçok Aslan Türünü Koruyor

 

Viaport Marina’ya bağlı olan Aslan Park, sekiz dönümlük bir arazi üzerine kuruldu. Bu park, dünyada üçüncü, Türkiye’de ise ilk ve parkta 10 faklı türde 30 yırtıcı kediye ev sahipliği yapılıyor.

Aslan Park, nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan hayvanların, nesillerinin devamlılığı için çoğalabileceği, doğal yaşam koşullarına benzer ölçülerde barınaklara sahip bir ortam sunuyor.

Parkta; Aslan, Kaplan, Leopar ve Jaguar gibi dört büyük kedi türünün yanı sıra; Puma, Vaşak, Karakulak gibi doğada sayısı giderek azalan türler de koruma altına alındı. Öyle ki, dünyada sadece 30 tane kalmış Beyaz Aslan’dan; iki genç erkek, iki genç dişi ve bir yavru erkek bulunuyor. Park, yönetim bünyesinde uzman veteriner hekim, tekniker ve bakıcılar ile çalışarak yırtıcı kediler konusunda yaşayan bir laboratuvar rolü üstleniyor.

2021’in İlk Bebek Aslanları Doğdu

Parkta, Poseidion isimli erkek Aslan ve Sasha isimli dişi aslanın iki yavrusu dünyaya geldi. İkisi de dişi olan yavrular, Türkiye’de doğan ilk aslanlar ki dünyada nüfusu giderek azalan bu türün devamlılığı açısından bu oldukça önemli bir gelişme.

Anne Aslan, Bebekleri Reddetti

Anne Aslan, doğumdan sonra yavruları emzirmeyi reddedince devreye park yetkilileri girdi. Veteriner hekim ve hayvan bakıcıları duruma müdahale etti ve yavruların bakımı sağlandı. Sık sık beslenmesi gereken yavrular için nöbet sistemi yapıldı.

Aslan Park Diğer Parklar Gibi Değil

Konu hakkında konuşan Aslan Park Direktörü Gökmen Aydın: “Aslanlarımız doğduğu için çok mutluyuz. Anne Aslan bir ay emzirdiği yavruları daha sonra emzirmeyi bıraktı. Bu durumda yavrularımızın bakımını veterinerimiz ve bakıcılarımız üstlendi. Onların sağlığı için gece gündüz çalışıyoruz. Aslan Park olarak klasik hayvanat bahçelerinden çok farklı bir misyon üstlendik. Coşkun Bayraktar Doğa Koruma Derneği çatısı altında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kedilerin nesillerinin devamlılığı için çalışmalar yürütüyoruz. Yavrularımızı ilk başlarda özel bir mamayla besliyorduk. Şimdilerde ise et ve mama karışımı  vermeye başladık” dedi.

Yavruların İsimleri Ortaklaşa Belirlenecek

Sözlerine devam eden Aydın: “Yavrularımızın isimlerini farkındalık oluşturmak amacıyla Aslan Park Tuzla sosyal medya hesaplarından koymayı düşünüyoruz. Bu hesaplarda yaptığımız duyuruların altına insanların isim önerilerini bekliyor, kazananlara sürpriz hediyeler vermeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir