VisionF 80 ile Standartlara Meydan Okuyun

 

Cannes Yachting Festival’de görkemiyle öne çıkan katamaran VisionF 80; sanat, mühendislik, tasarım ve farklı perspektifin bir sonucu. İç Mimar Elif Seda Ünay ile katamaranda yaptığımız yolculuğa sizi de davet ediyoruz.

Deniz Üzerinde Bir Ev

“Merhabalar, ben İç Mimar Elif Seda Ünay. Şu an VisionF 80,  24 metrelik katamaranı tanıtmaktayız. Şu an Boath Show’da bulunuyoruz. VisionF 80; üç misafir kabini, bir master kabin, 55 metrekarelik salon, 70 metrekarelik flybridge, ön güverte, ön havuz ve bir galleyden oluşmaktadır.

VisionF 80’nin kıç girişinde bizi 10 kişilik bir yemek masası karşılamaktadır. Bir dinlenme bölümü, aynı zamanda kitchenette olarak kullanılan pişirme alanı vardır. Pişirme alanında gri barbekü, aynı zamanda evye ve ilave olarak, tercihe göre opsiyonel buzdolabı ünitesi bulunmaktadır. Teknenin tamamı alüminyumdan oluşmaktadır. Alüminyum 12 bin parçalık bir mühendislik harikasıyla bir araya gelmektedir. Bizim katamaranda ilk amacımız lüksü insanlara hissettirmek. Yani; bu katamaran klâsik katamaranların dışında, tamamen ev konforunda. Bu, insanların evlerinde yaşadığı lüksü tamamen onlara verebilmek amacıyla tasarlanmıştır.”

Yat Sahibine Özel Tasarımsal Dokunuşlar

“Kıçta tavanlarda güneşe ve ısıya dayanıklı Sunbrella kumaş kullanıyoruz. 55 metrekarelik salona geçtiğimizde 12 kişilik yemek masası aynı zamanda bir oturma bölümüyle karşılaşıyoruz. Yine tavanlarda ve duvarlarda kullandığımız Alcantara kaplamalar mekâna geniş bir his vermektedir.

Salonda kullanılan tüm ürünler özel olarak seçilip müşteriye özel olarak tasarlanmıştır. Burada bizi İFT sistemiyle inip çıkabilen bir televizyon karşılıyor. Televizyonu istendiği zaman çıkarıp, istenmediği zaman gizleyebiliyorsunuz. Böylece daha uzun ve büyük bir kullanım alanına sahip oluyorsunuz. Tavan ve duvarlarda kullandığımız kaplamalar müşterinin isteği ve talebine göre değişebilmektedir. Kumanda paneli yine aynı şekilde Alcantara kaplama ve yine müşterinin özel isteğine göre direksiyon ve oturma paneli değişebiliyor.”

Mutfak, Teknoloji ve Konforun Bir Yansıması

“İskele kıç tarafta 10 metrekarelik bir mutfağımız bulunmaktadır. Mutfakta; yanmaz ve ısıya dayanıklı tezgâh, ankastre ürünler, 90 santimlik büyük bir soğutucu, 60 santimlik de bir dondurucu bulunmaktadır. Bunun nedeni; uzun seyahatlerde insanların yine en konforuyla aynı hissiyatı yaşayabilmeleridir. Aynı zamanda ocak, mikrodalga ve geniş depolama alanları mevcut. İsteğe göre masa ve televizyon seçenekleri mutfakta mevcuttur.”

Sanatın ve Mühendisliğin Ortak Çalışması

“Mühendisliğin yanı sıra bizim için tasarım ve sanat her zaman ön planda oldu. Bunun için teknenin her noktasında bu tasarımsal anlayışı sürdürmeyi hedefledik. VisionF 80’nin sancak kıç tarafında 20 metrekarelik bir master kabin mevcuttur. Yatak altındaki çekmeceler depolama ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Dolap içlerine yine aynı şekilde Alcantara kullanılmıştır. Aynı zamanda bütün ihtiyacı karşılamak için çekip çıkabilen bir ütü masası ve geniş depolama alanları bulunmakta.

Master kabinin tam karşısında 8 metrekarelik bir misafir kabinimiz bulunmaktadır. Bu misafir kabininde ister tek yataklı seçenek, isterseniz de ikili seçenek mevcuttur. Master kabinin karşısında olması misafirlerin çocuk, bakıcı gibi nedenlerde kullanılması için tercih ediliyor. Yine aynı şekilde yatak üstündeki depolama alanları, yatak altı çekmeceler, sağ ve sol da kullanılan dolaplar aynı zamanda komodin hizmeti de vermektedir.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir