Volcat 43, Yılın Tasarımı Seçildi!

Her sene düzenlenen New York Product Design Awards’ta, başarılı birçok marka, farklı kategorilerde yarışıyor. Bu sene, “Deniz taşıtları-katamaranlar” kategorisindeki ödül, Türkiye’ye gitti.

Başarılı Türk yat firması Volant Yacht’ın, yeni nesil denizci katamaranı Volcat 43, büyük bir başarıya imza attı. Volcat 43, Amerika’da düzenlenen New York Product Design Awards 2022’de “Yılın Tasarımı” ödülüne layık görülerek, birinci oldu.

Yarı deplasmanlı katamaranın iç ve dış dizaynı, Akalın Yat Tasarım firmasından Baran Akalın’a ait; mühendisliği ise Adal Tasarım tarafından yapıldı.

Ödüllü katamaran Volcat 43’e yakın mercek

Volcat 43, deniz mimarisi, zamansız tasarım ve fonksiyonelliğin başarılı bir şekilde bir araya getirildiği bir motor yat.

50 feet üstü teknelerde bulunabilecek rakipsiz yeni gövde yapısı ve iç mekân planları ile benzer boylardaki power katamaranlar arasında fonksiyonelliği ve modern tasarımı ile ön plana çıkıyor. Geniş ve konforlu yaşam alanları sunan Volcat 43, bu tasarım yapısı ile dünyada bu sınıfta hiçbir teknede olmayan özelliklere sahip.

Teknenin flybridge alanına kıç ve baş havuzluktan ulaşabilirsiniz. Burada geniş güneşlenme alanı, geniş oturma – yemek alanı ile içerisinde barbekü olan bir tezgâhı bulunuyor. Standart paket olarak sunulan versiyonda, kontrol konsolu sadece bu alanda mevcut. Ayrıca buradaki 360 derecelik manzaranın  keyfini çıkarabilirsiniz. Hardtop üzerinde, günlük ihtiyaçları karşılayacak şekilde solar paneller var.

Kıç tarafta, 1 metre uzunluğu ve 6 metre genişliğiyle hidrolik bir platform sunuluyor. Volcat 43, kategorisinde bir ilki temsil ederek; 3 metrelik bot kapasiteli kapalı bir garajı alanını barındırıyor.

Hidrolik platform sayesinde; burada bulunan bot, rahatlıkla denize indirilip tekrar geri çıkartılabilir. Platform aynı zamanda denize iniş ve çıkışlar için de kullanılabilir. Garajın hemen üzerinde ise kıç havuzlukta kullanılan ve içerisinde barbekü bulunan bir tezgâh var.

Salon içerisinde bulunan mutfakta; fırın, elektrikli ocak, bulaşık makinesi ve büyük boy buzdolabı mevcut.

Salondaki oturma grubunun sancak tarafındaki küçük bölümü, içeriden kontrol edilmek istendiğinde, alternatif olarak kontrol konsolu ve kaptan koltuğu olacak şekilde üretilebiliyor.

Salondan, baş ve kıç havuzluklara çıkış ve alt kamaralara iniş gerçekleştirilebilir. İskele tarafında geniş bir banyosu olan bir master kabin, sancak tarafında ise 2 adet misafir kabini ve 1 adet ortak banyo bulunuyor. Sancak tarafındaki koridorda ise çamaşır ve kurutma makineleri var.

Robotik sistemle hazırlanan seri üretim gövde kalıpları, dünya standartlarında sıfır hata ile üretildi.
Yeni nesil motoru Volvo IPS-600 sayesinde, diğer teknelere göre %25’e varan yakıt tasarrufu sağlayan Volcat 43, %39’a varan daha az yakıt emisyonu ve en düşük gürültü/titreşim oranına sahip olmasıyla da çevreci bir yapı tasarım. 2 x IPS 600 (430 HP) motorlar ve 21 tonluk tam yük ağırlığı ile 26 knot hıza kadar çıkabilirsiniz.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir