X5⁶ ilk deneme seyri Danimarka’da gerçekleştirildi

PureX serisinin en yeni modeli X5⁶ kızaktan indi ve ilk deneme seyri yapıldı.

Danimarka’nın bu mevsimdeki soğuk ve gri sularına rağmen, test seyrine katılan X-Yachts yöneticilerinin heyecanı doruktaydı:

• Kræn Brinck Nielsen, CEO
• Thomas Mielec, Dizayn ve Mühendislik Direktörü
• Thorkil Munk-Hansen, Baş Dizayner
• Nico Rode, Proje Müdürü
• John Morsing, Teknik Müdür

Dizayn & Mühendislik Müdürü Thomas Mielec’in test değerlendirme raporu:

Geçtiğimiz Cuma ve hafta sonu boyunca gerçekleştirilen ilk üç deneme seyrinden geriye, sadece üşümüş olarak ve yapılacak “ev ödevleriyle” değil, aynı zamanda kendimizi çok iyi hissederek döndük. Bu denemeler bize, X5⁶’nın geliştirme sürecinin arkasındaki tüm organizasyon başarısını, müstakbel sahiplerine üstün bir yelken zevki vermeye hazır, muhteşem bir performanslı gezi teknesi yaratmayı başarmış olmanın gururunu yaşattı.

İlk denemeleri oldukça hafif ve orta kuvvette rüzgârlarda yapmış olsak da X5⁶’nın gövdesi bize, istendiğinde her şeyi bir düğmeye basmakla çalıştırabildiğiniz büyük teknelerde duyulan imtiyazlı güvenlik ve konforu hissettirdi.

Tabii bu aynı zamanda, her şeyin tasarım ve mühendislik planları doğrultusunda çalıştığından emin olmak için çok fazla sayıda teknik cihazın test edilmesi, ayarlanması, kalibre edilmesi vb. anlamına geliyor.

İlk seyirlerin odağında yelken kullanımı, yelken dengesi ve arma trimi ile ikiz palalı dümen sisteminin hizalanarak ayarlanması vardı.

Deneme seyirlerinin öncesinde ve sonrasında pek çok cihaz ve teçhizatın suda testleri yapıldı. Örneğin, baş ve kıç manevra pervanelerinin reel koşullarda itme güçleri dikkatle ölçüldü ve kalibre edildi.

Ayrıca, test seyirlerine katılan Yanmar teknisyenlerini hayran bırakacak şekilde, motor ve aktarma organları, montaj ve pervane performansı test edildi ve onaylandı.

Bizler de, dikkatle tasarlamış olduğumuz motor takozları ve baskı yatağı sayesinde makinanın böylesine dengeli olmasından ve tam seyir devrinde dahi motoru yakından incelerken çay bardağımızı motor bloğunun üzerine bırakabilecek kadar titreşimsiz çalıştığını görmekten mutluluk duyduk.

Armanın ince ayarı ve özellikle elektronik kurulumu ve otopilot gibi diğer pek çok noktada küçük iyileştirmenin yapılmasından sonra tekneyi daha rüzgârlı görünen bu hafta iki deneme seyrine daha çıkarmayı dört gözle bekliyoruz. Bu ilave seyirler bize, teknenin son iç mekân detaylarını tamamlamak ve Ocak ayındaki dünya prömiyerine hazırlık için montaj atölyesine geri dönmeden önce kabiliyetleri hakkında daha da fazla deneyim kazanma şansı verecektir.

 

X56 ile Üstün Yelken Zevki

X56, Atlantiği geçmek ya da harikulâde Akdeniz adalarını keşfetmek gibi ciddi gezi seyirleri düşünülerek tasarlanmış elli altı feet’lik bir performanslı gezi yatı olup övgüler alan çok başarılı PureX serisinin yeri ürünü. X Yachts, diğer tüm modellerinde olduğu gibi X56′ da da  tekne sahibine mürettebat tarafından kolaylıkla abranabilen bir yatta üstün ve rahat bir yelken deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

 

Hafif, Sağlam ve Burulmaz

X-Yachts, 2007 yılında X-65’le beraber, performanslı yatlarının gövdelerini epoksi reçine kullanarak infüzyonla üretmeye başladı. Epoksi infüzyonu, laminat üzerinde azami güç ve burulmazlık için optimize edilmesini ve aynı zamanda ağırlık tasarrufu yapılmasını sağlayan mükemmel bir kontrol sağlar.

X56′da tasarruf edilmiş olan tüm ağırlık, yatın stabilitesinin artırılması için kullanılarak  mürettebatın güvende hissetmesini sağlıyor. Gövdenin yüksek sıcaklıklarda neredeyse 24 saat fırınlanmış olması gerçeği, yalnızca gövde malzemelerinin özelliklerini optimize etmekle kalmayıp koyu renkli gövde yüzeylerinin finişinin ve görünüşünün bozulması riskini asgariye indiriyor.

X-Yachts, epoksi infüzyonuyla tekne üretimindeki 10 yılın üzerindeki deneyimiyle, 2018 yılından itibaren tüm modellerini bu teknolojiyle üretme kararını vererek bunu yapan çok az sayıda üreticiden biri.

İç Mekânda Usta İşçilik

Danimarka dizaynı ve mimarlığı herkes tarafından duru ve zamandan bağımsız stiliyle tanınır. X56 , lüks iç mekân dizaynı için örnek nitelikte bir yat. X56, hem açık denizde hem de limanda bağlıyken işe yarayan dizaynıyla bir yandan pratiklik ve işlevselliği koruyor, diğer yandan insana büyük bir aydınlık ve hacim duygusu veriyor.

Hemzemin (flush) güverte heçleri ile üst güverte yan lumbozları tekneye aydınlık  sağlıyor. Büyük gövde lumbozları ise geniş salondan dışarıdaki harika manzaranın seyredilmesine imkan veriyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir