FERRETTİ 500: SU ÜSTÜNDE SANKİ EVDE GİBİ

Ferretti Yachts 500, eşi görülmemiş tasarım çözümleri ve yeni konsept iç mekanlarıyla konfor ve rahatlık açısından tamamen yeni bir boyut sunuyor.

Suyla çevriliyken “evdeymiş gibi” güzel bir hisse kapılmanız için zevklerinizi yansıtacak şekilde şık çizgiler ve ferah iç mekanlar ile donatılmıştır. Yeni Ferretti Yachts 500, cömert alanlar ve girişimci çözümler ile deniz macerasını ev boyutu ile birleştiriyor ve tam bir aile ortamı etkisi yaratarak misafirlerin kendilerini tamamen iyi hissetmelerini sağlıyor. Size en yakın olanlarla ve sevdiklerinizle birlikte boş zaman keyfini yeniden keşfetmeniz, yatınızda özel, otantik çok duyusal bir yaşam yerinde yaşayabilmenizdir.

15.33 m (50 fit, 4 inç) uzunluğu ve 4.29 m (14 fit, 2 inç) genişliği ile, Ferretti Yachts 500 Piero Ferrari’nin yönetimindeki Ürün Strateji Komitesinin, dış mekanlar için Ferretti Grup Mühendislik Departmanından Filippo Salvetti’nin ve iş mekan tasarım konsepti için İdeaeltalia tasarım firmasının işbirliğinin bir ürünüdür.

Dış mekanlar ürün gamındaki en son modellerin yaklaşımını içermektedir ve aerodinamik tasarım ve geliştirilmiş stil gibi bazı ilginç özellikler de buna ilave edilmiştir. Kıç tarafı eşi görülmemiş çözümler ve cömert alanlar sunmaktadır ve diğer yandan, gövde kenarları geniş ve modern hatlı büyük pencerelere sahiptir.

Tamamen yeni iç mekan tasarımı, “Tıpki Evde gibi Olma” yaklaşımı ile ortaya konulan değerleri içermektedir ve bu da konfor, İtalyan tarzı içermek, zamansız tasarım ve usta zanaatkarlık demektir. Alan yat sahibine büyük bir aracın tüm fırsatlarını sunmak üzere dikkatlice tasarlanmıştır.

HARİCİ MEKANLAR: TASARIM İŞLEVSELLİKLE BİRARAYA GELİYOR

Ferretti Yachts 500, denizdeki hayata köklü değişiklik getiriyor ve diğer yandan markanın büyük yatlarında olduğu gibi aynı özellikleri ve aile etkisini de koruyor. Örneğin kıç tarafındaki yüzme platformu sudayken tam güvenlik için seçmeli imkanlar sunmaktadır ve uygun yeni nesil kaldırma sistemi de buna dahildir. Kıç tarafından cömert bir depolama alanı vardır ve buraya yatın tasarım ve işlevselliği yerden ödün vermeden bir araya gelmektedir.

Buradan kokpite her iki taraftan da ulaşılabilmektedir. Burada kıç tarafında bir oturma yeri ve önünde bir masa bulunmaktadır. Bu alan rahatlamak için veya sekiz kişiye kadar yemek yemek için kullanılabilir. Alternatif olarak, arkalık güneşlenme yeri olarak kullanılabilir ve burası masanın yastıklı oturma yerine dönüştürülmesiyle genişletilebilir.

Üst güvertede çok amaçlı bir alan bulunmaktadır ve burada yemek yeme alanı ile kıç tarafında her iki yana uzanan C şeklinde oturma yeri vardır ve karşısında daha fazla misafirin oturabilmesi için oturma yeri olabilecek bir masa alanı bulunmaktadır. Pruva tarafından sancak kısmında büyük bir güneşlenme yeri vardır ve azami konfor için çift arkalık ile donatılmıştır. Bunun yanında, harici dümen dairesinin yeni konsept paneli ve özel pilot koltuğu bulunmaktadır. Tasarıma oturma alanlarının bimini üstü ile kapatılma olasılığı dahildir.

Pruva tarafındaki bir diğer rahatlama alanında merkezi bir güneşlenme yeri vardır ve 360 derecelik sahil alanı deneyimi için seçmeli arkalıklar da burada yer almaktadır.

İÇ MEKANLAR: ALAN VE DOĞAL IŞIK

Ferretti Yachts 500, girişten ana güvertedeki iç mekanlara kadar konforlu bir şekilde seyretmek için mükemmel seçimdir. Lobiye doğru olan cam kapı dış ve iç mekanlar arasında yana açılan pencerenin de sayesinde kusursuz iletişim sağlar. Bu arada, mutfak kamarası kokpit alanına da hizmet vermek için stratejik olarak konumlandırılmıştır.

Ana güvertede geniş bir lobi alanı bulunmakta olup burada iki oturma yeri ve bir masa yer almaktadır ve zemin kısmı paslanmaz çelikten yapılmıştır. Burası hem döner uzatma mekanizması kullanılarak bir yemek masasına dönüştürülebilir hem de yukarı-aşağı sistemi sayesinde kahve masasına dönüştürülebilir.

Dümen dairesinin yepyeni bir pano tasarımı bulunmaktadır ve bu azami uygunluk ve konfor için kompakt ve fonksiyonel olarak yapılmıştır.

Alt güvertede de, Ferretti Yatları sahibine ve misafirlerine iki farklı plan seçeneği sunmaktadır:
Bunlardan biri geniş ana kamara ve hem özel banyosu hem de küçük çamaşır yeri olan bir VIP kamarasından oluşmaktadır ve diğeri ise bir ana kamara ile bir VIP kamarası ve çift yatak ile çift banyodan oluşmaktadır. Geniş pencereler banyoların doğal ışıkla dolmasını sağlarlar.

Teknenin ortasında yer alan tam kirişli ana kamara yeni tasarım özelliklerine sahiptir. Yatağın arkasında olan ve kamaranın tüm genişliği boyunca devam eden ayna alan hissini önemli ölçüde arttırmaktadır. Plan ayrıca 43 inç ölçüsüne kadar ekranı olan TV alanı ile odada kilitli dolap ve çekmeceler de sunmaktadır. Ana banyodaki lavabo üstü ve duş duvarları özel malzemelerle kaplanmıştır.
Diğer kamaralarda da ana kamaranın tasarımı devam etmektedir ve aynı renkler ile özel olarak yapılmış “İtalyan” malzemeleri kullanılmaktadır.

İlaveten bu Pazar segmenti için artı olarak, alt güvertede kıç tarafındaki geniş yüksek kısım talep üzerine mürettebat kamarasına dönüştürülebilmektedir.

DUYGU DURUMU VE İÇ MEKAN TASARIM FELSEFESİ

Birinci ünite Santorini’nin renklerinden ilham alan Çağdaş iç mekan tasarım yapısı ile kişiselleştirilmiştir ve duvarlar, döşemelikler ve parke yerlerinde farklı farklı kum rengi tonlarında meşe ile baskın şekilde donatılmıştır ve beyazın farklı gölgeleriyle mat lake ile cilalanmıştır. Zarif ve çağdaş bir atmosfer yaratmak için cam, çelik ve gri, gök mavisi ve bej renklerindeki kumaşlar ustaca biraraya getirilmiştir. Mutfak ve banyolardaki doğal taş etkisine sahip olan gres fayansları ve beyaz mermer iç mekan tasarımını gözalıcı 50-alt malzemelerle güçlendirmektedir.

Tasarım hem ölçülü hem de sofistikedir. Temiz hatlar ve ufaltılmış temel unsurlar özel bir lüks hissi oluşturmaktadır ve bu ise döşemeliklerde ve renk yollarında kendisini azami şekilde göstermektedir.

İç mekanlar şu döşemeliklerden başlayarak İtalyan yapımı ürünlerin mükemmelliğini ortaya koymaktadır: Banyo için Graniti Fiandre, Galassia ve OML, Colombo el tutaçları, Cadorin parkeleri, Pellini’nin lake Venedik jaluzileri, Zimmer+Rohde oturma setleri ve Paffoni mikser muslukları. Ve teknedeki deneyimi Ferretti Yatları için olan Gentili Mosconi Ev Kumaş Koleksiyonu daha da konforlu hale getirmektedir.

Ferretti Yachts 500, Klasik iş mekan tasarım yapısı ile de mevcut olup, Portofino kasabasının fazlasıyla sıcak renklerini içermektedir ve siyah ve beyaz renklerinde cilalı ve mat lake ile birlikte koyu meşeden oluşmaktadır. Kahverengi ve bej rengindeki kumaş ve deriler zamansız bir tarz hissi yaratacak şekilde banyolarda cilalı nikel ve koyu taş etkisi yaratan mermerlerle birlikte kullanılmaktadır.

PERFORMANS VE TEKNOLOJİ

Yeni Ferretti Yachts 500’de bir çift 550 mhp Cummins QSB 6.7 motoru yer almaktadır ve bu, 30 deniz milinde üst seviye bir hız ve 25 deniz mili seyir hızı sağlamaktadır (başlangıç verileri).

Yeni yatta otomatik çalışma modunda olan Humphree dinamik önleme sistemi yer almaktadır ve bu sayede azami kullanım kolaylığı ve optimize bir tüketim sağlanır. Ayrıca, azami stabilite için talep üzerine cayroskopik stabilizasyon sağlanabilmektedir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

  • 27 Kasım 2020 
Polat Marine 7.95
  • 27 Kasım 2020 
Nauta 6.20

İlginizi Çekebilir