Yiğit Akü; akü kullanımının püf noktalarını tüketici ile buluşturuyor

Yiğit Akü; akü kullanımının püf noktalarını ve akü bakımı hakkındaki bilgileri tüketici ile buluşturuyor.

Akünün performansını etkileyen en önemli faktörler araçların şarj sistemleri yani dinamoları ve çevresel açıdan çok yüksek ( +61 0C ) ve çok düşük sıcaklıklar ( -400C)’ dır. Düşük sıcaklıklarda akülerde direnç artışı, voltaj düşüşü ve elektrolit yoğunluğunun azalması ve buna bağlı voltaj düşüşü gibi durumlar yaşanabilir. Aküler, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yüksek akım sağlamaya devam ederler ancak sıcaklık düştükçe, iç direnci artacağı için akü performansını etkileyecek olan voltaj düşüşleri  gözlemlenebilir. Ayrıca mevsim değişikliklerinde araç üzerinde aydınlatma ve ısıtıcıların kullanım yoğunluğun değişiklik göstermesi akünün çalışma koşullarını zorlaştıran etmenlerdir. Bu nedenle araç bakımlarının tam ve eksiksiz olarak yapılması önemlidir.

Akülere bakım nasıl yapılır?

Bakımlı Tip (MF) akülerin minimum 3 ayda bir maksimum 6 ayda bir yetkili servis noktalarında bakım yaptırılması önerilmektedir.

Bakım esnasında akünün elektrolit seviyesi kontrol edilir ve eksilen seviye tamamlanır.

Kişi bakımını kendi yapacak ise aküye sadece “saf su” eklemelidir. Bunun harici kullanılacak her türlü sıvı (şebeke suyu dahil) akünün deşarj ya da aşırı şarj olmasına neden olur.

Araç marş basmada zorlanıyor ya da geç çalışıyor ise, akü ömrünü doğrudan etkileyen noktalar olabileceğine dikkat edilmelidir. Ateşleme sistemi, şarj sistemi, yakıt sistemi, alternatör, şarj & marş dinamosu arızası ve ya kablolarda oluşabilecek dirençler kontrol edilmelidir.

Kış mevsimine girmeden önce aküyü mutlaka bakım yaptırıp, mevsim değişikliğine hazırlamak akü ömrünün artmasına neden olacaktır.

Bakımsız Tip (SMF) akülerde ise yapılacak tek şey, akü kutup başlarının sıcak su ile kutup başına zarar vermeyecek bir fırça yardımı ile yıkanıp fırçalanarak temizlenmesidir.

Periyodik bakımlara gerek var mı?

Akü tipine uygun olarak periyodik bakım yapılması gereklidir. Periyodik bakımlar hem aküleri sağlıklı tutmaya hem de kullanıcıların herhangi bir problem ile karşılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Genel kontrol, kutup başı temizliği, şarj durumu kontrolü, elektrolitlerin tamamlanması gibi çok temel bir kaç uygulama ile akülerinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilir, bu konuda servislerde gerekli uygulamaları kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Her aküye bakım yapmak gerekli mi?

Akü tipleri bakımlı ve bakımsız olarak sınıflandırılmaktadır. Bakımlı akülerde, elektrolit seviyesi, elektrolit özgül ağırlığı ve açık devre gerilimi kontrol edilirken; bakımsız akülerde sadece açık devre gerilimi incelenir. Bakımsız aküler, elektrolit kontrolüne gerek duyulmayacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bakım durumu kullanılan akü tipine göre değişiklik gösterir. Mevsim geçişlerinde  akülerin şarj sistemini kontrol ettirmek ve şarj sistemine bağlı oluşan eksik şarj durumu var ise serviste önce şarj sistemlerine bakım yaptırmak, sonrasında ise aküler için şarj takviyesi yaptırmak alınabilecek önlemler arasındadır.

Aküyü verimli kullanmak için genelde neler yapılmalıdır?

Öncelikle araç gereksinimlerine uygun akü seçilmelidir. Sonrasında akünün yaz ve kış kontrolleri ile birlikte aracın elektriksel donanımının mutlaka periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir. Ek olarak, araçların elektrik donanımı üzerinde ek yük yaratacak olan uygulamalardan ve modifikasyonlardan mümkün olduğunca kaçınmak akü verimini artıracaktır. Yiğit Akü ulaşmış olduğu teknoloji seviyesi sayesinde kullanıcılara bakım gerektirmeyen aküler ile konfor ve performansı bir arada sunuyor. Akü kullanıcılarının alacağı birkaç küçük basit önlem ile tüm mevsimleri sorunsuz geçirmeleri mümkün. Yiğit Akü kullanan bir araç için akü bakımından ziyade araç bakımlarını yaptırmaları çok daha önemli.

Bakım gerektirmeyen tip aküler için neler önerilebilir?

Bakım gerektirmeyen akülerde, tüm bileşenler yüksek performans verecek ve bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanır. Genel olarak, bu tip akülerde indikatörden ulaşılan akü durum bilgisi kullanıcıyı yönlendirmek açısından yeterli olacaktır.

Akü montajında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bilinenin aksine yüksek ısı aküye aşırı soğuktan daha fazla zarar verir. Sıra dışı hava şartlarına karşı en iyi koruma akünüzü tam şarjlı şekilde muhafaza etmektir. Ayrıca terminalleri ( artı / eksi kutup başlarını ) oksitlenmeye ve gevşemeye karşı periyodik olarak kontrol etmek, ve soğuk havalarda, özellikle geceleri arabanızı kapalı bir garajda saklamak, akünüzden uzun süreyle maksimum performans almanızı sağlar. Akülerde en çok vibrasyonun yol açtığı arızalar ile karşılaşılmaktadır. Akünün sarsıntıya izin vermeyecek şekilde monte edilmiş olmasına ve bağlantılarının sıkılığına özellikle dikkat edilmeli. Ülkemizde görülen aşırı sıcaklar, aşırı soğuklar ve yollarımızın durumuna karşı Yiğit Akü’nün geliştirdiği plaka dizaynı ve özel katkılı alaşım çok daha iyi performans sağlıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir