Zehirli Boya Bakımı Tekneler İçin Çok Önemli

 

Zehirli boya uygulaması, tekne bakımı için çok önemli bu yüzden düzenli olarak yaptırılmalı. Bu uygulamaların birçok adımı ve avantajı bulunuyor. Armadora Yatçılık firmasının sahibi Mehmet Borlu her sene yapılmasını önerdiği zehirli boya bakımı hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Adım Adım Zehirli Boya Uygulaması

Zehirli boya; teknelerin altına dragana, kekamoz, midye gibi canlıların yapışmasını engellemeye yönelik bir uygulamadır. Düzenli aralıklar ile yapılması gerekir.

Yaz sezonu öncesi tekneler karaya alınır. Önce teknenin karinası basınçlı su ile yıkanır, arkasından kabukluların temizliği yapılır ve zımpara işlemine geçilir. Macun gerekli olan yerlere, epoksi macun ile dolguları yapılır ve arkasından tekrar bir zımpara işlemi uygulanır.

Teknenin karina kısmının tekrar yıkanmasının ardından boya uygulamasına hazır olan yere, önce uygun bir katastar vurulur. Bir gün bekledikten sonra, zehirli boyanın birinci katı uygulanır. Tekrar bir gün beklenir ve ikinci kat uygulanır.  Bu işlemden de bir gün sonra tekne denize indirilir.

Zehirli boya markalarına göre değişen bir sezonluk veya iki sezonluk koruma sağlayan ürünler vardır. Bu tercihe göre tekne bir sonraki yıl veya iki yıl sonra tekrar karaya çıkarılıp aynı işlemler yapılır.

Bunlara Çok Dikkat Edin

Bu uygulamada dikkat etmemiz gereken; zeminin doğru şekilde hazırlanması, kat aralıklarının doğru zamanlarda uygulanması ve zehirli boya işleminden sonra tekneyi karada fazla bekletmeden suya indirilmektir.

Zehirli Boyanın Avantajları

Zehirli boya teknenin karinasını korur, kabukluların yapışmasını engeller. Kabuklular çoğaldıkça teknenin sürtünmeden kaynaklı sürati düşer ve yakıt kullanımı fazlalaşır. Tekne sahipleri, doğru ürünü doğru yerde ve doğru uygulayıcı ile yaptırmalı. Bu şekilde teknelerin karinaları daha uzun süre temiz kalır ve hem hızları hem de yakıt korunmuş olur.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir