4 Soruda Rüzgâr Sörfü ve Popüler Sörf Rotaları

Hem havalı hem de çok keyifli bir spor! Tabii öğrenmesi de biraz zaman alıyor. Bir eğitim sürecinden sonra denizin üzerinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. İşte, Çeşmealtı Rüzgâr Sörfü ve Yelken kulübü sahibi Özfer Uralp ile tüm bilmeniz gerekenler…

Eğitim süreci nasıl?

Biz Çeşmealtı Rüzgâr Sörfü ve Yelken kulübü olarak sörfe yeni başlayacak olan bir kursiyerimize 5 seanstan oluşan ve her seansı yaklaşık 1,5 saat süren toplam 7,5 saatlik bir eğitimle rüzgâr sörfünün temel eğitim programını tamamlıyoruz. 5 seanslık temel eğitim programını tamamlayan kursiyerlerimiz artık  bizzat yanında eğitmen desteğine ihtiyaç duymadan malzemesi ile açılıp Tramola dönüşünü yapıp tekrar başlangıç yerine ulaşabilir seviyesine ulaşmış oluyor. Kursiyerimiz temel eğitim programından sonra kendisini geliştirmek isterse düzenli olarak pratik yaptırarak rüzgâr sörfünün bir sonraki aşaması olan trapeze geçmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Temel kurallar nelerdir?

Öncelikle Kendi kendine öğrenmek tehlikeli olacağından rüzgâr sörfü öğrenmek isteyenlerin bu işte  tecrübeli eğitmenlerden ve sörf okullarından eğitim almalarını tavsiye ederim. Sörf yapacağınız bölgenin hava şartları, rüzgârının şiddeti ve dalgaların yüksekliği oldukça önemlidir. Sörf malzemelerinizin eski, yıpranmış ya da yırtık olmamasına ve gerekli olan tüm kontrollerin yapılması gerekmektedir. Seviyemizden bağımsız olarak ayrıca her zaman can yeleği ile suya çıkılmasını tavsiye ediyorum. Sörfe çıktığımızda mutlaka karada birine haber vermeliyiz. Su geçirmez kılıflar kullanarak cep telefonu ile denize çıkılmasını da tavsiye ederim.

Ekipmanları neler?

Rüzgâr sörfünde kullandığımız malzemeler bizim daha performanslı ve hızlı gidişimiz açısından oldukça önemlidir. Bizim olmazsa olmaz ekipmanlarımız board (sörf tahtası), yelken, fin, direk, mafsal ve bumdadan oluşur. Eğer kullandığımız board eğitim boardu ise boardlarımızda salma dediğimiz daha dengeli olmak ve rüzgâr üstüne gidebilmemiz için olan ekstra bir parça da vardır. Ayrıca artık belirli bir seviyeye ulaştığımızda Trapez dediğimiz ortasında bir kanca olan malzemeyi de ekipmanlarımıza dâhil etmekte durumundayız ki yelkenimizi büyüttükçe sürtünmenin azalması ile birlikte ulaşacağımız hıza vücut ağırlığımızı ekleyerek daha eşit bir kuvvet dağılımı sağlayabilelim.

Sizce rüzgâr sörfü neden tercih edilmeli?

Rüzgâr sörfü (windsurf), hem su sporu ve hem de doğa sporu olarak özgürlük, adrenalin ve macera duygularını fazlasıyla yaşatan ender aktiviteler arasındadır. Rüzgâr sörfü yaparken vücudumuzdaki tüm kaslarımız aynı anda çalışmaktadır ve beynimiz de sürekli komut vermektedir, bu da özellikle büyüme çağındaki çocuklarımızın fiziksel ve aynı zamanda ruhsal gelişimi açısından çok önemli bir olaydır. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde hijyen bizler için çok önemli bir olgu olduğundan rüzgâr sörfü açık havada ve denizde yapıldığından dolayı  eğitimlerimize de devam  edebiliyoruz. Rüzgâr sörfü sporu tam anlamıyla 7 den 70 yaşa kadar aktif yapılabilen bir spordur.

Rüzgâr Sörfü Rotaları

Datça – Muğla

Rüzgârın asla kesilmediği rotalardan bir tanesi olan Datça Yarımadası’nın Temmuz ve Ağustos ayları oldukça yoğun geçiyor. Henüz amatörseniz buradaki ardı kesilmeyen rüzgârlar sizi zorlayabilir.

Gökçeada – Çanakkale

Giderek popülerliği daha da artan bir bölge, Gökçeada. Bir yılın neredeyse tamamı rüzgârlı geçiyor.

Alaçatı – İzmir

İster amatör, ister de profesyonel bir sörfçü olun, Alaçatı’da herkese yetecek yer var. Oldukça yoğun bölgelerden biri, isterseniz birçok eğitim okulu da bulunuyor. Bu rotanın şöyle olumlu bir tarafı var; deniz çok sığ ve kumluk. Yani, korkmadan öğrenmeniz için güzel bir fırsat.

Akyaka – Muğla

Amatör ve profesyonellerin buluştuğu bir nokta daha. Bu bölgede de deniz oldukça sığ. Yılın neredeyse dört mevsiminde sörf yapabilirsiniz. Çevrede birçok okul ve ekipman kiralamak için tesisler bulunuyor. Bodrum rüzgârları açısından oldukça verimli bir bölge.

Ayvalık – Balıkesir

Konum olarak tatil bölgelerine yakın ve rüzgârlarıyla oldukça tercih edilebilir bir bölge.

Alanya – Antalya

Bu noktanın denizi biraz hırçın dolayısıyla dalgalarda okyanusu aratmayacak hareketlenmeler oluyor. Alanya’nın birçok plajında sörf yapabilirsiniz. Burada oldukça sevilen spor, belediye tarafından da her sene yarışmalarla destekleniyor.

Şile – İstanbul

Bir Karadeniz kıyısı olan Şile, ideal rotalardan bir tanesi. Özellikle tatil beldelerine gidemeyen şehirliler için. Burada deniz biraz sert, Karadeniz karakteri sebebiyle. Burada sörf yapmak için biraz deneyime sahip olmanız gerekiyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir