Antik Mısır’ın Firavunu Keops’un Tarihi Gemisinden İlginç Detaylar

 

Tarih boyunca yaptığı piramit ve günümüze denk olan teknolojileriyle büyük bir sır olan Antik Mısır, geçmişten bugüne kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Her arkeolojik kazıda ortaya çıkan yeni eserler hem kafaları karıştırıyor hem de kendine hayran bıraktırıyor.

Khufu ya da diğer bir adıyla Antik Mısır’ın firavunlarından olan Keops için yapılan bu gemisi, 4500 yıllık bir geçmişle Keops Piramidinin yanındaki yeraltı deposunda bulundu.

Tarihi gemi, Antik Mısır’da ölümden sonra yaşam inancına dair inşa edilmiş bir gemi olarak biliniyor. Keops hayatta iken ölümünden sonra ruhuyla Güneş Tanrısına ulaşabilmek için bu gemiyi yaptırmış. Öldükten sonra da ruhunun kullanabilmesi için gemiyi ufak parçalara böldürüp, kendi adını taşıdığı piramidin yanına gömülmesini emrettiği biliniyor.

Uzunluğu 44 metre ve genişliği ise 6 metre olan geminin yapımı bir hayli şaşırtıcı gerçekler barındırıyor. O dönem şartlarında tekneciliğin henüz gelişmediği ve diğer medeniyetlerin denize açılamadığı göz önüne alınca, Eski Mısır’da kullanılan gemi tekniği hayret verici bir gerçek oluyor.

Çivi kullanılmadan üretilmiş

Geminin yapımında herhangi bir çivi yardımı bulunmuyor. Mısırlılar, yan yana getirdikleri omurga ve dış kaplama tahtalarına bir delik açıp, urgan geçirerek ahşapları birleştirme yoluyla gemi üretiyorlardı.

Asla su geçirmiyor

Dış kaplama tahtalarının, urgan sayesinde birleşmesiyle yapılan gemiler su geçirmez özelliği taşıyordu. Bu yöntemle yapılan gemi su ile buluştuğunda ahşap kısımları şişiyor ve urganlar geriliyor. Böylece gemi su geçirmez bir hal alıyor.

1954’te bulundu

1954 yılında piramitlerin çevresinde yapılan genel temizlik esnasında rast gele fark edilerek ortaya çıktı. Tarihi gemi, arkeolog Kamal El Mallakh tarafından fark edilen mermer plakaların kaldırılması ile gün yüzüne kavuştu.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir