Bodrum Oğuz Marin 50.5 Metrelik Mega Yatın İnşasına Devam Ediyor

 

Bodrum Oğuz Marin tarafından yapımına 2019 yılında başlanan 50.5 metre uzunluğundaki MitiK/OguzKhan isimli mega yat projesinin sac imalatı tamamlanmak üzere. Tersanenin yanında bulunan mock-upta yatın mobilyaları yapıldı ve şu anda sac imalatının tamamlanması bekleniyor. Bu aşamadan sonra, mobilyalar yata yerleştirilecek. Tersane şu an için kesin bir teslim tarihini öngörmese de bu tarihin ortalama 12 ay olarak düşünülebileceğini söylüyor.

Şu anda Bodrum Oğuz Marin iki mega yatın imalatı üzerinde çalışıyor. 50 kişinin istihdam edildiği tersanede yapılan yatların ülke ekonomisine katkısı 15-20 milyon Euro civarında.

Geniş Yaşam Alanları

Yelkenli bir yat olan MitiK/OguzKhan’da 8 adet elektrikli vinç bulunuyor. Seyir hızı 11.5 mil,  sürat hızı ise 14.5 mil olan modelin yelkenli sistemi elektrik ve hidrolik ile çalışacak.

Yatta 6 kamara var. Bunun dışında modelde yer alan 50 metrekarelik master kabinde; giyinme odası, Türk hamamı ve buhar odasına yer verildi. Misafir kabinlerinde üç adet çift kişilik yatak, iki adet tek kişilik yatak bulunuyor. Misafir kabinlerine ek olarak, yatta çamaşır odası da var.

Yatta 96 metrekarelik bir salon bulunuyor. Arka oturma alanı olarak tasarlanmış havuzun seviyesinde yer alan salonda oturan bir kişi, salonu rahatlıkla görebilir.

Yatın arka tarafında 28 metrekarelik bir yüzme platformu bulunuyor. Burada yer alan hidrolik iskele, yukarı aşağı hareket ederken, aynı zamanda biniş merdiveni veya yüzme merdiveni olarak da kullanılabilir. Yat ayrıca liman tarafında başka bir hidrolik yan merdivene sahip. 94 metrekarelik salon üstündeki fly bridge alanında 12 adet hidrojeti ile desteklenmiş özel yapım bir jakuzi bulunuyor. Ayrıca bu alanda bir bar, fitness alanı ve ekipmanları, oturma grubu ve 12 kişilik bir yemek masasına yer verildi. İkinci kaptan köşkü de bu alanda. Yatın dizaynı, Bodrum Oğuz Marin firmasından Çağdaş Şaşmaz tarafından yapıldı.

Mürettebat İçin Her Şey Düşünülmüş

Yatın arka tarafı mürettebat için ayrıldı. Burada; mürettebat kabinleri, mutfak, çöp odası ve bir saklama alanı yer alıyor. 20 metrekarelik alana yayılan mutfakta yer alan sıcak tabak makinesi sayesinde tabaklar önce ısıtılıyor ve sonra servis asansörü sayesinde servis ediliyor.

Yatta 7 kişilik, 4 mürettebat kabini var. Bu kabinlerden en küçük olan 10 metrekare. Toplam mürettabat alanı ise 20 metrekare ve bu alana büyük bir masa ve televizyon koyulabilir. 14 metrekarelik saklama alanı ise dalış ekipmanları gibi malzemeleri koymak için ideal.

Teknik Özellikler

Tam Boy : 50,50 mt
Yat Boyu: 45 mt
Genişlik: 9,80 mt
Draft: 4,20 mt
Azami Hız: 14,5 Mil / Saat
Seyir Hızı: 11,5 Mil / Saat
Gövde : Çelik
Üst Yapı: Alüminyum
Direkler: Alüminyum
Yakıt Kapasitesi: 24.000 lt
Tatlı Su Kapasitesi: 10.000 lt
Gri Su Kapasitesi: 12.000 lt
Siyah Su Kapasitesi: 4.000 lt
Motor: İki adet Volvo D16 MH 551 Kw 750 HP
Jeneratör: İki adet 50 kW Onan

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir