Çevre Dostu Megayat Obsidian

 

84.2 metrelik uzunluğu ile dikkatleri üstüne toplayan Obsidian, Hollanda tersanesinin yeni nesil düşük emisyonlu ilk modeli. En yeni hibrit tahrik sistemi ile tasarlanan çevre dostu megayat, deneme sürüşlerinde beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi.

Elektirikli Sistem

Fosit yakıtlarla çalışan geleneksel yatlara kıyasla yüzde 90 oranında daha az karbon emisyonuna sahip Obsidian’da ikinci nesil biyodizel (HVO) kullanılıyor. Fütüristik dış görüntüsüyle otantik bir hava estiren yat, biyoyakıt jeneratörleri ile donatılmış. Elektrikli direksiyon ve tahrik sisteminin ihtiyaç duyduğu enerji, optimize edilmiş bir çift itici aracılığyla sağlanıyor. Böylece maksimum verimlilik ve minimum titreşim ile sistem çalıştırılmış oluyor. Alt güvertedeki yemek salonuna ulşamanızı sağlayan asimetrik merdiven ve büyük pencereler yata çok büyük bir estetik katıyor. Deniz seviyesinden 75 cm yükseklikteki bu alan size kendinizi denizin içinde gibi hissettiriyor.

çevre dostu megayat

Çevre Dostu Megayat, Çevreye Daha Az Zarar Veriyor

Kullanılan çift kavisli boydan pencereler, gözlem salonunu oluştururken tercih edilmiş. Megayat, sadece bataryalardan aldığı güç ile 10 knot hızla 35 deniz mili seyir yapabiliyor; bataryalar 10-15 saat sessiz çalışabiliyor. HVO’yu kullanması sayesinde; beş yıl önce denize indirilen aynı boyutlardaki bir yata göre yüzde 27 daha az çevresel etkiye sahip. Bu durum Obsidian’ı çevre dostu bir tekne kategorisine sokuyor.

çevre dostu megayat

Daha Hafif Bir Tasarım

Panjurlu kıç güverte sarkıntıları, yatın görüntüsü için tercih edilmiş gibi sanılsa da aslında bu tasarım ağırlıktan tasarruf edebilmek için seçilmiş. Karbon fibere bağlı alüminyum üst yapı sayesinde ağırlık miktarı azalır ve engelsiz görüş alanı ortaya çıkmış olur. Güvertenin düzenli gözükmesi de bu detaya bağlı gerçekleşiyor. Obsidian’ın Tenderworks tarafından üretilen iki adet tender’ı da elektrikle çalışıyor. Tenderların şarj edilebilmesi için dört adet şarj istasyonu ya da tender garajı tercih edilebiliyor.

çevre dostu megayat

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir