Çılgın Yat Konseptleriyle Yacht Island Design Tasarımda Çağ Açıyor

İngiliz merkezli Yacht Island Design, çılgın konseptleriyle birleştirdiği yatlara farklı bir boyut kazandırıyor. Tasarım firmasının hayata geçirdiği tasarımlar dışında, üzerinde çalıştığı ilginç fikirleri de mevcut.

Monaco Sokaklarında Bir Gezinti 

İngiliz firması şu an için iki farklı konsepti yatlara uyguluyor. Bu konseptlerden ilki Monaco Sokakları konsepti. Monaco şehrinin mimari yapısının yata taşındığı bu özel tasarım, uzaktan bakınca bir yattan ziyade yüzen bir şehre benziyor. İçerisinde yer alan Formula yarışlarına özgü yarış pisti, yatı boydan boya dolaşıyor. Monaco Sokakları dışarıdan bir şehir olsa da, içeriden bir sarayı andırıyor. Uzun ve beyaz direkler, geniş ferah alanlar ve asma katlar ile süslenen Monaco Sokakları’nın iç tasarımı adeta bir sarayı anımsatıyor.

Hareket Edebilen Bir Ada Gibi

Diğer bir yat konsepti olan “Tropik Ada Cenneti” adı gibi tam bir tropik ada şeklinde tasarlanıyor. İlk bakışta lüks bir yat olarak değil, yüzen bir ada olarak göreceğiniz Yacht Island Design’nın bu konsepti görenleri hayran bırakıyor. Tropik Ada Cenneti konseptinde, ortada bir havuz bulunurken, bu havayı arttırmak için palmiye ağaçları ve kamelyalar güverteye yayılıyor. Ada temasını güçlendirmek için güvertenin diğer kısmında yer alan dağdan ise yatın içine doğru su akıyor.

Ütopya Bir Robot Gibi

Henüz yeni hayata geçirilen Yacht Island Design projelerinden bir diğeri olan Ütopya Projesini görenler, konsepte ne için bu ismin verildiğini anlıyor. Yatın ortasında bulunan havuzdan çıkan dört bacak, denize kadar uzanıyor. Bu sayede yat, yürüyen bir robota benziyor. BMT Nigel Gee işbirliği ile hayata geçirilen çılgın konseptin bacakları da birer güverte görevi görüyor. Eğer denize daha yakın hissetmek isterseniz, bu bacaktan açılan güverteyi suya indirmeniz yeterli. 100 metre uzunluğuna sahip yatta toplamda 11 güverte bulunuyor.

İki Tasarım Daha Yolda

Yacht Island Design, iki tasarımın daha yolda olduğunu belirtiyor. Henüz tasarım aşamasında olan konseptler hakkında detaylar tam belli değil. Bu konseptler hakkında bilinen tek detay ise isimleri. Bu yeni konseptlerin isimleri: Oriental Chuan ve Doğu Sözü olarak belirlendi. Firma sadece kendi tasarımlarıyla sınırlı kalmıyor ve kişisel konseptleri de hayata geçiriyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir