Çıpa Seçimi ve Doğru Demirlemeye Dair Her Şey

 

Olmazsa olmaz güvenlik önlemlerinden birisi doğru demirlemektir. Hatta çoğu zaman güvenli seyirden bile önemlidir. Açık denizde yelkenli veya motor yatınız ile dalga ve rüzgârla birlikte geçen, 100 millik ada seyrinden sonra, denize girmek için demirleme yapacaksınız diyelim. Güvenli seyir yaptınız ancak doğru ve güvenli demirlemeyi yapmadıysanız, huzur bulmak için demir attığınız bir bölge daha sonrasında yanından bile geçmek istemeyeceğiniz bir yer haline gelecektir.

Yapılan istatistiklere göre denizde meydana gelen hasarların büyük bölümü demirliyken yaşanır. Tecrübeli bir denizci olmak için öğreneceğiniz teorik demirleme esaslarını pekiştirmeniz büyük önem taşır. Demirleme için kullanılan esas ekipmanlar, çıpa, çıpaya bağlanan zincir ya da ip (halat) ve güvertedeki donanımınızdır.

Denizcilik sektörüne inovatif çözümler üreten Denissea Marine firmasının İş Geliştirme Müdürü, Tunç Demirci tüm denizciler için çıpalardan ve doğru çıpalamadan bahsetti.

Yedek Çıpa Bulundurun

Gerçek sorun şu ki; hiçbir ekipman ayrı ayrı mükemmel değildir. Birlikte iyi ve düzgün çalışmalıdırlar. Her ekipmanın avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu yüzden ister deneyimli bir kaptan olsun, ister amatör bir denizci olsun; ister kısa mesafe yolculuk planlasın, ister uzun mesafe yolculuk, en az iki üç çeşit çıpa türü teknede bulundurmalıdır. Bunun yanı sıra teknede en az 2 adet, 200 metrelik halat ile 100 metrelik zincir taşınması gereklidir.

Sağlam ve Kaliteli Bir Çıpa Seçin

Sigorta poliçesinde olduğu gibi çıpaların da farklı türleri vardır. Çıpa tasarımlarındaki temel faktörler; şekil, ağırlık ve boyuttur. Ortak olan özellikleri ise; suda batmaları, hepsinin tekneye bağlı olması, simetrik yan yüzlerinin (tırnaklarının) olması ve çıpa saplarının olmasıdır. Denizciliğin en önemli unsurlarından olan çıpa için şu ifade sıklıkla kullanılır: “bir çıpa eşittir bir tekne.”

Mükemmel çıpa: deniz tabanına olabildiğince çabuk tutunur, rüzgâr ve dalga nedeniyle tekne dönse bile tırnakları deniz yüzeyinden ayrılmaz. Yapıldığı malzeme sağlamdır ve kendi zincirine de dolanmaz.

Çıpa Nasıl Tutar?

Demirleyeceğiniz yeri çok iyi seçmeniz gerekir. En öncelikli kontrol noktanız coğrafi özelliklerdir; topuklar, yarıklar, dereler…Hepsine bakmak gerekir. Bunun yanı sıra deniz dibi önceliklidir.

En iyi demir yerleri; dibi kum, kil ve balçık olan yerlerdir. Çakıl da uygun sayılabilir ama “erişte” denilen uzun yeşil otlarda, rüzgâr güçlüyse çıpanın tutması çok güçtür. Deniz dibi sizin çıpanızın tutacağı türden olmalıdır.

Dipte batık ya da kablo hattı varsa dikkat etmeniz gerekir. Bu bilgileri gerek haritalardan, gerekse de portolon kitaplarından bulabilirsiniz. Haritada çıpa işaretiyle demirlemeye uygun alanlar ve kısaltmalarla dip yapıları belirtilir.

Çıpa tırnakları dibe tutunmalıdır. Bunun için de yatay çekmenin olması gerekir. Buna etki eden iki faktör vardır. Birincisi; kaloma ettiğiniz halat ya da zincir miktarıdır. İkincisi de bunların ağırlığı ve denize yatıklığıdır. Deniz dibine olan yatıklığın (eğimin) açısı bize kilit bir öngörü sağlar. Bu açı yaklaşık göz kararı 30 derece kadar olmalıdır.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir