Dalış Sporuyla İlgili Çok Önemli 8 Hatırlatma

Dalış her insanın hayatında tecrübe etmesi gereken bir deneyim. Dalış sadece su ile ilgili değil, bakış açınızın genişlemesiyle alakalı bir spor olarak da anılmayı hak ediyor fakat her zaman olduğu gibi bazı noktaları hatırlamanız gerekir ki keyifli bir deneyimin tadını güvenli bir şekilde çıkarın.

 1. Su altında nefesinizi tutmayın

İster amatör, ister de tecrübeli bir dalgıç olun. Hatırlamanız gereken ilk kural; asla nefesinizi tutmamanız gerektiğidir. Su altında nefesinizi tutmanız ciddi yaralanmaya hatta ölüme sebebiyet verebilior. O yüzden, listemizin ilk maddesi; asla nefesi tutmamanız.

 2. Su altına hazır olduğunuza emin olun

Su altı çok farklı bi dünya ve kabul edelim ki herkesi içine alabilen bir dünya da değil. Bu yüzden bir dalış deneyiminden önce vücudunuzu ve zihninizi test etmeniz gerekiyor. Bunun için sığ sularda kısa bir deneme dalışı işinizi yarayabilir. Bu şekilde dalış ile ilgili gerçek bir fikre sahip olabilirsiniz.

 3. Mümkün olduğu kadar grup dalışlar tercih edilmeli

Su altı büyüleyici olduğu kadar acımasız da. Bu yüzden grup dalışları her zaman daha tercih edilebilir bir seçenektir. Su altındayken olası yaralanma ve kazalara karşı anında müdahale edebilecek takım arkadaşlarınız sayesinde daha güvenli bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz.

 4. Su altı dilini öğrenin

Deniz altındayken konuşmak imkansız olduğu için dalgıçların kullandığı sessiz iletişim biçimlerini de anlamanız gerekiyor. Bu iletişim biçimlerini oluşturan el ve baş hareketlerine muhakkak aşina olarak suya girmelisiniz.

 5.Gireceğiniz suyu tanımaya çalışın

Her suyun kendine özgür bir karakteristiği vardır. Kimi su çok hırçınken, kimi de oldukça dingindir. Hırçın olan sularda dalış yapmak ancak profesyonel dalgıçların baş edebileceği bir deneyimdir. Bu yüzden dalış planınızdan önce suyu tanımaya çalışın.

 6.Vurgun yememeye dikkat edin

Su altında bir yerden başka bir yere geçerken, değişen basınçlar sonucu oluşan vurgunlar, ciddi zararlara yol açabilir. Bundan dolayı biten bir dalış sonrası, tekrar su üstüne çıkarken emniyet beklemeleri sayesinde vücudunuzu alıştırmanız gerekiyor.

 7.Ekipmanlarınızı kontrol edin

Su altında büyük sürprizler tatsız bitebilir. Bu yüzden dalıştan önce muhakkak dalış ekipmanlarınızın işe yaradığından emin olun.

 8.Psikolojik olarak hazır olmadığınız zaman dalış yapmayın

Su altı çok eğlenceli manzaralar sunarak insanı kendine hayran bırakır fakat dikkat dağılmalarını da affetmez. Eğer o gün yorgun veya dalgınsanız dalış yapmak tercihiniz olmamalı.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir