Ad image

Doğru Survey Hizmetine Dair Bu İpuçları İşinize Yarayacak

 

Vento Yatçılık, yıllanmış tecrübesiyle tekne ve yatlar için survey hizmeti veriyor. Firmanın surveyoru Engin Mardin, survey sürecine dair bilgiler aktararak, yat sahiplerini uyarıyor.

survey ornekleri 300x171 1

Surveyin Tam Anlamı

Mardin, tekne sahiplerini tam olarak bilgilendirmek amacıyla surveyin açıklamasını yapıyor: “Yat surveyi; en geniş hali ile bir deniz aracının belli bir metodoloji çerçevesinde araştırılması, gözlemlenmesi ve test edilmesi neticesinde, gövde, güverte, makine ve üzerindeki teçhizatın kondisyonu ve hali hazırdaki durumu hakkında rapor formatındaki test sonuçları ve gözleme dayalı değerlendirmesidir.”

Farklı İhtiyaçlar Farklı Surveyler Demek

Engin, farklı ihtiyaçlar sonucunda farklı survey çeşitlerinin olduğunu belirtiyor. Bu çeşitlere göre survey hizmeti, teknede farklı noktalara odaklanıyor. Mardin, survey çeşitleri için şunları söylüyor:

“Satın alma öncesi tam survey: En kapsamlı survey biçimidir, en geniş ölçekli denetim alanını kapsar,
Limitli survey: Yatın belirli bir kısmı için yapılan survey biçimidir,
Sigorta surveyi: Sigorta kriterlerinin uygunluğunu gözeten survey biçimidir,
Hasar surveyi: Hasar veya kaza sonunda tespit maksatlı yürütülen survey.”

survey uygulamalari vento 269x300 1

Survey Raporuna Dair Püf Noktalar

Mardin, kaliteli bir survey raporu konusunda da bilgilendirmede bulunuyor ve bazı noktaları vurgulayarak, yönlendirme sağlıyor. Mardin: “İrtibata geçtiğiniz surveyorden, önceden üretilmiş örnek bir rapor isteyebilirsiniz, bu sayede formatı, değinilen konuları ve metodolojisi hakkında bilgi sahibi olursunuz. Metodoloji demişken basitçe; konu başlığı altındaki yapının tanımı, yapılan testlerin neler olduğu, test sonuçları ve varsa tavsiyeler şeklinde olması gerektiğini özetleyebiliriz.

Gerçekler Mi Görüş Mü?

Mardin, rapor hakkında bir kilit noktayı vurguluyor ve raporun gerçekleri mi yoksa bir görüşümü yansıttığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Mardin, bu ayrımın iyi yapılması gerektiğini ifade ediyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Yorum yap