EN GÜZEL KIŞ ROTALARI

Türkiye, yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı güzel, gezip görülecek yerlerinin fazlalığı ile bilenen turizm açısından oldukça geniş ve rağbet gören bir ülke. Bulunduğumuz mevsim koşullarında, özellikle kış mevsimi aşıklarının gezip görmek isteyeceği yerlerden yalnızca birkaçını sizler için araştırdık.

ULUDAĞ-BURSA

Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Uludağ, son derece muazzam kayak pistlerine yer vermiştir. İçerisinde bulunan teleferik sayesinde beyazın güzel örtüsünü yüksekten izlemek çok keyifli olacaktır. Ayrıca Uludağ Milli Parkı’nı da görmeden dönmemelisiniz.

ABANT-BOLU

Abant Gölü, Bolu’nun 35 kilometre güney batısında, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. Abant, İstanbul ve Ankara illerinin arasında bulunmaktadır. Yeşil tabiat alanları, muhteşem renge sahip gölü ve şehrin kalabalığından uzaklaşıp dinlenmek için oldukça cazip bir yerdir.

PALANDÖKEN-ERZURUM

Palandöken, Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum ilinin şehir merkezini oluşturan ilçesidir. 3185 metre rakımı olan ilçe, uzun ve dikey en ünlü kayak merkezlerinin sahibidir. Kayak konusunda kendinize güveniyorsanız tek adresiniz burası olmalıdır.

KAPADOKYA-NEVŞEHİR

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan turistik bir bölgedir. Kapadokya’nın en ünlü özelliği peri bacaları ve balonlarıdır. Karın yeryüzüne düşmesi ile peri bacaları beyaza bürünerek oldukça harika bir görünüme sahip olur.

ERCİYES-KAYSERİ

Kayseri’nin güneyinde yer alan bir dağdır. Erciyes’i diğer tatil dağlarından ayıran en büyük özelliği eskiden sönmüş bir volkan olmasıdır. Yaylaları, kayak merkezleri ve kültürleriyle İç Anadolu Bölgesi’nin uğrak yeridir.

SAFRANBOLU-KARABÜK

Safranbolu, Karabük ilinin tarihi ve turistik bir ilçesidir. Birbirinden güzel, eski evleri tarihi yerler sevenlerin adresidir. Dünya’nın değişimine kapılmamış, mirasını koruyan tarihi yapısıyla adeta insan ruhuna işlemeyi başarmış bir gezi bölgesidir.

AFYONKARAHİSAR

Sağlık için tatile çıkmak isteyenlerin tek adresi kaplıcalarıyla anılan, soğuk aylarda yıpranan vücudunuzu dinlendirmek için birebirdir. Kaplıcaların; böbrek rahatsızlıklarına, romatizmaya, kas ve kemik ağrılarına, cilt rahatsızlıklarına, solunum yolu rahatsızlıklarına, sindirim sistemi  ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

 

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir