Ad image

Gemi Adamları Her Beş Yılda Bir Tekrar Sınava Girer

 

mtm ert sports gemi adami 300x216 1

MTM&ERT Sports verdiği eğitimler sayesinde her yıl yüzlerce öğrenciyi denizcilik sektöründe istihdam ediyor. Firmanın direktörü ve eğitmeni Ertunç Evciler, nasıl gemi adamı olunur sorusunu cevaplarken, verdikleri diğer eğitimleri aktarıyor.

Bu Hem Hobi Hem Ciddi Bir İş

Evciler, 2005 yılından beri eğitimlerine devam ettiklerini ifade ediyor. Evciler, eğitime bakış açılarını şöyle dile getiriyor: “Bizler denizcilik, yelkencilik ve scuba dalış eğitimlerini keyifli bir hobi olduğu kadar ciddi bir iş olarak da görüyoruz. Birçok deniz severin, hayatını deniz adayacakları bir meslek sahibi olmalarını sağlıyoruz.”

Alınması Gereken 5 Temel Eğitim

Evciler, gemi adamı olarak denizlerde çalışabilmek için kişilerin 5 farklı temel STCW sertifikasına yani deniz güvenlik eğitimleri ve belgelerine sahip olmaları gerektiğini ifade ediyor. Evciler, bu belgeleri şöyle sıralıyor: temel ilk yardım eğitimi, denizde kişisel can kurtarma teknikleri eğitimi, yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi, personel güvenliği sosyal sorumluluk eğitimi,  can kurtarma araçlarını kullanma yeterliği eğitimi.

Her 5 Yılda Bir Tekrar

Evciler, gemi adamı eğitimlerinin tek seferlik olmadığını ve düzenli olarak tekrar edilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve şu cümlelerle konuya açıklık getiriyor: “Tüm gemi adamları bu konularda yeterli olduklarını kanıtlamak için, her beş yılda bir idarenin öngördüğü değerlendirme sınavından geçerek belgelerini yenilemek zorundadırlar. Bu değerlendirmede başarısız olan gemi adamları, başarısız olduğu konularda tekrar eğitime tabi tutulur.”

Birçok Alanda Eğitim Programı

Evciler, denizcilik sektöründe birçok konuda eğitim verdiklerini vurguluyor. Firma, yat kaptanlığı, dalış, yelken ve amatör denizci belgesi eğitimi de veriyor. Bu okulda, her öğrenci kendine göre bir eğitim dalı seçme imkânına sahip.

Evciler, uluslararası scuba (donanımlı; tüplü dalış) eğitimlerinin sonunda, T.S.S.F (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) & CMAS (World Underwater Federation) tarafından onaylı tüm yurt dışı dalışlarında da uluslararası geçerliliğe sahip T.S.S.F/CMAS 1 Yıldız Scuba Dalış Brövesi alacaklarını vurguluyor ve şöyle ekliyor: “ Bizler, şimdiye kadar eğitim sunduğumuz tüm kişilere ve kurumlara keyifli bir çalışma sunmakla beraber, yaşam kalitelerini ve çalışma enerjilerini artırmayı hedefledik.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Yorum yap