Sanlorenzo SX76 Denizle Uyumunuzu Arttıracak

 

Sanlorenzo’nun liderleri arasında yer aldığı flybridge’li klasik motoryat segmentiyle explorer’ların akıllıca bir sentezi olan SX76, SX serisinin aile teknesi hissiyatını SX88’in tasarım özelliklerini koruyarak veriyor.

Yattaki geniş alanlar ve büyük pencereler, iç mekânlarla dış yaşam mahalleri arasında tekne severlerin hayal ettiği etkili ve optimal bağlantıyı sağlıyor. Estetik detayların işlevsellikle birleştirildiği yatın gövdesi, yüksek burun kısmıyla etkileyici denizcilik özelliği gösteriyor. Kıça doğru alçalan gövde yata çarpıcı ve seçkin bir görünüm kazandırıyor. Elbette ki bu tasarım anlayışı, sıra dışı bir etkileyiciliğin yanında yatın zorlayıcı hava koşullarında dahi performansını korumasını da sağlıyor. Yatın üst yapısında yoğunca kullanılan cilalı yüzeyler, pencere boşluklarının oluşturduğu kontrastla bütünlük sağlayarak modelin sade şıklığına vurgu yapıyor.

Sıra dışı dizaynla yaratılan ferah alanlar

Üst katta, flybridge’de konumlandırılmış dümen kısmı bir rüzgârlıkla korunurken dilendiğinde giyotin pencerelerle yanlardan da kapatılabiliyor. Gerektiğinde bütün kıç kısım strataglas panellerle tamamen koruma altına da alınabiliyor.

Dümenin flybridge’e yerleştirilmiş olması, baş taraftaki salon kısmının geniş tutulmasına; bu sayede de bitişiğindeki kuzine kısmına yakın bir yemek odası olarak da kullanılabilmesine olanak tanıyor. Kuzinenin tamamen ayrı ya da açık mutfak versiyonları da bulunuyor. Yatın iç kısmının Piero Lissoni imzalı versiyonunda yaşam alanı, oturma odası, yemek odası ve açık mutfağın kesintisiz olarak birbiriyle birleştiği yekpare bir yapı ortaya konuluyor.

 

Kullanışlı dış mekânlar

Ana güvertenin baş tarafı, yaşanabilir, keyifli ve dinlendirici bir alan sunmak için istendiğinde çok mahrem ve gölgelikli bir yemek alanına dönüştürülebilir çok geniş bir güneşlenme minderi ile donatılıyor. Bu minderin karşısında, tam burun kısmındaki üçgen kısım ise barındırdığı minderlerle yatın sunduğu rahat ortamlara bir yenisini daha ekliyor.

Ana güverteden 4 basamak aşağıda yer alan kıç taraftaki yüzme platformu, 4 metrelik bir servis botuna ve bir de jet ski’ye ev sahipliği yapabiliyor. Dahası, iskele küpeştenin uzantısına gizlenmiş bir vinç ile bu iki aracı yükleyip indirmek daha da kolaylaşıyor. Tender suya indiğinde denize doğru 50 cm kadar uzanan geniş platform 18 metrekarenin üzerinde alana Sahip; şemsiyelerin ve şezlongların da koyulabildiği harika bir beach club’a dönüşüyor.

Akıllıca konumlandırılmış kamaralar

SX76’nın alt kasarasında 4 adet çift kişilik kamara bulunuyor. Tekne sahibinin kamarası, yatın tam merkezinde yer alıyor. VIP kabin, başta; 2 yataklı misafir kabini ise sancakta yer alıyor. Mürettebat kamarası ise tekne sahibi kamarasının arkasında makine dairesine doğrudan erişimi olan bir noktada konumlandırılıyor. SX76, daha önce ilk kez SX88’le hayata geçirilmiş olan ve yemek salonuna bitişik açık mutfak ile pekiştirilen baştan kıça kesintisiz ve birleşik “yekpare alan” ve “sosyal tekne” fikrini daha küçük bir boyutta sunuyor. İç ve dış mekânlarda benzersiz bir entegrasyon sağlayan tasarım, denize bakan geniş pencereler sayesinde ferahlık kazanıyor.

Dekorasyonda Lissoni imzası

Yatın dekoru, Lissoni’nin zarafeti ve sadeliği birleştiren steril ve şık tarzının bariz bir örneği oluyor. Yumuşak ve nötr renklerle bezenmiş iç mekânlar, alınan bolca doğal ışık sayesinde ev sıcaklığında huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Bu tercihler, Lissoni’nin mobilyaları mekânın ihtişamına uydurmak yerine tamamen bağımsız olarak kullanması kararını da tamamlıyor. Azami görsel etkinin oluşturulması için yatın tasarımındaki görkemin, sade ama birer sanat eseri gibi düşünülmüş benzersiz mobilyalarla hissedilebilir bir contrast oluşturması sağlanıyor.

İç tasarımın dikkat çeken noktası piktoresk merdivenler, Lissoni tarafından SX76’ya özel tasarlanmış olup, alt güverteye doğal bir şekilde akan ve ardından yeniden flybridge’e yükselen bir sanat çalışması gibi görünüyor.

Denize özel çözümler

SX76’daki bir başka önemli nokta da Sanlorenzo’nun, iç tasarım alanında uluslararası düzeyde mükemmeliyeti temsil eden firmalarla girdiği yakın iş birliği ve bu iş birliği sonucunda firmaların ürünlerini teknik, kullanılan malzeme ve imalat noktalarında deniz şartlarına uygun hale getirmesi oluyor. Özellikle Boffi’nin banyolarda ve mutfakta gerçekleştirdiği katkılar, bu iş birliklerinin en başarılı örneği oluyor. SX76, Sanlorenzo Merkez ofisinin de bulunduğu tarihî Ameglia Tersanesi’nde inşa ediliyor.

Teknik Özellikler

Tam Boy: 23.35 m

En: 6.60 m

Darft (dolu): 1.56 m

Yakıt Tankı: 4,000 l

Su Tankı: 1300 l

Makine: 2 x IPS 1050 Volvo (800 HP)

Jeneratör: 1 x 25 Kw

Maksimum Hız: 22 knots

Seyir Hızı: 20 knots

Ekonomik Hız: 12 knots

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir