Tekne Salonunuzu Baştan Yaratacak 5 Dekorasyon Tavsiyesi

 

Yaz mevsimi geldiğine göre tekneleri suya indirme zamanı da gelmiş demektir. Peki, yaz boyunca bize eşlik edecek olan teknelerimizi nasıl dizayn etmeliyiz? Bu konu çok keyifli fakat bir o kadar da kafa karıştırıcı. Tekneler evler kadar büyük değil; o yüzden hem dar alanlar iyi kullanılmalı, hem denizin çetin şartları düşünülmeli, hem de muhteşem bir dekorasyon ortaya çıkarmalıyız. Hepsini aynı anda yapmak mümkün mü? Elbette!

Tam bu noktada okuyucularımıza harika önerilerde bulunan Bosey Mimarlık firmasının kurucusu Betül Seydik, ihtiyacınız olacak birçok dekorasyon sırrını açıkladı. Salon dizaynı hakkında birçok altın tavsiye veren Seydik, yat dizayn projeleri için kullandığı tekne ürünlerinde Ripples markası ile çalışıyor. İşte, salonunuzu harika bir atmosferle yaratmak için 5 öneri…

FONKSİYONEL VE ŞIK KUMAŞLAR TERCİH EDİN

Tekne salonlarında renk ve kumaş seçimi nasıl olmalıdır?

“Tekne salonları açık hava ve deniz kullanımı ile bağlantılı olarak zamanın en çok geçirildiği mekân. Birçok fonksiyonu bir arada barındırması da mekânda fonksiyonel performans kumaşlarının kullanılmasını zorunlu kılıyor. Kumaşların deniz suyuna ve lekelenmeye karşı dayanıklı olması şart. Açık havada bu kumaşlar güneş ışığına karşı solmamayı da garanti ediyor. Bu konuda İtalyan kumaş markası Tempotest’i özellikle tercih ediyoruz. Renk seçenekleri ve desenler o kadar çeşitli ki, her türlü kişisel renk zevkine de hitap edebiliyor. Biz genelde ana döşeme kaplamasının daha soft, açık, pastel tonlarda olmasını tercih ediyoruz. Yastıklarla ve aksesuarlarla renk ve desenleri mekâna sokmak kullanıcıyı da zaman içinde değişiklik yapabilmek için daha esnek kılıyor.”

DOĞRU PARÇALAR TEKNEYİ FERAH GÖSTERİR

Dar alanları daha kullanışlı bir hale getirmek için neler mümkün?

“Teknelerde dar alanda birçok ihtiyacı çözmek zorunlu. Tasarım aşamasında mobilya detaylarını doğru çözerek, doğru aksesuarlarla çözümler sunulabiliyor. Mekânı daha ferah gösteren renkler, açık ton ahşap kaplamalar ve aydınlatma da çok önemli rol oynamakta.”

CANLI RENKLER CANLI SALON DEMEK

Salonu daha canlı göstermek için birkaç ipucu verebilir misiniz?

“Tekstil ürünleri bu alanda baş rol oyuncusu. Yastıklarda çok canlı desenler ve enerjik renkler seçilebilir. Geometrik ve modern çizgileri öncelikli olarak tercih ediyoruz. Mekânın aydınlatma renginde gün ışığı tonu kullanılması da canlı ve sıcak etkiyi çok etkiler.”

DEKORATİF AKSESUARLAR SİZİN DOSTUNUZ!

Dekorasyonu desteklemek veya tamamlamak için neler yapılabilir?

“Dekoratif aksesuarlar mekânın tamamlayıcı ve ana destek oyuncuları. Ayrıca mekânın kokusu da enerjiyi ve algıyı çok değiştiren bir konu.”

DOĞANIN RENKLERİ TEKNELERİ DONATACAK

2021 yılının salon trendleri nedir?

“2021 yılında dekorasyonda da doğadan gelen tonlar ön planda. Soft pastel tonlar,  kum bejleri, griler baz tonlar. Bunların üzerinde tamamlayıcı olarak baz renkler üzerinde detaylarda kullanılan canlı ve doygun renkler ile kombinler oluşturuluyor. Denizden, gökyüzünden, balıklardan, güneşten ilham alan renkler.”

ÜRÜNLERİMİZ İTALYAN VE STİL SAHİBİ

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Ripples® markası iç ve dış mekân için özel nitelikli kumaşlar ile yaratılan aksesuarları pazara sunar. Ürünlerimizin tamamı İtalyan Tempotest® kumaş ve vinil kumaşlarının el işçiliği ile stil sahibi tasarımları birleştirerek yaşam alanlarına estetik, dayanıklılık, kolaylık ve itibar katar.

Bu yıl yaşadığımız kısıtlamalardan dolayı insanların genel talepleri hep daha çok açık hava ve doğa ile bütünleşebilmek. Bu da tekne sahipleri için çok avantajlı bir sezon demek. Herkese keyifle ve rahatlık içinde kullanabilecekleri, güzel mekânlar diliyoruz.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir