Tekne Surveyi İstenilen Bilgiye Göre Değişir

 

Yacht Survey Overseas, deniz surveyi üzerine verdiği hizmetler ile tekne sahiplerinin, tekneyi tanımasına olanak sağlıyor. Firmanın surveyoru ve danışmanı Denis J. Loubière, survey hizmetlerinden ve çeşitlerinden bahsediyor.

Survey Müşteriye Göre Değişir

Loubière, surveyin her tür gemide, ticari ve özel yatlarda geniş bir profesyonel faaliyet yelpazesi olduğunu ifade ediyor ancak bu hizmetin bunlarla sınırlı olmadığını da vurguluyor. Loubière, survey türlerinin, “müşterinin gereksinimlerine” göre değişiklik gösterdiğinin altını çiziyor.

Loubière, survey sürecinin her yat için değiştiğini şöyle ifade ediyor: “Standart prosedürler üzerine yapılan survey, aynı malzeme ve ekipmanlardan oluşan yelkenli ve motor yatların survey raporu 100 ile 300 maddede incelenir. Büyük yatlarda survey raporu ise ayrı bir fotoğraf koleksiyonuyla belgelenmiş 50 ile 200 sayfalık bir kitapçıktan oluşur. Bazı teknelerle ilgili survey raporlarının 500 MB civarında, bazılarının ise 10 GB’nin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.”

Farklı Survey Türleri Var

Loubière, tekne sahiplerine tam olarak bilgilendirmek amacıyla, survey çeşitlerini anlatıyor:

Değerlendirme surveyi: Bir teknenin bakım durumu, tarihi, nihai geçmiş veya mevcut hasarları, yaşı ve piyasa değeri, denize uygunluğu ve marka yapım türü ve malzemesine göre teknenin değeri ölçülür.

Şartlı survey: Potansiyel alıcı ile gerçek satıcı veya bir komisyoncu arasında bir anlaşma üzerine, masrafları taraflardan birinin karşılayacağı şekilde yapılır. Koşullu survey her zaman tercihen yerinden muayene ile başlar ve daha sonra karada bir muayene ile devam eder.

Gemi taşımacılığı surveyi: Bu tür survey, herhangi bir türden bir tekneyi yüklemeden veya suya indirmeden önce pervane, arma ve güverte üstü aygıtlar, mandallama ve beşik yöntemleri sırasında meydana gelen herhangi bir hasar durumunu belirlemek için kullanılır.

Yenileme ve onarım surveyi: Tersanenin tamir onarım tesisleri sorumlusu olarak, tekne kaptanı tarafından talep edilen işlerin belirli bir sözleşme terminolojisine uygun olarak tamir onarım tersaneleri tarafından yürütülen survey çalışmalarıdır.

Geniş Bir Hizmet Ağı

Loubière, firma olarak birçok yerde hizmet noktalarının olduğunu ifade ediyor. 14 metre ile 20 metre arasında olan tekneler için; Bodrum, Turgutreis, Ören, Marmaris, Göcek, Fethiye ve Yalıkavak’ta hizmet verdiklerini dile getiriyor. 21 metre üstü teknelerde ise; İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Muğla ve Marmaris’te hizmet verdiklerini ekliyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir