TEKNELERDE ACİL DURUM!

Dünya’nın, deniz olan her yerinde büyük ilgi odağı olan teknelerin, zorunlu olarak  bulundurması gereken acil durum ekipmanları vardır. Olası bir senaryoda müdahale edebilmek, hayatta kalabilmek için bu ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Yacht Life & Travel dergisi olarak sizlere yardımcı olabilmesi açısından gerekli ekipmanlardan bir kısmını derledik.

İşte o ekipmanlardan bazıları;

İşaret Fişeği: İşaret fişeği, acil durum esnasında ve yardım gerektiren durumlarda, uçak ya da botların dikkatini çekmek ve işaret vermek için kullanılır. Patlayıcı özelliği olduğu için dikkatli kullanılmalı ve su geçirmez konteynırlarda saklanmalıdır.

Yangın söndürücüler: Yangın anında, en uygun yangın tüpünün teknede bulunması gerekir.  Genellikle, kolay taşınabilmesi için portatif yangın söndürücüler bulundurulmalıdır.

Acil Durum Merdiveni: Yolculuk halinde denize birinin düşmesi durumunda, teknenin en alçak noktasından denize sarkıtılarak düşen kişinin kurtarılmasına yardımcı olur.

Tehlike Çanı: Teknenin acil tahliye edilmesi gereken durumda, içerisinde bulunan herkese ulaşılabilmesi için çanın bulunması gereklidir.

İlk Yardım Kiti: Tüm teknelerde ilk yardım çantası bulunmalıdır. Mürettebatın ilk yardım kursu alması tavsiye edilmektedir. Olası bir yaralanma durumunda bilen bir kişi tarafından hemen müdahale edilmelidir.
İlk Yardım Vakum Pompası: Kuvvetli çekim gücü sayesinde ısırılmalarda oluşabilecek zehri emer.

Can Yeleği: Teknelerin olmazsa olmazıdır. Teknedeki kişi sayısı kadar can yeleği bulundurmak zorunludur.

Pusula: Olası bir kaybolma durumunda, gitmek istenilen yönün rahat bulunabilmesi için gereklidir.

 

 

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir