Tekneleri Karayla Buluşturan İskelelere Yakından Bakın

 

Deniz üzerinde geçen keyifli zamanlardan sonra, teknecileri karaya davet eden iskelelerin arka yüzünü hiç merak ettiniz mi? İskeleleri sadece yanaşmak için kullanıyor olabilirsiniz ama aslında iskeleler büyük zahmetler sonucunda tasarlanıyor. İlker Denize İskele firmasından Hasan Kaya, iskele yapım sürecinden ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetti. Kaya, firmanın her türlü ölçüde, özel projeler ürettiğini vurgulayarak, doğaya ve mimariye uymayan iskele yapımına karşı olduklarını belirtiyor.

Öncelik İskele Güvenliği 

Her gün yüzlerce insana hizmet veren iskelelerde şüphesiz ki ilk dikkat edilen nokta; güvenlik. Onlarca insanın kullandığı iskelelerin sağlamlığı kesinlikle çok iyi olmalı. Aynı zamanda kazıklarının çakımı ve temizliği çok önemli. İskele altında yüzüldüğünde, iskelenin ayakları ve diğer aksamlarının yaralanmaya ve olası kazalara neden olabilecek herhangi bir unsurun önüne geçilmesi gerekiyor.

Mevsim Şartları Göz Önüne Alınmalı

İskeleler sabit yapılar. Dolayısıyla inşaatları sırasında her türlü mevsim şartları göz önünde     bulundurulmalı. İklim değişikliği ile sahillerde giderek deniz seviyesinin yükselmesi ve kış aylarında dalgalarla, zemindeki yer değiştirmeleri göz önüne almak bir zorunluluk. Bunun için iskelelerin üzerinde durduğu kazıkların sert zemine ulaşana kadar çakılması gerekiyor. Bu aynı zamanda iskelenin sağlamlığı ve yat, kayık gibi deniz araçlarını bağlamada sorun yaşanmasının önüne geçmek anlamına geliyor.

İskele Ölçüleri Değişebilir

İskele yapımında ölçüler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenir. Genel olarak bu ölçüler; 3 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda olmak üzere sabitlenmiş olsa da turizm amaçlı kurulan otel ve restoranlarda ağırlanan misafirler için yat ve balıkçı motorları bağlanan iskeleler, özel izinle farklı ölçülerde yapılabilir.

İskele Yapımında Çevre ve Mimari Kaygılar Olmalı 

Sahilleri korumak hepimizin görevi dolayısıyla iskelelerin mimari ve doğa uyumlu olması gerekir. Her ne kadar bu bakış açısının maddi bir külfeti olsa da doğaya zararlı iskeleler, hem gelecek nesillere zarar verecek hem de düzeltilmesi için yapılan çalışmalar, daha ağır bir maliyeti de beraberinde getirecek.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir